Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Nowy próg podatkowy. Teresa Czerwińska podtrzymuje dotychczasową propozycję

101
Podziel się:

17-procentowy próg podatkowy dla najmniej zarabiających. To propozycja minister finansów na zmiany w podatkach. Choć z ekipy rządowej dochodziły też sygnały, że obniżka ma dotyczyć wszystkich, Teresa Czerwińska trzyma się swojego zdania.

Teresa Czerwińska i Mateusz Morawiecki mają odmienne poglądy co do wprowadzenia 17-procentowego progu podatkowego.
Teresa Czerwińska i Mateusz Morawiecki mają odmienne poglądy co do wprowadzenia 17-procentowego progu podatkowego. (East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

List Teresy Czerwińskiej w tej sprawie został odczytany podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Wynika z niego, że resort finansów podtrzymuje propozycję wprowadzenia nowego progu podatkowego.

"Proponowane przez nas wprowadzenie nowego progu podatkowego, zlokalizowanego w pobliżu średniego wynagrodzenia, jest spójne z rozwiązaniami stosowanymi w OECD. W systemach podatkowych o znaczącej progresji rozwiązania te w sposób optymalny ekonomicznie obniżają obciążenia dla wszystkich podatników, przy czym zmniejszenie klina podatkowego dla osób o minimalnym i średnim wynagrodzeniu oraz dla osób poniżej 26 lat jest dużo większe" - czytamy w piśmie, cytowanym przez PAP.

O co dokładnie chodzi? O trzeci, 17-procentowy próg podatkowy. W ramach "piątki Kaczyńskiego" prezes PiS zapowiedział obniżkę podatku dochodowego, a później premier Mateusz Morawiecki doprecyzował, że chodzi właśnie o zamianę progu 18-procentowego na 17-procentowy.

Zobacz także: Obejrzyj też: Obniżka PIT do 17 proc. jednak dla wszystkich? Minister finansów odpowiada

W kwietniu odniosło się do tego Ministerstwo Finansów. Teresa Czerwińska zaproponowała, by od 2020 roku wprowadzić 17-procentowy próg dla podatników zarabiających do 42 764 zł.

Lepiej zarabiający (od 42 764 zł do 85 528 zł) mieliby płacić według dwóch stawek. Do kwoty 42 tys. zł dochodu 17 proc., nadwyżka będzie opodatkowana według dotychczasowej - 18-proc. stawki. Najbogatsi - czyli mający dochód powyżej 85 tys. zł w ciągu roku - od kwoty ponad to zapłacić mają 32 proc. podatku.

- To jest początek obniżania klina podatkowego. Liczę na to, że będzie on obniżany także w kolejnych latach, po wszystkich procesach wyborczych - mówiła wówczas szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska.

Jak przypomina PAP, po wyborach do europarlamentu szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin zadeklarował, że obniżka stawki dotyczyć będzie jednak wszystkich. Na początku maja zapewniał też o tym premier Mateusz Morawiecki. Teraz jednak widać, że resort Teresy Czerwińskiej nadal nie przystaje na takie rozwiązanie.

Czerwińska była też przez nas pytana o 17-procentowy próg podatkowy w maju, podczas uropejskiego Kongresu Gospodarczego. - Ja się skupiam na najlepszych rozwiązaniach dla polskiego rynku pracy, ostateczna propozycja będzie zależała od Rady Ministrów i parlamentu - stwierdziła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(101)
ZK590
5 lata temu
Moja "najbiedniejsza" sąsiadka przepracowała 13 lat jako chłupnik za wynagrodzenie, które nie gwarantowało nawet najniższej renty na która przeszła w wieku 55 lat wtedy gdy hurtowo rozdawali renty. Dzisiaj jest emerytką z emeryturą w wys. 1300 zł + dodatek opiekuńczy. WARTO pracować 40-50 lat za średnie wynagrodzenie ?
ZK590
5 lata temu
W Polsce nie ma 18% podatku ale 19,25 tj: 18% podatek + 1,25 składka zdrowotna.
ciekawa
5 lata temu
Dlaczego próg dla 32% podatku wynosi tylko 85 528 zł ??? To są minimalne zarobki w UE !!! Ktoś potrafi liczyć ???
ja
5 lata temu
Wysokie podatki, coraz to nowe pomysły na nie, nowe regulacje (podatek bankowy, płaca minimalna, zakaz handlu w niedziele itp.) doprowadzą do upadku niejednej firmy i utraty pracy przez wiele osób. Studenci nie mogą sobie dorobić w weekendy. Zaczną kraść? Ludzie muszą zrozumieć, że wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy wybranych polityków, bo oni nam niewiele pomogą. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
Euro gut
5 lata temu
Bogaci, 80.000 tys. Rocznie, baka, kraina kredytowcow
...
Następna strona