Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

"O tym rząd głośno nie mówi". Policzyli, ile pieniędzy wypłynie z portfeli Polaków przez Polski Ład

66
Podziel się:

Rząd zapewnia, że dzięki Polskiemu Ładowi w kieszeniach Polaków zostanie ponad 16 mld zł rocznie. Nie mówi jednak głośno o tym, że jednocześnie z naszych portfeli wypłynie ok. 7 mld zł więcej ze składki zdrowotnej - pisze "Fakt". Dziennik wylicza, że kolejne 2 mld kosztować będzie Polaków wyższa akcyza na papierosy i alkohol.

"O tym rząd głośno nie mówi". Policzyli, ile pieniędzy wypłynie z portfeli Polaków przez Polski Ład
2022 r. będzie rokiem podwyżek. Mimo że rząd głośno mówi, ile pieniędzy mają zaoszczędzić Polacy dzięki reformie Polskiego Ładu. (Adobe Stock, AndrzejRostek)

"Polacy mówią wprost: naszymi pieniędzmi łatany jest budżet państwa" - czytamy w dzienniku. Gazeta podkreśla, że choć Polski Ład przyniesie podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, nie znaczy to, seniorzy, którzy dzięki temu nie zapłacą PIT w ogóle, otrzymają na rękę tyle, ile wynosi kwota brutto ich emerytury lub renty. Wypłata będzie niższa, bo wszyscy będą płacić więcej na zdrowie.

Wysokość składki zdrowotnej się nie zmienia, ale znika odliczenie od podatku. Do tej pory pracujący i seniorzy płacili realnie 1,25 proc. na zdrowie, teraz trzeba będzie płacić 9 proc. Zysk z tej reformy ma przynieść NFZ aż 7 mld zł ekstra - przypomina "Fakt".
Zobacz także: Wysoka inflacja i wyhamowanie gospodarcze. Czy to nas czeka w 2022?

Nie tylko składka zdrowotna. Podwyżki w 2022 r.

Zmiany w wysokości wydatków Polaków wynikają jednak nie tylko z Polskiego Ładu. Dziennik podkreśla, że od 1 stycznia 2022 r. państwo zarobi więcej także dzięki podwyżce w taryfikatorze mandatów za wykroczenia drogowe. Kara za przekroczenie prędkości może wynieść nawet 2,5 tys. zł, a mandat za jazdę z telefonem przy uchu wzrośnie z 200 do 500 zł.

Z portfeli Polaków wypłynie też więcej pieniędzy przez wzrost akcyzy na alkohol i papierosy. "Resort finansów twierdzi, że zmiany są niewielkie – akcyza ma podnieść cenę paczki papierosów o 30 gr w 2022 r. Kiedy jednak planowane zyski z wyższej akcyzy podzielić na wszystkich dorosłych Polaków, okazuje się, że każdy z nas dopłaci ekstra 60 zł rocznie. To pierwsza z serii podwyżek – w kolejnych latach akcyza ma nadal rosnąć" - czytamy dalej.

Do tej listy rosnących wydatków trzeba też dopisać wzrosty cen energii i gazu, które również uszczuplą budżety domowe Polaków. Spłacający kredyty hipoteczne również zapłacą więcej za sprawą podwyżki stóp procentowych, która przyniesie wzrost miesięcznej raty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
Ziutek
rok temu
ja tracę miesięcznie 1600. wszyscy mamy możliwość zmiany tego bagna - wystarczy pójść zagłosować.
CWANIAK
rok temu
Kochani JAROSŁAW powiedział "Na Polskim ładzie stracą tylko CWANIACY". I czego tu nie rozumiecie.
Arek
rok temu
Ciężko i uczciwie pracuję. Zabrali mi 200 zł. Pytam jakim prawem polityk zabiera mi żeby dać temu który nie chciał się uczyć czy pracować, zyskując tym samym dla siebie stołek na którym zasili własny portfel ?!! Czy ludzie tego nie widzą ??!!!!
andre
rok temu
Nie no trzymałem stronę pisu ale to przegięcie. Dzisiaj dostałem pensję ja budżetówka 30 zł mniej i tu Hit żona nauczyciel 200 zł mniej co daje 250 zł mniej w budżecie rodziny zarabiającej na państwowych skromnych posadach. Czy wy na głowę upadliście? Komu zabieracie? Tym co mało mają? Tym co przez inflację przeżyć do 1 nie mogą. Nie chcę przeklinać ale i tak nie ma słów w naszym języku
siwa
rok temu
Nowy ŁAd to miał być polski HIT, wyszło jak zwykle czyli KIT. Ale obietnica dotrzymana, na miskę ryżu wystarczy.
...
Następna strona