Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Obajtek w tarapatach? "W PiS narasta irytacja"

955
Podziel się:

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, może mieć spore kłopoty po połączeniu Orlenu z Lotosem. Jak podaje Polityka Insight, zamiast świętowania największego w karierze triumfu, być może spotka go dymisja.

Obajtek w tarapatach? "W PiS narasta irytacja"
Prezes PKN Orlen straci posadę? Zdaniem serwisu Polityka.pl niewykluczone, że Obajtek straci stanowisko przed wyborami (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Według źródeł, do których dotarł Adam Grzeszak, w Prawie i Sprawiedliwości narasta irytacja zachowaniem Obajtka i sytuacją wokół fuzji.

"Niewykluczone, że prezes może stracić stanowisko jeszcze przed wyborami. Wszystko zależy, jakie informacje na temat fuzji i umowy z Saudi Aramco jeszcze wypłyną, czy pojawią się wątki korupcyjne i na ile politycy opozycji będą chcieli się tymi sprawami zajmować. Niestety, w przeszłości w takich sytuacjach zbyt szybko o wszystkim zapominali", czytamy w serwisie Polityka.pl.

Zdaniem autora materiału, Komisja Europejska wykorzystała orlenowsko-lotosowską fuzję do wprowadzenia do naszego kraju rzeczywistej konkurencji. "Na polskim rynku pojawi się najpotężniejszy koncern naftowy świata i co zrobi, tego nikt jeszcze dobrze nie wie. Obajtek wierzy, że będzie z nim bardziej kooperował, niż konkurował. Ale czy tego samego zdania będą Saudyjczycy? Jedno tylko wiadomo: nie będą odbierali telefonów z Nowogrodzkiej", podano.

Fuzja Orlenu z Lotosem

Przypomnijmy, "Gazeta Wyborcza" ustaliła, że przy sprzedaży przez Orlen udziałów w Lotosie spółce Saudi Aramco nie konsultowano pod kątem bezpieczeństwa energetycznego Polski, a przed podpisaniem umowy sprzedaży ominięto przepisy Ustawy o kontroli niektórych inwestycji.

Z kolei w reportażu wyemitowanym w programie TVN24 "Czarno na białym", jego autorzy przestrzegają, że po fuzji Orlenu i Lotosu Polska może utracić kontrolę nad Rafinerią Gdańską.

- Już dawno zapoznawałem się z warunkami fuzji, w momencie, kiedy mogłem to zrobić. Transakcja została przygotowana wzorcowo, modelowo, w najlepszym interesie akcjonariuszy, obywateli, rynku. Cieszę się, że do niej doszło - powiedział Mateusz Morawiecki w odniesieniu do doniesień medialnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(955)
Tony
rok temu
Biedny Obajtek, a konfiskatę rozszerzona to mu zrobią?
PILNE
rok temu
Pożądana zmiana dobrej zmiany na na inną byle LEPSZĄ !
remmarek
rok temu
Obajtek w tarapatach? Biedny obajtek? A co z nami, okradanymi od miesiecy przez złodzieja, złodziei... zawyżonymi cenami paliw? Tarapaty? Zacznijcie w końcu rzeczy nazywać po imieniu.
shimmy
rok temu
Zanim w ogóle zaczęto procesować pomysł połączenia lotosu i orlenu było oczywiste że Europejski Urząd Antymonopolowy nakaże wyzbycie się części majątku przez jedną lub drugą firmę. Co od początku oznaczało że 1+1 nie będzie równe 2 tylko np. 1,7. Powstały podmiot i tak jest maluchem na rynku międzynarodowym więc nie można tu mówić o jakimś efekcie skali. Stało się jedno połączone firmy będą miały wiele monopoli na różnych rynkach w kraju (tu nie chodzi tylko o ON czy Pb), więc skubać będą Polaków przez lata, a do tego to Ci skubani Polacy zapłacili za ten przekręt z rafineriami. Jeżeli się okaże że faktycznie dodatkowo umowa sprzedaży aktywów była tak niekorzystna cały zarząd zarówno orlenu jak i lotosu powinien skończyć za kratami - kodeks handlowy nie przewiduje okoliczności łagodzących w postaci indolencji członków zarządu.
Pro'Rock
rok temu
Skończy się prezesowanie, skończy się ochrona a przyjdzie czas na wyjście z domu samemu. Zniknie ten uśmiech....oj zniknie.
...
Następna strona