Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Fuzja Lotosu z Orlenem. Sprzedaż części Lotosu Saudyjczykom może być nielegalna?

32
Podziel się:

"Gazeta Wyborcza" ustaliła, że przy sprzedaży przez Orlen udziałów w Lotosie spółce Saudi Aramco nie konsultowano pod kątem bezpieczeństwa energetycznego Polski, a przed podpisaniem umowy sprzedaży ominięto przepisy Ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Dziennik informuje też, że nie wiadomo, czy Saudi Aramco przedstawiła polskim władzom informacje o swoich powiązaniach z rosyjskimi firmami energetycznymi.

Fuzja Lotosu z Orlenem. Sprzedaż części Lotosu Saudyjczykom może być nielegalna?
Prezes Orlenu Daniel Obajtek (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Orlen finalizuje fuzję z Lotosem. 30 listopada podpisał tzw. umowę przyrzeczoną z Saudi Aramco. "Gazeta Wyborcza" w publikacji w środę, 14 grudnia zwraca uwagę, że "sprzedaż Lotosu Saudyjczykom może być nielegalna".

Umowa z Saudami. Są wątpliwości

Wojciech Czuchnowski podkreśla, że umowy nie konsultowano pod kątem bezpieczeństwa energetycznego Polski, przed podpisaniem umowy sprzedaży ominięto przepisy Ustawy o kontroli niektórych inwestycji, a bezpieczeństwa transakcji nie oceniał zobowiązany do tego Komitet Konsultacyjny. Działa on przy kancelarii premiera, w jego skład wchodzą 22 osoby, w tym m.in. szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fuzja Orlenu z PGNiG. "Popyt na paliwa spadnie o 40 proc. Koncerny paliwowe muszą budować strategię na nowo"

Autor publikacji zwraca także uwagę, że transakcja nie ma rekomendacji służb specjalnych, a  umowa sprzedaży nie jest objęta tajemnicą państwową (klauzulą "tajne"), bo szef Orlenu Daniel Obajtek nie ma dostępu do tajemnic państwowych.

I wreszcie "Rada Nadzorcza Orlenu dostała do akceptacji inny projekt umowy niż ten, który ostatecznie podpisano" - czytamy w Wyborczej.

Fuzja Orlenu z Lotosem. Konsekwencje

Od 1 sierpnia 2022 roku Orlen i Lotos są już jedną firmą. Połączenie wymagało zgody Komisji Europejskiej. Szacuje się, że zintegrowany podmiot będzie miał przychody na poziomie ok. 250 mld zł rocznie i będzie obsługiwał ok. 100 mln klientów w Europie.

W ramach transakcji węgierski koncern MOL przejmie 417 stacji Grupy Lotos w Polsce i Saudi Aramco przejmie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu.

Z ustaleń Business Insider Polska wynika, że Bruksela nie zgodziła się na ograniczenia dotyczące zbycia udziałów przez Saudi Aramco w Rafinerii Gdańskiej.

"Z umowy z inwestorem musiały zniknąć dwie istotne klauzule: zapis zakazujący Saudyjczykom przez trzy lata sprzedaży udziałów w dawnym biznesie Lotosu oraz klauzula dająca Orlenowi prawo do ich pierwokupu" - informował w listopadzie serwis biznesowy.

Orlen szybko zareagował na te doniesienia.

"Podkreślamy, że zarówno umowy z naszymi partnerami, jak i przepisy prawa polskiego, w pełni zabezpieczają nas przed dalszym, niekontrolowanym zbyciem aktywów Grupy LOTOS" - oświadczyła spółka.

"Nie ma możliwości sprzedaży Rafinerii Gdańskiej bez zgody rządu. Obowiązuje ustawa o ochronie strategicznych dla państwa inwestycji, która skutecznie chroni przed takim działaniem" - zapewniał także wicepremier Jacek Sasin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Dave
rok temu
Czytam i nie wierzę. Jak wiele osób jest zapatrzona i ufna i kupuje każdy kit który powie nasz pseudo rząd. To złodzieje a GW ma rację sprzedali Polskę, sprzedali Lotos nie wiadomo po co z ogromną stratą, prawie za darmo a ludzie po podstawówce wierzą w te bajki i się cieszą jeszcze. Dramat jak w tym kraju ma być dobrze. Nie zapomnijcie na nich zagłosować żeby prezes Orlenu nadal mógł narzucać gigantyczne marże za paliwa. Żal mi części niedouczonych Polaków
Marcello
rok temu
To co pisze wyborcza od jakiegoś czasu to po prostu jest jeden wielki banał, chcą abyśmy uwierzyli ze Orlen robi wszystko przeciw Polskim interesom a jest akurat odwrotnie.
Karina
rok temu
Jak mnie irytuje GW,ciagle tylko nagonka na Obajtka ,to jest karygodne!!
Darek
rok temu
Zamiast cieszyć, się że przepisy zabezpieczają, że mamy tą fuzję to nie będą szukać kota w worku
Balka
rok temu
Raczej wątpię, żeby było coś nielegalnego, już wyborcza niech przestane wypisywać swoje mądrości..
...
Następna strona