Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Obamacare zostaje. Sąd Najwyższy USA odrzuca skargę Republikanów

0
Podziel się

System ubezpieczeń zdrowotnych Obamacare jest legalny - uznał Sąd Najwyższy USA, odrzucając skargę republikańskich władz stanów, które miały na celu jego unieważnienie.

Obamacare zostaje. Sąd Najwyższy USA odrzuca skargę Republikanów
Obamacare zostaje. (Getty Images, Joe Raedle)
bEpDkBDp

W 2018 roku 18 stanów rządzonych przez Republikanów wniosło do Sądu Najwyższego skargę, która dotyczyła jednego z kluczowych przepisów ustawy Affordable Care Act (ACA), ustanawiającej Obamacare.

Chodziło o dodatkowy podatek dla części Amerykanów, który miał nakłonić nieubezpieczonych obywateli do wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego.

Ówczesny prezydent Donald Trump ustanowił kwotę tego podatku na zero dolarów. Zdaniem skarżących, przepisy ustawy straciły swoje konstytucyjne umocowanie i wymagają unieważnienia przez sąd.

bEpDkBDr
Zobacz także: 4. fala pandemii jesienią? Hotelarze już się szykują

Sędziowie nie odnieśli się jednak do argumentów Republikanów, uznając zamiast tego, że skarżący - tj. władze stanowe - nie miały prawa wnieść takiej skargi, nie posiadając interesu prawnego.

Orzeczenie jednocześnie unieważnia przychylne Republikanom wyroki, które wydały sądy niższych instancji.

bEpDkBDx

Czwartkowa decyzja jest już kolejną podtrzymującą konstytucyjność Obamacare wobec wielokrotnych prób zburzenia systemu przez Republikanów.

Wprowadzony za kadencji prezydenta Baracka Obamy system opiera się na dopłatach do prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych dla uboższych Amerykanów, rozszerzeniach publicznych ubezpieczeń dla najuboższych oraz zobowiązania firm ubezpieczeniowych do świadczenia ubezpieczeń osobom cierpiącym na przewlekłe choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpDkBDS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)