Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Obniżka PIT do 17 proc. Najmniej zarabiający zyskują blisko 500 zł

83
Podziel się:

Obniżka stawki PIT z 18 do 17 proc. właśnie zaczęła obowiązywać. To wiadomość, na którą czekał każdy pracownik. Money.pl policzył, o ile konkretnie wzrosną pensje. Najmniej zarabiający zyskają 480 zł, najlepiej - blisko 1000 zł na rękę.

Zmiany w PIT. Obniżka podatku do 17 proc. weszła w życie, pensje poszły w górę.
Zmiany w PIT. Obniżka podatku do 17 proc. weszła w życie, pensje poszły w górę. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Od 1 października obowiązuje niższa stawka PIT. Stało się to, na co od dawna czekał każdy pracownik. Dosłownie każdy, bo zmiana obejmuje nie tylko zatrudnionych na umowie o pracę, ale także pracujących na umowie-zlecenie czy umowie o dzieło. Co więcej, zmiany obejmują też prowadzących działalność gospodarczą, w tym w formie spółek osobowych oraz tych, którzy uzyskują przychody z praw majątkowych. Zyskają także emeryci i renciści.

Dla osób zatrudnionych na najniższej krajowej, czyli zarabiających 2250 zł brutto, obniżka PIT daje 40 zł na rękę więcej każdego miesiąca, a co za tym idzie - 480 zł netto w skali roku.

Do wyliczeń bierzemy przykłady osób zatrudnionych na umowę o pracę, pracujących w miejscu zamieszkania, a także mających ukończony 26. rok życia. Przypomnijmy, pracowników mających mniej niż 26 lat od sierpnia tego roku obowiązuje zerowa stawka PIT w ramach programu "Bez PIT dla młodych". W wyliczeniach nie uwzględnialiśmy ewentualnego uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Zobacz także: Obejrzyj: Obniżka PIT. "Kiełbasa wyborcza"

Sprawdziliśmy, ile więcej do pensji miesięcznie i rocznie dostaną wyżej wymienieni etatowcy. Wspominaliśmy już o zarabiających najniższą krajową, weźmy też pod uwagę najlepiej zarabiających, którzy załapią się na obniżony PIT, czyli osoby z górnej granicy pierwszego progu podatkowego. To osoby, których miesięczny przychód równa się kwocie 7127,33 zł brutto, czyli 5033 zł na rękę. Po zmianach, czyli obniżce PIT-u do 17 proc., takie osoby dostaną już 5114 zł netto, czyli na rękę zyskają 81 zł miesięcznie, a rocznie - 972 zł.

Zmiany dla wszystkich podatników

Jak już wyżej wspomnieliśmy, obniżka PIT z 18 do 17 proc. obejmie wszystkich podatników. Jak szacuje Ministerstwo Finansów, z nowych rozwiązań skorzysta ponad 25 milionów Polaków.

- To ważna ustawa, która zakłada zmniejszenie klina podatkowego zarówno przez obniżenie stawki PIT, jak również przez podniesienie kosztów uzyskania przychodów. Niższa 17 proc. stawka PIT będzie obowiązywać już w ostatnim kwartale 2019 r., czyli przez 1/4 bieżącego roku. Przy tym należy przypomnieć, że do września nasze dochody w pierwszej skali podatkowej podlegają 18 proc. opodatkowaniu PIT. Już przy zaliczce obliczanej w październiku podatek zostanie obniżony o 1 punkt procentowy, czyli o prawie 6 proc. - wyjaśnia wiceminister finansów Tadeusz Kościński.

Z racji tego, że zmiany obowiązują od 1 października 2019 r., już od tego miesiąca obowiązywała będzie obniżona o 1 punkt procentowy stawka PIT. Czyli od kwoty brutto mniej pieniędzy zostanie zabranych na zaliczkę podatku. Co wprost oznacza, że już od października pensje idą w górę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
nie ma za co
4 lata temu
pit za rok 2019 rozliczamy normalnie, jedną stawką 18%.
K_anita
4 lata temu
Szkoda że nikt nie pisze ze w 2020 zmienią się progi dochodowe i stawka 17% obejmie próg do niespełna 43000.....No ale ważne co przed wyborami....
remiś
4 lata temu
jak oni to obliczyli że zysk wyjdzie 480 pln? Bo do końca roku to przyjmujemy 0,25% a nie 1 % Dziwna matematyka kwartał ma 3 miesiące a nie 12 !!!
Henryk
4 lata temu
Panie Dawidzie, PiS obniża podatki bezpośrednie (m.in. od wynagrodzeń) a l e z a b i e r a Panu 2 lub 3 razy więcej w podatku pośrednim t.j. m.in. w VAT przy podwyżkach cen!
ooooo
4 lata temu
to jakaś masakra...kto to wszystko tak sobie ustala??? a no tak - partia super prawników....
...
Następna strona