Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. JSA
|
aktualizacja

Obowiązkowe maseczki w autach. Przepisy pozostawiają wątpliwości

2
Podziel się:

Mandat za brak maseczki to maksymalnie 500 zł, ale może mu towarzyszyć kara administracyjna nałożona przez sanepid – do 30 tys. zł. Od soboty przepisy są ponownie egzekwowane z pełną surowością.

Obowiązkowe maseczki w autach. Przepisy pozostawiają wątpliwości
(Policja)

Obowiązkowe maseczki w autach. Przepisy pozostawiają wątpliwości

Obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach transportu obowiązuje niemal od początku pandemii, choć został on już nieco zapomniany. Teraz – w związku z pogorszeniem sytuacji epidemicznej – ma być ponownie egzekwowany z całą surowością.

Zobacz także: Godziny dla seniorów. Branża zaskoczona, ale się dostosuje

Jak jednak informuje portal autoswiat.pl, przepisy "maseczkowe" posiadają liczne wady prawne, co utrudnia egzekwowanie przepisów w praktyce. "Jest wiele przypadków skutecznego zaskarżenia kar i mandatów na drodze sądowej" - czytamy.

Przypomnijmy, że maseczki są obowiązkowe także w pociągu, w autobusie i taksówce – przepisy dotyczą szeroko pojętej przestrzeni publicznej i osób, które znajdują się blisko siebie (nie mieszkając razem).

Obowiązkowe maseczki w autach. Treść przepisów

Przepisy stanowią, że obowiązek używania maseczki w prywatnym samochodzie odnosi się osób, które nie mieszkają razem oraz dzieci w wieku do 4 lat. Oznacza to, że jeśli jedziemy w gronie osób, z którymi mieszkamy razem, maseczki nie są obowiązkowe.

Sytuacja zmienia się, gdy w samochodzie jadą niezamieszkujące razem osoby: koledzy, narzeczeni, sąsiedzi – mają obowiązek zakrywać usta i nos przez całą drogę, choćby spędzali w aucie 10 godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Cebula
4 lata temu
To też park tylko cmentarny
???
4 lata temu
„Wszyscy Żydzi i Żydówki przebywający na terenie Generalnego Gubernatorstwa którzy przekroczyli 10 rok życia są obowiązani od 1 grudnia 1939 roku nosić na prawym rękawie ubrania i płaszczy białe opaski o minimalnej szerokości 10cm zaopatrzone w gwiazdę Syjonu. W opaski te zaopatrzą się Żydzi i Żydówki sami.” Początkowo kary za nie noszenie opaski miały charakter administracyjny. Były to wysokie grzywny sięgające wysokości nawet 500zł, co w owym czasie było kwotą znaczną - albo kary aresztu, zwykle od 1 do 3 miesięcy - mówi prof. Żbikowski.