Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Oliwia Skindzier
|
aktualizacja

Ochrona najemcy — jakie prawa Ci przysługują?

5
Podziel się:

Osoby mieszkające w wynajmowanych mieszkaniach są w trudnej sytuacji już od dłuższego czasu. Najpierw pandemia, później inflacja i wojna w Ukrainie zmieniły sytuację na rynku mieszkaniowym na niekorzyść najemców. Powszechną praktyką staje się podwyższanie czynszów czy wypowiadanie umów. Jakie prawa przysługują Ci jako najemcy, kiedy wynajmujący może podwyższyć czynsz czy wypowiedzieć umowę najmu?

Ochrona najemcy — jakie prawa Ci przysługują?
Ustawa o ochronie lokatorów określa obowiązki zarówno wynajmującego, jak i najemcy. (Getty Images, Klaus Vedfelt)

Ochrona najemcy — jakie prawa gwarantuje najemcom ustawa?

Prawa najemcy są chronione nie tylko za pomocą przepisów kodeksu cywilnego, ale także dzięki zapisom ustawowym. W 2020 r. weszło w życie Obwieszczenie Marszałka Sejmu w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, które reguluje wzajemne obowiązki dwóch stron. 

Najemca może domagać się naprawy rzeczy, która obciąża wynajmującego, a bez której rzecz nie jest przydatna do użytku i wyznaczyć termin na wykonanie naprawy. Po upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego

Co więcej, jeśli najęta rzecz ma wady, które ograniczają jej przydatność do użytku, najemca może żądać obniżenia czynszu na czas trwania wad. Jeżeli w chwili wydania lokal miał wady, które uniemożliwiają określone umową użytkowanie lub wady powstały później, ale wynajmujący pomimo zawiadomienia ich nie usunął albo wady nie są możliwe do usunięcia, najemca ma prawo wypowiedzieć umowę bez zachowania terminów wypowiedzenia

Obowiązki wynajmującego według ustawy

Właściciel mieszkania, czyli wynajmujący, musi zapewnić sprawne działanie instalacji oraz urządzeń związanych z budynkiem, które umożliwiają najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, a także innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami. 

Zgodnie z ustawą właściciel ma również obowiązek dbania o to, by mieszkanie oddane przez dotychczasowego najemcę i przeznaczone do ponownego najmu, było właściwie przygotowane. Wynajmujący musi np. wymienić zużyte elementy w mieszkaniu.

Obowiązkiem wynajmującego jest także utrzymywanie w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, a także dokonywanie napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody. Ten ostatni zapis musi sporo kontrowersji, ponieważ często to wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia jest podmiotem decyzyjnym w tych kwestiach. 

Obowiązki najemcy według ustawy

Najemca zobowiązany jest przede wszystkim do tego, aby płacić czynsz w terminie w kwocie, która została ustalona wcześniej z wynajmującym. Ma obowiązek eksploatować lokal w taki sposób, jaki określa zawarta umowa, a jeżeli nie jest to w niej przewidziane, w sposób, który odpowiada specyfice oraz przeznaczeniu lokalu.

Najemca musi także utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, które użytkuje w odpowiednim stanie technicznym, a także przestrzegać porządku domowego. Jeżeli zdarzą się naprawy, które mogą obciążyć wynajmującego, najemca powinien go o tym jak najszybciej poinformować (dotyczy to np. instalacji gazowej).

Ochrona praw lokatorów a podwyżki czynszu

Częstą praktyką, która nie jest legalna, jest bezpodstawne podwyższanie czynszu najemcy. Wynajmujący ma prawo do podwyższenia opłat za czynsz, jednak musi wypowiedzieć najpierw na piśmie dotychczasową wysokość kwoty przy jednoczesnym zachowaniu okresu wypowiedzenia. O tym zapomina wielu wynajmujących, którzy myślą, że jedynie ustne poinformowanie o podwyższeniu załatwia sprawę, a najemca w kolejnym miesiącu musi już liczyć się z wyższym czynszem. 

Wypowiedzenie umowy najmu

W jakich sytuacjach właściciel mieszkania ma prawo rozwiązać umowę najmu? Może mieć to miejsce wtedy, gdy najemca:

  • korzysta z lokalu niezgodnie z umową,
  • zaniedbuje obowiązków nałożonych na niego przez ustawę, 
  • dewastuje urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców budynków,
  • rażąco narusza zasady porządku domowego, np. łamiąc ciszę nocną,
  • zalega z opłatą czynszu przez co najmniej trzy okresy płatności,
  • podnajmuje lokal bez zgody właściciela,
  • nie stosuje się do nakazu opuszczenia lokalu przeznaczonego do remontu lub rozbiórki.

Rozwiązanie umowy najmu może mieć miejsce tylko wtedy, gdy wynajmujący prześle wcześniej najemcy pisemne upomnienie uprzedzające o możliwości rozwiązania umowy, jeżeli najemca nie zaprzestanie działań, które stanowią podstawę do wypowiedzenia umowy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
porady
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Kasia
7 miesięcy temu
Mam pytanie czy wynajmujący może do faktury nie załączyć rachunku za gaz tylko samoistnie wystawiać go na fakturze. Nie dawno został doprowadzony gaz i nie zostały wymienione liczniki a są te same co były przy piecu na pelet. Wynajmujący wylicza zużycie gazu na podstawie starego licznika. Tylko rzecz w tym, iż w kamienicy jest 17 mieszkań sklep wynajmującego i jego biuro. Bardzo możliwe, że wynajmujący dostaje np 5 tyś za zużycie gazu i co do zasady wylicza samodzielnie GJ dzielone na wszystkich czy to legalne. Czy mam prawo wglądu do rachunku za 1 GJ płacimy 220 z VAT to uczciwe
jot
10 miesięcy temu
Na a co ma zrobić najemca, jeśli wynajmujący chce zawrzeć w umowie zdanie: "Wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę najmu z przyczyn niezależnych od najemcy? Czy w ogóle jest to zgodne z prawem?
Jan55
2 lata temu
Kiedy prawo wyrzucenia lokatora który nie płaci czynszu ...nie dziwie sie ludziom ze kupuja mieszkania dla spekulacji i nie wynajmuja !!!
rew
2 lata temu
A gdzie prawo do natychmiastowego wyrzucenia "lokatora", który wynajoł lokal bezczelnie za nic nie płaci i niechce go dobrowolnie opuścić?
Manowiak
2 lata temu
Przydał by się artykuł o współwłasności z .... gminą. Zasady korzystania ze wspólnego wjazdu etc, wydzielanie części wspólnych,przepisy je regulujące, itp.