Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mieszkania
07.06.2020 20:33

Ustawa o ochronie praw lokatorów. Czego nie wolno właścicielowi lokalu?

Prawa lokatorów wynajmowanych mieszkań reguluje ustawa o ochronie lokatorów. Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki właścicieli wynajmowanych mieszkań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Ustawa o ochronie praw lokatorów. Kiedy można podwyższyć czynsz?

Rynek wynajmu mieszkań ma się w Polsce bardzo dobrze, a wiele nowych lokali jest kupowanych z myślą o inwestycji.

Lokatorzy mieszkań wynajmowanych komercyjnie mają jednak swoje prawa, które określa ustawa o ochronie praw lokatorów.

Obowiązki najemcy

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów najemca ma obowiązek utrzymywania lokalu we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym.

Musi dbać o stan powierzonego mu wyposażenia. Na nim spoczywa też malowanie lub tapetowanie oraz naprawa uszkodzeń tynków ścian i sufitów

Najemca ma też obowiązek konserwacji podłóg, wykładzin i mebli, również tych montowanych na stałe. Ulepszenia w lokalu najemca może wprowadzać tylko jeśli zgodzi się na to wynajmujący.

Obowiązki wynajmującego

Podstawowym obowiązkiem wynajmującego jest zapewnienie dostępu do bieżącej wody, instalacji gazowych i elektrycznych Gdy poprzedni najemca opuszcza lokal, to wynajmujący ma obowiązek wymienić w pełni zużyte elementy wyposażenia lokalu.

Wynajmujący musi też dbać o stan przestrzeni wspólnych w budynku, w którym znajduje się wynajmowany lokal, np. klatek schodowych.

Ustawa o ochronie praw lokatorów nakazuje też wynajmującemu dbanie o stan wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody – bez armatury i wyposażenia, oraz napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej – z wyjątkiem osprzętu,

Podwyżki czynszu

Ustawa o ochronie praw lokatorów dość jasno reguluje w jakich sytuacjach wynajmujący może podnieść czynsz i opłaty eksploatacyjne.

Przede wszystkim podwyżka czynszu nie powinna przekroczyć 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu. Może się tak stać tylko jeśli pobierany czynsz nie wystarcza na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem lokalu i nie nie zapewnia zwrotu kapitału oraz godziwego zysku.

Aby podwyższyć czynsz wynajmujący musi wypowiedzieć poprzednią kwotę z zachowaniem terminu wypowiedzenia, który wynosi 3 miesiące

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-06-2020

marx i engelsw rok po zniesieniu tej durnej ustawy ceny najmu spadłyby o 50% , fundowanie cwaniakom nowych luksusowych mieszkań komunalnych i socjalnych z … Czytaj całość

08-06-2020

KURTA jak pozbyć się najemcy który nie chce płacić za wynajem

Rozwiń komentarze (2)