Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Zmiany w rządowym programie. Ważna jest lista urządzeń

95
Podziel się:

Od 1 kwietnia zmienią się zasady programu "Czyste powietrze". Polacy będą mogli otrzymać z niego dofinansowanie wyłącznie na pompy ciepła o określonej jakości. Dotacje będą przysługiwać wyłącznie na te wpisane na "uszczelnioną" listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).

Zmiany w rządowym programie. Ważna jest lista urządzeń
Od 1 kwietnia zmienią się zasady programu "Czyste powietrze" (Adobe Stock)

Niepokój Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wzbudziło zjawisko dostrzegalne w Polsce, związane z "zalewaniem" rynku urządzeniami, które w rzeczywistości nie spełniają parametrów zadeklarowanych w dokumentach. Dlatego też zmiany w dotacjach z "Czystego powietrza" mają w założeniu ochronić beneficjentów przed instalacją lewej pompy ciepła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Anna Adrian, Otodom

Od 1 kwietnia dofinansowanie można uzyskać tylko na pompy, które są wpisane na "uszczelnioną" listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Podobnie rzecz się ma z kotłami zgazowującymi drewno oraz kotłami na pellet drzewny, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku tych źródeł ciepła NFOŚiGW nie ma w planach zmiany wymogów programu.

Dofinansowane będą wyłącznie pompy, które mają potwierdzenie swoich parametrów technicznych w badaniach przeprowadzonych w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie EU lub EFTA. Wynik tych badań powinien być zgodny z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej danego urządzenia. Lista sprzętów z gwarancją dotacji znajduje się na stronie lista-zum.ios.edu.pl.

Obsługa wniosków realizowana na bieżąco

Obsługa programu "Czyste Powietrze" realizowana jest na bieżąco, a wnioski złożone przez wojewódzkie fundusze o płatności zostały zrealizowane i będą realizowane systematycznie - poinformowała w piątek w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

W połowie grudnia ub.r. informowano, że wstrzymano wypłaty dotacji w ramach programu "Czyste Powietrze". Zaległości NFOŚiGW wobec beneficjentów wynosiły ponad 300 mln zł. Resort klimatu tłumaczył, że było to spowodowane niezabezpieczeniem finansowania na ten program przez poprzednią ekipę. "Czyste Powietrze" odblokowano m.in. po uzyskaniu środków z KPO.

NFOŚiGW informował we wtorek, że w programie "Czyste Powietrze" złożono ponad 814 tys. wniosków na 24,9 mld zł dofinansowania. Podpisano niespełna 680 tys. umów na 18,8 mld zł dofinansowania. Beneficjentom wypłacono z kolei ponad 9,5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(95)
Jxxxć UE
2 miesiące temu
Ceny energii są sztucznie zawyżane, UE jest tego przykładem. Jednym ze składowych Fit For 55 i Zielonego Ładu są sztucznie windowane ceny energii poprzez wyższe podatki. Samobójstwo !!!
Felek
2 miesiące temu
Kilka lat temu tesc zainstalowal pompe ciepla i fotowoltaike na starych zasadach i obecnie roczny rachunek za prad opiewa na 8 tys zl. Dom poniemiecki, ale wyremontowany i ocieplony, powierzchnia pk. 200m. Czy taki rachunek jest mozliwy? Przeciez mialo byc za darmo po zainwestowaniu tyle kasy w fotowoltaike i pompe. W domu utrzymuja temp ok. 20 stopni, ogrzewane 2 pietra po 100m.
Coś nie coś.
2 miesiące temu
Mnie interesuje jak zagłosuja w Bogatyni.Jak mędrcy chcieli zamknąć Turów to rządzący bronili kopalni i wybronili.Przyszły wybory i KO o dziwo wygrała wybory w tym rejonie.Zobaczymy jak to teraz będzie.
POLAK
2 miesiące temu
Pani Paulina KŁAMIE my czekamy od października na wypłatę
Władca niewol...
2 miesiące temu
Dlaczego wy jeszcze nie w łożkach? na co wy czekacie? jutro o 4 pobudka, macie być wypoczęci żeby iść do robotyz, musicie ciężej pracować bo od dzisiaj wszystko droższe. Jutro widzę was wszystkich w pełni sił, i od jutro pracujemy po 12h dziennie, jak się sprawdzicie to za tydzień będzie po 14h pracy, wszystko drogie, musicie z czegoś żyć.
...
Następna strona