Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Będą ograniczenia

11
Podziel się:

Zostały ogłoszone zmiany w programie "Czyste Powietrze". Dotacje zostaną ograniczone tylko do pomp ciepła i kotłów zgazowujących drewno oraz na pellet, które będą na liście zielonych urządzeń i materiałów. Co więcej, zmiany także dotkną finansowania.

Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Będą ograniczenia
Dotacje w programie zostaną ograniczone tylko do pomp ciepła i kotłów zgazowujących drewno oraz na pellet, które będą na liście zielonych urządzeń i materiałów (Getty Images, welcomia)

W piątek na stronie czystepowietrze.gov.pl poinformowano o zmianach wprowadzanych w kwietniu w programie.

Zgodnie z opublikowaną informacją, wprowadzony zostanie obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Oznacza to, że tylko do takich urządzeń wpisanych na listę będzie można otrzymać dotację z programu "Czyste Powietrze".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS ma paliwo polityczne po decyzji rządu. Prof. Wojciechowski: całkowita hipokryzja

Zmiany w finansowaniu programu "Czyste Powietrze"

Kolejną zmianą będzie ograniczenie możliwości dofinansowania beneficjentów w trzeciej części programu - chodzi o najwyższy możliwy poziom dofinansowania. Wyjaśniono, że jeśli raz skorzysta on z takiej pomocy, to będzie mógł on wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach pierwszej części programu (podstawowy poziom dofinansowania). W takim przypadku dotacja będzie niższa.

Zmiany wejdą w życie 22 kwietnia, a 13 czerwca 2024 r. zakończy się okres przejściowy na uzupełnienie niezbędnej dokumentacji dla producentów urządzeń grzewczych.

Pompy ciepła będą mogły zostać wpisane na listę ZUM po udokumentowaniu spełnienia wymogów programu oraz wykonaniu odpowiedniego zgłoszenia zgodnie z regulaminem listy ZUM. Wszystkie pompy ciepła znajdujące się obecnie na liście ZUM będą wymagały uzupełnienia dokumentacji o raport z badań przeprowadzonych w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie EU lub EFTA, wynik badań powinien być zgodny z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej danego urządzenia. Badania mają potwierdzać parametry dla klimatu umiarkowanego zarówno dla zastosowań średnio jak i niskotemperaturowych - wyjaśniono.

Dodano, że przeprowadzone i przedstawiane przez producenta/dystrybutora badania muszą w pełni potwierdzać parametry wskazane w etykiecie energetycznej oraz karcie produktu, a także spełnienie wymogów programu "Czyste Powietrze".

Po zakończeniu okresu przejściowego na liście ZUM pozostaną tylko pompy ciepła spełniające wymogi programu, potwierdzone wskazanymi powyżej badaniami, które przeszły pozytywną weryfikację - podkreślono.

Pod koniec lutego 2024 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjął decyzję ws. zmian w "Czystym Powietrzu", które dotyczyły właśnie dofinansowania pomp ciepła. Eksperci oraz branża wskazywali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Na początku września ub.r. NFOŚiGW wskazywał, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie tych urządzeń, które jest oferowane przez fundusz.

Branża wskazywała ponadto, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem wysokiej jakości urządzeń np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań.

ZUM, czyli lista zielonych urządzeń i materiałów prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). Znajdują się na niej urządzenia oferowane przez producentów, na które można uzyskać dotację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
tomala
4 miesiące temu
Niech zgadnę. Na liście producentów są wszystkie firmy z Niemiec. Zgadłem?
Zorientowany
4 miesiące temu
Z tego co się orientuję, to program czyste powietrze, nie wypłaca środków od pierwszych dni lutego. Powód, brak środków do wypłat.
Emilia
4 miesiące temu
"Po twoich wyborach poznam kim jesteś " Tak, Polacy wybrali "samozagładę"!!!! Źle wam było? - teraz lepiej wam się żyje?
Taki sobie
4 miesiące temu
Unijne wymogi przemysł niemiecki wyprzeda z magazynów co mają według norm za dwa lata zmienią ustawę i można będzie wsadzić pompy ciepła w buty bo mądre głowy coś wynajdą co jest bez emisyjne i nie trzeba prądu żeby to zasilać już z Lucyferem gadali
dziadek
4 miesiące temu
ucieszył mnie bardzo ten podatek od smartfonów ,im dłużej korzystasz tym więcej płacisz nasze wnuki za dużo czasu siedzą w telefonach