Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Od pomysłu do biznesu. Polski Fundusz Rozwoju wspiera innowatorów

0
Podziel się:

Polski Fundusz Rozwoju zakończył pierwszą edycję międzynarodowego projektu edukacyjnego dla młodych przedsiębiorców – „Szkoła Pionierów PFR”. Podczas warsztatów w Warszawie i na Uniwersytecie w Cambridge uczestnicy poznawali tajniki biznesu. Chętnych do udziału w projekcie było znacznie więcej niż miejsc.

Za najlepszy projekt jury uznało Vibroview. Nagrodę – 5 tys. zł – zwycięzca może wydać na wyjazd edukacyjny na wybraną konferencję technologiczną.
Za najlepszy projekt jury uznało Vibroview. Nagrodę – 5 tys. zł – zwycięzca może wydać na wyjazd edukacyjny na wybraną konferencję technologiczną. (Materiały prasowe)

– Jako Fundusz jesteśmy kojarzeni głównie z pieniędzmi. I słusznie. Chcemy jednak, by te spotykały się z utalentowanymi, odważnymi ludźmi – tłumaczy ideę projektu Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Szkoła pionierów biznesu

Realizowana przez PFR wspólnie z Allegro, TDJ i Fundacją PFR „Szkoła Pionierów PFR” niewiele ma wspólnego ze szkołą w tradycyjnym tego słowa znaczeniu.

W pierwszej edycji, która właśnie dobiegła końca uczestniczyło 50 młodych innowatorów z całego kraju. Ich nauczycielami byli doświadczeni biznesmeni i praktycy: specjaliści od marketingu, znawcy funduszy inwestycyjnych, założyciele znanych polskich start-upów. Tematy zajęć dotyczyły tego, jak rozwinąć pomysł na biznes, jak dobrać najlepszych ludzi do zespołu czy jak podbijać zagraniczne rynki. Twórcy programu postawili w nim na praktykę i rozwiązywanie realnych problemów. Każdy z uczestników już na etapie aplikacji do projektu miał opracowany personalny plan rozwoju.

Warsztaty odbywały się w Warszawie: w siedzibie Allegro, biurze akceleratora start-upów Startberry, HubHub, czyli międzynarodowej przestrzeni do współpracy dla młodych i szkole programowania Coders Lab. Ostatni tydzień stypendyści spędzili na uniwersytecie w Cambridge.

– „Szkoła Pionierów PFR” to dużo wiedzy i inspiracji. Możliwość poznania siebie, swoich mocnych i słabych stron oraz potencjalnych partnerów. Nie jest ważne to, co się robi, ale w jaki sposób się to robi. Takie wartości, jak odpowiedzialność za słowo i zobowiązanie, którego się podejmujemy są ważne. Bez wiarygodności nikt nie będzie chciał z nami współpracować, tym bardziej bez wiary, że to, co robimy ma sens. Życzę pionierom, aby budowali biznes w oparciu o te wartości i z ludźmi, dla których są one bliskie – mówi Oliwia Kwiatkowska, partner zarządzający w TDJ Foundation.

Nagroda: udział w konferencji technologicznej

Podczas gali finałowej, kończącej pierwszą edycję projektu, uczestnicy „Szkoły Pionierów PFR” zaprezentowali 14 pomysłów na biznes, dla których szukają inwestorów Venture Capital.

Wśród nich jest m.in. system Broomee, łączący ludzi jadących w tym samym kierunku i w taki sposób optymalizujący trasę, aby pasowała jak największej grupie osób. Wykorzystywane w projekcie środki transportu to vany, minibusy i busy.

Interesująco brzmi także AI Doubler, start-up, który ma pomagać firmom i instytucjom w budowie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. AI Doubler skraca czas i obniża koszty budowania modeli opartych o uczenie maszynowe.

Rewolucję na drogach chce wprowadzić natomiast Curie One, start-up pracujący nad prototypem samochodu elektrycznego. Curie One współpracuje z włoskim Gran Studio odpowiedzialnym m.in. za projekty Alfy Romeo Giulietty, Fiata 500 czy modeli Ferrari.

Projekt Curie One zwyciężył w konkursie na nadwozie polskiego samochodu elektrycznego ElectroMobility Poland. Młodzi ludzie chcą opracować technologię autonomicznej jazdy, przystosowaną do warunków panujących w europejskich miastach.

Niezwykle ważna jest także usługa Use Rodo zajmująca się zarządzaniem danymi osobowymi. Wystarczy wypełnić ankietę i zdecydować, co chcemy zrobić z danymi gromadzonymi przez określone sklepy internetowe, aplikacje czy bazy danych: usunąć, uzyskać kopię czy wysłać do innej firmy. Use Rodo z miejsc zaznaczonych w ankiecie usunie nasze dane.

– Myśląc o biznesie powinno się myśleć o projekcie jako elemencie ekosystemu. W Allegro łączymy setki sprzedających i miliony kupujących. Przez 20 lat udało nam się stworzyć dużą firmę. Zachęcam, by myśleć o projekcie jako elemencie większej całości – radził pionierom podczas gali Damian Zapłata, członek zarządu Allegro.

Jury podczas gali wyłoniło projekty, które ich zdaniem są najlepsze. Ocenie poddawane były m.in.: stopień innowacyjności i sposób przedstawienia potrzeb, na które odpowiada prezentowane rozwiązanie, określenie rynku docelowego, przychodów ze sprzedaży, czy możliwość ekspansji zagranicznej. Wśród wyróżnionych znalazły się: spersonalizowana orteza wykonana w technologii druku 3D – Mediprintic oraz marka rękodzielnicza – Goldies, w której za wyrób czapek i szalików odpowiadają… seniorki.

Za najlepszy projekt jury uznało Vibroview – urządzenie dla osób niewidomych, które wibracjami informuje o zbliżającej się przeszkodzie, umożliwiając poznawanie świata o wiele dalej niż długość tradycyjnej, białej laski. Nagrodę – 5 tys. zł – zwycięzca może wydać na wyjazd edukacyjny na wybraną konferencję technologiczną.

– Doceniliśmy pomysł, zaawansowanie tego projektu, który jest już w fazie prototypu, jak również bardzo ciekawą prezentację – tłumaczy Zofia Szewczuk, dyrektor inwestycyjny w PFR.

Chętnych dużo więcej niż miejsc

Do pierwszej edycji projektu zgłosiło się blisko 300 osób. Tak duże zainteresowanie i zakończone sukcesem działania to najlepsze przesłanki do kontynuacji.

– Wszelkie tego typu projekty muszą być długofalowe, bo tylko wtedy mają sens. Wymiana wiedzy, wzajemne wsparcie, dzielenie się doświadczeniami i pomysłami ma ogromne znaczenie. Jestem przekonany, że za kilka lat powstanie silna społeczność pionierów czy raczej liderów, odnoszących sukcesy i realizujących śmiałe przedsięwzięcia – zapowiada prezes Borys.

Start naboru do drugiej edycji programu Szkoła Pionierów PFR planowany jest na drugi kwartał 2019 roku.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: https://www.startup.pfr.pl/pl/szkola-pionierow/

innowacje
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)