Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Oddadzą swoje ziemie pod CPK. Spółka oferuje im pulę gruntów zamiennych

16
Podziel się:

Budowa infrastruktury związanej z Centralnym Portem Komunikacyjnym budzi szereg kontrowersji. Nie wszyscy godzą się z tym, że przez ich ziemię miałaby prowadzić szybka kolej, albo droga prowadząca do CPK. Uruchomiło jednak pierwszą pulę gruntów zamiennych dla mieszkańców, na których działkach powstanie CPK. To ma zachęcić do przystąpienia do Programu Dobrowolnych Nabyć.

Oddadzą swoje ziemie pod CPK. Spółka oferuje im pulę gruntów zamiennych
Protest mieszkancow Mileszek przeciw budowie linii szybkiej kolei łączącej z Centralnym Portem Komunikacyjnym (Agencja Wyborcza.pl, Marcin Stępień)

Spółka CPK uruchomiła pierwszą pulę gruntów zamiennych dla mieszkańców, na których działkach powstanie Centralny Port Komunikacyjny. To ruch spółki skierowany do społeczności lokalnej, który ma zachęcić do przystąpienia do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN).

Oferta ta ma "dać sprzedającym szerokie możliwości wyboru przyszłego miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności rolniczej".

Oferta jest skierowana do osób, które zastanawiają się nad udziałem w Programie Dobrowolnych Nabyć, chciałyby nadal prowadzić działalność rolniczą lub nie chcą czekać na decyzję o wywłaszczeniu za odszkodowaniem.

"W ramach współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) spółka CPK przejęła do zasobu nieruchomości ponad 190 hektarów. Zostaną one zaproponowane wszystkim zainteresowanym zamianą nieruchomości w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć" - wskazano w komunikacie.

"Pozyskane z KOWR grunty rolne, z uwagi na ich wartość i różnorodność, dają możliwość przeniesienia w nowe miejsce prowadzonej działalności rolniczej. Co ważne, przeniesienie gospodarstwa także zostanie sfinansowane przez CPK" - napisano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania

CPK sfinansuje przeniesie

"Co ważne, przeniesienie gospodarstwa także zostanie sfinansowane przez CPK. W zasobie znalazły się nieruchomości o różnej wielkości, specyfice i odległości od lokalizacji Portu Solidarność (do 100 km od obszaru lotniska, zgodnie z preferencjami mieszkańców, które wyrazili w trakcie badań) – każdy chętny mieszkaniec będzie mógł wybrać taki grunt, który będzie optymalny z punktu widzenia jego potrzeb" - zaznaczono w informacji.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała "współdziałanie z KOWR i Ministerstwem Rolnictwa to dowód na to, że rząd jest zdeterminowany, by CPK przygotowywać jednocześnie wspierając i wzmacniając polskie rolnictwo i rolników". "Rolnicy z Baranowa, Teresina i Wiskitek będą mieli możliwość dalszego prowadzenia gospodarstw rolnych" - dodał cytowany w informacji wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

400 osób już się zgłosiło

CPK przypomniał, że Program Dobrowolnych Nabyć jest skierowany do właścicieli, współwłaścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości z obszaru inwestycji. "PDN ma jeden podstawowy cel: na możliwie wczesnym etapie pozyskać nieruchomości na potrzeby inwestycji drogą dobrowolnych transakcji sprzedaży lub wymiany. Dotychczas do udziału w Programie zgłosiło się prawie 400 osób" - wskazano w informacji.

PDN to m.in. "kompleksowa organizacja przeprowadzki, bezpłatny i dopasowany do potrzeb właściciela proces notarialny (spółka jest w stanie zapewnić specjalistyczną pomoc np. w przypadku konieczności uregulowania stanu prawnego gruntu) oraz możliwość użytkowania nieruchomości po dokonaniu transakcji sprzedaży – do momentu rozpoczęcia prac budowalnych na danym terenie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Normalny
2 lata temu
190 ha na 400 chętnych. Tak trzymać towarzysze z pisu. Kasę przepuścicie, nic nie zrobicie, bo kochacie tradycję.
Justice
2 lata temu
Każdy którego chcą wysiedli powinien kupić kalacha i w cholerę naboi trochę granatów i jechać z qurwami równo . Jakby tam wybić trochę policyjnej załogi niestety trochę właścicieli też by poległo ale wszystkich by nie ubili ... A jakby ludzie solidarnie stanęli za sąsiadami to wysztkich nie zastrzelą ... Tylko do tego trzeba odwagi , a czy ludzie dzisiaj w ogóle znają to słowo ?
mieszkaniec B...
2 lata temu
190 ha! Czy to oferta dla 2 czy dla 3 rolników? 190 ha to poniżej 3% powierzchni tzw. Programu Dobrowolnych Nabyć. Prawie 5 lat od ogłoszenia budowy CPL-CPK i 1,5 roku funkcjonowania PDN.
Oczywiście
2 lata temu
Oferują wzamian kościelne hektary w centrum diżego miasta
Biblia….
2 lata temu
CPL tak powstanie jak powstały: Promy, Drony, Obwodnice, Elektryczne Samochody, Tanie Mieszkania, Dolina Krzemowa na Górnym Śląsku……i jeszcze wiele innych obietnic PiS, Kaczyńskiego i Morawieckiego… Błogosławieni ci którzy nie widzieli a uwierzyli…