Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Odmrażanie gospodarki. Emilewicz: Salony fryzjerskie i restauracje mogłyby zostać otwarte w drugiej połowie maja

622
Podziel się:

- Trudno powiedzieć, jak zakończy polska gospodarka ten rok. Wszystko zależy od tego, w jakim tempie będzie odmrażać gospodarkę Polska i jak się będą odmrażać nasi najwięksi partnerzy – zaznacza wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju
Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju (KPRM)

- Staramy się dostarczać gospodarce tlenu i sukcesywnie odmrażać kolejne branże – mówiła na antenie RMF minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Po otwarciu galerii handlowych rząd planuje przywrócić działalność gastronomii i drobnych usług. Pytana o termin otworzenia salonów fryzjerskich stwierdziła, że decyzja zależy w dużej mierze od ministra zdrowia.

- Transmisja pozioma wirusa w tych zakładach jest duża. Musimy postępować ostrożnie. Jednak druga połowa maja wydaje się możliwym terminem otwarcia zakładów fryzjerskich - zasugerowała.

W podobnym czasie, zdaniem Emilewicz, mogły by zacząć działać restauracje i bary. – Wspólnie przygotowujemy protokoły bezpieczeństwa z nowymi standardami. Mamy nadzieję, że w podobnym czasie jak do fryzjera, będziemy mogli pójść do restauracji.

Pytana o kondycję polskiej gospodarki stwierdziła, że dopiero po danych za kwiecień będzie można powiedzieć czego możemy się spodziewać. - Będziemy wiedzieć jak wygląda bezrobocie i sytuacja poszczególnych branż. Trudno powiedzieć, jak zakończy polska gospodarka ten rok. Wszystko zależy od tego, w jakim tempie Polska się odmrozi i jak się będą odmrażać nasi najwięksi partnerzy - mówiła.

Wierzy jednak, że Polska ma szansę w najmniejszym stopniu odczuć ten kryzys. - Polacy wrócili do galerii handlowych, kupują, a więc konsumpcja i gospodarka się rozpędza. Wracamy do 70 proc. obrotów. Ze spokojem patrzymy na te dane – mówiła Emilewicz w RMF.

W jej przekonaniu możliwy jest scenariusz, że nawet nie będzie recesji. - Startowaliśmy z dobrej bazy. Nie zamknęliśmy przemysłu. Brak recesji na koniec tego roku jest możliwy, a wzrost na przyszły rok 4 proc. jest do osiągnięcia – przekonywała.

Przyznała zarazem, że dane, które spływają są "bardzo rozstrzelone" - Prognozowany jest spadek od 4 proc. do 6-7 proc. Sądzę jednak, że najbardziej realny będzie spadek PKB około 4 proc. – argumentowała.

Minister rozwoju odniosła się również do wyniku sondażu CBOS-u, w którym aż 75 proc. Polaków uważa za niewystarczającą pomoc rządu dla firm i pracowników. - To bardzo duże zobowiązanie komunikacyjne, codziennie spotykam się branża po branży z przedsiębiorcami i to co słyszę od 2 tygodni to podziękowania za wprowadzane rozwiązania. Zaproponowaliśmy drugą po Niemczech w relacji do PKB wartość tarczy - przekonywała.

Zobacz także: Strajk przedsiębiorców. Paweł Tanajno zatrzymany

Na pytanie, dlaczego nikt z rządu nie wyszedł do protestujących przedsiębiorców i czy rząd nie obawia się rosnącej fali strajków zaznaczyła, że do niej nikt się nie zwracał z prośbą o spotkanie. - Do mnie ci przedsiębiorcy się nie zgłosili. Wśród haseł nie usłyszałam prośby o spotkanie. Jestem gotowa by rozmawiać, jeśli będzie taka wola - zapowiedziała.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(622)
jolanta
4 lata temu
i tak fryzjerzy dzialaja, musza z czegos zyc, przyjmuja w domach:)ludzie musza dbac o siebie Ci co przynajmniej pracuja no i meżczyzni, szacun dla fryzjerow!!!
Slawas
4 lata temu
Zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych to bzdura przewija się przez nie może kilkadziesiąt osób dziennie umówionych przeważnie na godzinę. Molochy pootwierane klienci przewijają się tam tysiącami i wszystko jest ok
dd
4 lata temu
Czy ktoś jeszcze wierzy, że ona mówi własnym głosem?
bin87
4 lata temu
otwierać gastro!!!!
Robal2020
4 lata temu
Pani animatorko ministerko Emilewicz. A co wasz model epidemii przewiduje po odmrożeniu? Nic nie przewiduje? Nie nic wiecie? Nie macie modelu? Będziecie czekać i się zobaczy? A pani animatorka ministerka zdaje sobie sprawę, że odpowiada za los 38 milionów ludzi.
...
Następna strona