Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Odmrażanie gospodarki. Firmy wracają do biur, a na ulice wracają korki

36
Podziel się:

Zamrożona gospodarka sprawiła, że biurowce i ulice miast się niemal wyludniły. Teraz jednak sytuacja wraca do normalności. - Widać coraz więcej pracowników i samochody pod oknami - opowiadają pracownicy biurowców. Skończyła się też jazda bez korków - co pokazują popularne aplikacje.

Ulice i parkingi w polskich miastach są znów zatłoczone
Ulice i parkingi w polskich miastach są znów zatłoczone (WP, automapa)
bEstmQBh

Połowa marca. Z zatłoczonych miast zaczęły znikać korki. Pustoszeć zaczęły również biura, bo firmy przestawiały się na pracę zdalną. To oczywiście efekt koronawirusa i zamrożenia wielu biznesów oraz pracy zdalnej.

Jak to wygląda pod koniec maja, gdy gospodarka jest coraz bardziej rozmrażana? - Można szacować, że już 1/3 biur jest ponownie zajętych - słyszymy w warszawskim biurowcu Rondo 1.

Jeszcze więcej pracowników ma wrócić na początku czerwca. Choć jak słyszymy, firmy ciągle są dość ostrożne i wolą pracę w trybie rotacyjnym. Część załogi pracuje zdalnie, część w biurze - i po kilku dniach się wymieniają.

bEstmQBj
Zobacz także: Firmy zwalniają w czasach koronawirusa. Nawet 600 tys. osób mogło dostać wypowiedzenie. Obejrzyj wideo:

- Widać, że na naszym parkingu znowu robi się gęsto - opowiada money.pl Barbara Wityńska-Słącz z Krakowskiego Parku Technologicznego. - Nasi najemcy wracają pomału, spora część pracuje w systemie rotacyjnym. Jednak widać, że pracownicy nieco się stęsknili za biurami - dodaje z uśmiechem.

- Faktycznie, niektóre firmy do nas wracają, niektóre zapowiadają, że zrobią to na dniach - potwierdza Mirosław Linke ze szczecińskiego biurowca Posejdon Center.

bEstmQBp

Jeszcze pod koniec kwietnia aż 75 proc. pracowników umysłowych pracowało przynajmniej częściowo zdalnie - wynika z raportu ARC Rynek i Opinia i Randstad Polska na zlecenie Gumtree.pl. Teraz przedstawiciele branży nieruchomości komercyjnych zauważają powroty.

Zwiększony ruch odczuwają też firmy cateringowe, które przywożą kanapki do biurowców. - W marcu właściwie nie jeździliśmy, w kwietniu też nie. Wróciliśmy w maju. Można powiedzieć, że obecnie popyt jest mniej więcej o połowę mniejszy niż przed epidemią - słyszymy w firmie Pajda Catering ze stolicy.

Powroty do biur i korki na ulicach

Nie tylko biura i parkingi się zapełniają, ale również ulice polskich aglomeracji. Przez wielkie miasta jeszcze w marcu czy kwietniu można było przejechać w miarę płynnie, nie stojąc w zbyt dużych korkach.

bEstmQBq

Teraz to się jednak zmienia. O ile w godzinach porannych ciągle nie stoi się tyle, co przed epidemią, to popołudniowy szczyt znów jest dla kierowców bardzo uciążliwy. Również dlatego, że część z nich uważa za bezpieczniejsze poruszanie się autem niż transportem zbiorowym w czasach epidemii.

Popołudniowe korki 27 maja w Warszawie i Krakowie

bEstmQBr

Jak wynika z danych serwisu AutoMapa, w środę 27 maja powrót z centrum stolicy do podwarszawskich Błoni po południu trwał aż 85 minut. Ponad godzinę jechało się natomiast do Pruszkowa. Nieco luźniej było w Krakowie, choć tam również na większości wyjazdówek z miasta pojawiły się korki.

Pomiędzy 16 a 17 zakorkowały się też drogi wyjazdowe z Wrocławia. Na zachodnie i wschodnie przedmieścia jechało się około godziny. Popołudniowe korki można zaobserwować również w Poznaniu czy w Łodzi.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEstmQBK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
klasa średnia
rok temu
I z tego powodu robić newsa? W czasie walki z wiruskiem " świruskiem " powinni robić szybko , poprawki, przebudowy aby jak najbardziej zoptymalizować ruch w miastach i jch aglomeracjach. Dobranoc...
Plan-demia
rok temu
Ja nie dałem się ani zastraszyć ani zamknąć, nikt ze 150 osób nie zachorował, ani żaden członek rodziny, za to obrót zaliczyłem trzykrotnie wyższy.
lko
rok temu
wpuscilismy miliony imigrantow ze wsch i mamy problemy pod kazdym wzglendem
bEstmQBL
Andzia
rok temu
Wraca owczy pęd i wyścig szczurów . A było tak pięknie , przyroda odżyła ,powietrze było czystsze .
Rafi
rok temu
Same ogólniki
...
Następna strona