Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Odmrażanie gospodarki. Firmy wracają do biur, a na ulice wracają korki

36
Podziel się:

Zamrożona gospodarka sprawiła, że biurowce i ulice miast się niemal wyludniły. Teraz jednak sytuacja wraca do normalności. - Widać coraz więcej pracowników i samochody pod oknami - opowiadają pracownicy biurowców. Skończyła się też jazda bez korków - co pokazują popularne aplikacje.

Ulice i parkingi w polskich miastach są znów zatłoczone
Ulice i parkingi w polskich miastach są znów zatłoczone (WP, automapa)

Połowa marca. Z zatłoczonych miast zaczęły znikać korki. Pustoszeć zaczęły również biura, bo firmy przestawiały się na pracę zdalną. To oczywiście efekt koronawirusa i zamrożenia wielu biznesów oraz pracy zdalnej.

Jak to wygląda pod koniec maja, gdy gospodarka jest coraz bardziej rozmrażana? - Można szacować, że już 1/3 biur jest ponownie zajętych - słyszymy w warszawskim biurowcu Rondo 1.

Jeszcze więcej pracowników ma wrócić na początku czerwca. Choć jak słyszymy, firmy ciągle są dość ostrożne i wolą pracę w trybie rotacyjnym. Część załogi pracuje zdalnie, część w biurze - i po kilku dniach się wymieniają.

Zobacz także: Firmy zwalniają w czasach koronawirusa. Nawet 600 tys. osób mogło dostać wypowiedzenie. Obejrzyj wideo:

- Widać, że na naszym parkingu znowu robi się gęsto - opowiada money.pl Barbara Wityńska-Słącz z Krakowskiego Parku Technologicznego. - Nasi najemcy wracają pomału, spora część pracuje w systemie rotacyjnym. Jednak widać, że pracownicy nieco się stęsknili za biurami - dodaje z uśmiechem.

- Faktycznie, niektóre firmy do nas wracają, niektóre zapowiadają, że zrobią to na dniach - potwierdza Mirosław Linke ze szczecińskiego biurowca Posejdon Center.

Jeszcze pod koniec kwietnia aż 75 proc. pracowników umysłowych pracowało przynajmniej częściowo zdalnie - wynika z raportu ARC Rynek i Opinia i Randstad Polska na zlecenie Gumtree.pl. Teraz przedstawiciele branży nieruchomości komercyjnych zauważają powroty.

Zwiększony ruch odczuwają też firmy cateringowe, które przywożą kanapki do biurowców. - W marcu właściwie nie jeździliśmy, w kwietniu też nie. Wróciliśmy w maju. Można powiedzieć, że obecnie popyt jest mniej więcej o połowę mniejszy niż przed epidemią - słyszymy w firmie Pajda Catering ze stolicy.

Powroty do biur i korki na ulicach

Nie tylko biura i parkingi się zapełniają, ale również ulice polskich aglomeracji. Przez wielkie miasta jeszcze w marcu czy kwietniu można było przejechać w miarę płynnie, nie stojąc w zbyt dużych korkach.

Teraz to się jednak zmienia. O ile w godzinach porannych ciągle nie stoi się tyle, co przed epidemią, to popołudniowy szczyt znów jest dla kierowców bardzo uciążliwy. Również dlatego, że część z nich uważa za bezpieczniejsze poruszanie się autem niż transportem zbiorowym w czasach epidemii.

Popołudniowe korki 27 maja w Warszawie i Krakowie

Jak wynika z danych serwisu AutoMapa, w środę 27 maja powrót z centrum stolicy do podwarszawskich Błoni po południu trwał aż 85 minut. Ponad godzinę jechało się natomiast do Pruszkowa. Nieco luźniej było w Krakowie, choć tam również na większości wyjazdówek z miasta pojawiły się korki.

Pomiędzy 16 a 17 zakorkowały się też drogi wyjazdowe z Wrocławia. Na zachodnie i wschodnie przedmieścia jechało się około godziny. Popołudniowe korki można zaobserwować również w Poznaniu czy w Łodzi.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
klasa średnia
3 lata temu
I z tego powodu robić newsa? W czasie walki z wiruskiem " świruskiem " powinni robić szybko , poprawki, przebudowy aby jak najbardziej zoptymalizować ruch w miastach i jch aglomeracjach. Dobranoc...
Plan-demia
3 lata temu
Ja nie dałem się ani zastraszyć ani zamknąć, nikt ze 150 osób nie zachorował, ani żaden członek rodziny, za to obrót zaliczyłem trzykrotnie wyższy.
lko
3 lata temu
wpuscilismy miliony imigrantow ze wsch i mamy problemy pod kazdym wzglendem
Andzia
3 lata temu
Wraca owczy pęd i wyścig szczurów . A było tak pięknie , przyroda odżyła ,powietrze było czystsze .
Rafi
3 lata temu
Same ogólniki
...
Następna strona