Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
22.05.2020 16:38

Praca w Polsce. Ogłoszeń coraz więcej. "Dobijamy do poziomu sprzed epidemii, widać ożywienie"

Marzec i kwiecień były czasem niepewności i zwolnień w wielu firmach. Jednak firmy rekrutacyjne widzą majowe ożywienie. - Ofert mamy teraz tyle, ile na samym początku epidemii. Tendencja jest wzrostowa - mówią ich przedstawiciele.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pracuj.pl, FORUM)
Ogłoszeń o pracę jest już mniej więcej tyle, co na początku kwietnia.

- Od mniej więcej trzech tygodni widzimy, że ogłoszeń o pracę jest u nas coraz więcej. W stosunku tydzień do tygodnia są to wzrosty rzędu 8-10 proc. - mówi w rozmowie z money.pl Aleksandra Wesołowska z serwisu Praca.pl.

Widać więc ożywienie ze strony pracodawców. Ale Wesołowska podkreśla, że jest też olbrzymie zainteresowanie ze strony szukających zatrudnienia. Tymczasem przed wybuchem epidemii o uwagę pracownika trzeba było mocno się starać.

- W naszym serwisie na początku maja dostępnych było ponad 40 tys. aktywnych ofert pracy - podlicza z kolei money.pl Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający serwisu Pracuj.pl. Jak tłumaczy, to niemało.

Praca za granicą. "Wschodnie Niemcy są uzależnione od Polaków". Obejrzyj wideo:

- Wysoka liczba ogłoszeń wynika z jednej strony z rosnącej aktywności pracodawców, z drugiej natomiast jest efektem naszych nowych rozwiązań - mówi Nachyna. Serwis pozwolił bowiem m.in. na przedłużanie ofert o 30 dni. Pojawiają się też na nim oferty z Urzędów Pracy.

Ożywienie na rynku

- Po kwietniowym załamaniu, na rynku pracy widać wyraźnie ożywienie - mówią zgodnie przedstawiciele serwisów. Aleksandra Wesołowska z portalu Praca.pl zauważa, że liczba nowych ogłoszeń jest już prawie taka, jak na początku kwietnia. A właśnie w tamtym czasie serwisy zaczęły zauważać zmniejszone zainteresowanie ze strony pracodawców. - W kwietniu dynamika rekrutacji w Polsce mocno zwolniła. Pracodawcy byli średnio o połowę mniej aktywni niż miesiąc wcześniej, a także w kwietniu poprzedniego roku - przyznaje dyrektor zarządzający Pracuj.pl.

Zwiększony ruch widać też na innych serwisach ogłoszeniowych, niededykowanych wyłącznie rynkowi pracy. Na OLX jest w tej chwili ponad 5,6 tys. ogłoszeń dotyczących pracy w samej tylko Warszawie. We Wrocławiu jest ich ok. 2,8 tys., a w Poznaniu - ponad 2,1 tys.

Nie tylko praca fizyczna

Aleksandra Wesołowska przyznaje, że duża część ogłoszeń dotyczy pracy fizycznej. - Ale nie tylko. Dużo ogłoszeń dotyczy budownictwa, w tym stanowisk kierowniczych. Więcej niż przed epidemią jest ofert z sektora medycyny i farmacji - wyjaśnia.

Jak dodaje, w ostatnich tygodniach jest nieco mniej rekrutacji do sklepów spożywczych czy dyskontów. Wynika to jednak głównie z tego, że takie firmy akurat znacznie powiększyły zatrudnienie w kwietniu.

Rafał Nachyna przyznaje: w okresie izolacji najwięcej ofert dotyczyło właśnie handlu i sprzedaży - na Pracuj.pl było to 27 proc. wszystkich ogłoszeń.

Rekrutacja po nowemu

- Można powiedzieć, że sytuacja w handlu i obsłudze klienta po prostu wraca do normalności - dodaje Aleksandra Wesołowska. Rynek pracy liczy, że wkrótce wszystkie branże wrócą do normalności. Jednak proces rekrutacji prawdopodobnie będzie już przez długi czas wyglądał zupełnie inaczej niż przed epidemią.

- Dokładnie połowa ogłoszeń z początku maja dotyczyła rekrutacji prowadzonych w pełni zdalnie - opowiada Nachyna. Ten trend może się utrzymać. Jednak firmy coraz częściej nie tylko rekrutują zdalnie, ale i pozwalają pracować w domu.

Duże serwisy wciąż wyróżniają takie oferty. Na Praca.pl można na przykład w tej chwili znaleźć prawie 200 stanowisk, w których pracodawca nie wymaga stawiania się w biurze. Eksperci są też przekonani, że prędko nie wróci rynek pracownika, o którym się mówiło przed wybuchem epidemii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: praca, ogłoszenie o pracę, rynek pracy, praca w polsce, koronawirus pracownicy, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-05-2020

Cookie monsterKolejny sponsorowany artykuł.Dlaczego nie podacie liczby ludzi zwolnionych i ile form poszło z torbami lub są zadłużone po uszy? Efekty pandemii … Czytaj całość

22-05-2020

emeryt KatowiceWesołe jest życie emeryta , oj wesołe . Wszyscy emeryci i renciści zagłosują za Hołownią. Precz z PiS em i ,,długopisem''.

23-05-2020

DominikU mnie w pracy w kwietniu redukcje robili tymczasowych, a teraz masowo przyjmują i nawet jest praca w soboty i w niedziele

Rozwiń komentarze (102)