Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Odszkodowania dla przedsiębiorców. Senacka komisja za ustawą

13
Podziel się:

Senacka komisja ustawodawcza przegłosowała projekt ustawy, która ma wyrównać przedsiębiorcom straty spowodowane lockdownem.

Odszkodowania dla przedsiębiorców. Senacka komisja za ustawą
Senacka komisja chce odszkodowań dla przedsiębiorców. (PAP, PAP/Wojciech Olkuśnik, Wojciech Olkuœnik)

Zdaniem przewodniczącego komisji, ustawa wyrównująca przedsiębiorcom straty, jakie ponieśli po wprowadzeniu lockdownu, będzie dla polskich finansów mniejszym obciążeniem niż sprawy sądowe, które przedsiębiorcy zamierzają wytaczać Skarbowi Państwa.

- Jesteśmy w dramatycznym momencie wyboru. Już wiemy na podstawie wyroków sądów, że zamknięcie było nielegalne. Nieprzyjęcie tej ustawy będzie się wiązać z dramatycznymi stratami dla Skarbu Państwa. Proponujemy ustawę, która rządzącym pozwala na wyjście z twarzą, a przedsiębiorcom wyrównuje część strat - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

Senatorowie nie przedstawili jeszcze oceny skutków prawnych regulacji, bo jak twierdzą, nie otrzymali od strony rządowej kompletu informacji dotyczących wypłaconej już pomocy.

Zobacz także: Siłownie i kluby fitness pozostają zamknięte. "Mam wątpliwości, ryzyko mniejsze niż w kościołach"

Nie mówią też o kwotach. Wiadomo jedynie, że przedsiębiorcy mają otrzymać odszkodowanie w wys. 70 proc. poniesionych strat, pomniejszone o wysokość państwowej pomocy, jaką już dostali.

- Na podstawie tej ustawy dojdzie do zawarcia swoistej ugody między państwem a przedsiębiorcami - powiedział Kwiatkowski.

Ustawę popierają też przedsiębiorcy z branż dotkniętych lockdownem.

- Branża fitness otwiera się od 1 lutego niezależnie od wczorajszej decyzji - powiedział prezes Polskiej Federacji Fitness Tomasz Napiórkowski. - Ta ustawa nie oznacza, że pozwów nie będzie. Ale odszkodowania w wysokości 70 proc., wobec 100 proc. zasądzonych przez sądy, to oczywista oszczędność.

- Nasze branże w poniedziałek będą w 12 miesiącu lockdownu. Nie możemy spotkać się w hotelach, organizować targów, nie możemy nawet spotykać się na dworze - Olga Krzemińska Zasadzka. - Ustawa jest bardzo potrzebna.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił częściowe poluzowanie obostrzeń.

Od 1 lutego czynne będą galerie handlowe i znikną godziny dla seniorów. Pozostałe restrykcje, związane np. z zamknięciem hoteli czy restauracji, na razie zostają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
przedsiębiorcy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Gawi
rok temu
Pewnie i tak nic nie dostane, bo szybciej mi się kasa skończy na utrzymywanie zamkniętej knajpy.
Jakub
rok temu
Odszkodowania odszkodowaniami ale trzeba przetrwac do momentu az je wyplaca...
ppe
rok temu
czyli 70% -0 to nadal 70%
Marcel
rok temu
Mi by się przydało żeby ktoś mi sfinansował faktury...
galki
rok temu
Grodzki pominął Sejm? Jakim cudem?