Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Odwołane loty. RPO przypomina rządowi, że rozporządzenie o zakazie lotów powinien być publikowany wcześniej

9
Podziel się:

Odleci czy nie odleci? Dosłownie za pięć dwunasta rząd dwukrotnie opublikował rozporządzenia, w których przedłużył zakaz lotów do kilku państw. Pasażerowie w ostatniej chwili dowiedzieli się, że nie odlecą. To, że mieli w ręku ważny bilet, zupełnie niczego nie zmieniało.

Nadal obowiązuje zakaz lotów z Polski do kilku państw
Nadal obowiązuje zakaz lotów z Polski do kilku państw (Pixabay)

Kilka dni temu ogromne rozczarowanie poczuli Polacy, którzy muszą dostać się z naszego kraju do Szwecji lub pokonać trasę w odwrotnym kierunku. 30 czerwca dowiedzieli się, że 1 lipca ich samolot jednak nie odleci. Lot anulowany, muszą wystąpić o zwrot pieniędzy. W sumie mogli się przyzwyczaić do tej nieprzewidywalności.Już w połowie czerwca, niemalże z godziny na godzinę, ich lot został odwołany. W obu przypadkach winy nie poniósł jednak żaden przewoźnik: zamieszanie wniknęło stąd, że Polska przedłużyła zakaz lotów do krajów, w których sytuacja epidemiologiczna jest najtrudniejsza.

W identycznej sytuacji są osoby pragnące polecieć do (lub z ) Portugalii. Choć mogli mieć nadzieję, że od 1 lipca samoloty polecą na trasie Polska-Portugalia, tak się nie stało, bo zakaz lotów został utrzymany.

Nad sytuacją pasażerów, którzy nie wiedza, jak planować podróże – a dla wielu to przecież nie kwestia urlopu, lecz chęci spotkania się po wielotygodniowej przerwie z rodziną, powrotu do domu, pracy – pochylił się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zobacz także: Obejrzyj: Tańsze wakacje zagraniczne? "Zdecydowanie. Gratka dla turystów"

Przypomniał Radzie Ministrów, że nie powinna wprowadzać zakazu lotów w ostatniej chwili, bo to uniemożliwia planowanie pasażerom, operatorom lotnisk, przewoźnikom…

RPO przypomniał, że vacatio legis, czyli czas między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie pomyślany jest właśnie po to, by umożliwić wszystkim zainteresowanym przygotowanie się do nowej sytuacji. Trudno planować najbliższą przyszłość, gdy pasażer ma bilet na 1 lipca, a w nocy przed planowanym wylotem dowiaduje się, że nic z tego, zakaz lotów utrzymany.

Tym bardziej, że w rozporządzeniu nie zostało powiedziane, kiedy możemy się spodziewać zniesienia zakazu lotów do Portugalii, Szwecji i wielu innych krajów.

"Ograniczenie pasażerskich połączeń lotniczych z innymi krajami nie budzi zastrzeżeń, jeżeli podyktowane jest ochroną przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Regulowanie pasażerskiego transportu lotniczego powinno jednak odbywać się w sposób uporządkowany – tak by nie narażać konsumentów na kolejne nieprzewidywane sytuacje związane z odwoływaniem połączeń" – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej RPO.

Adam Bodnar poprosił premiera o podanie przyczyn wydania rozporządzenia wprowadzającego istotne zmiany w funkcjonowaniu pasażerskiego ruchu lotniczego bez okresu umożliwiającego zapoznanie się z nowymi warunkami. Spytał też, czy dalsze planowane zmiany w organizacji ruchu lotniczego będą regulowane w sposób odpowiadający zasadom przyzwoitej legislacji, dotyczącym m.in. zasady stosowania choćby krótkiego okresu vacatio legis dla nowych przepisów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Optymistyczny...
4 lata temu
Statystyki aktualne na moment w którym piszę ten komentarz: Hiszpania - 666 nowe przypadki zachorowania na koronavirusa w ciągu ostatniej doby (19 miesjce na świecie); Polska - 267 nowych przypadków (39 m-ce); Portugalia - 233 (41 m-ce); Włochy - 114 (49 m-ce); Niemcy 92 (52 m-ce); Belgia - 74 (53 m-ce); Austria - 73 (54 m-ce); Czechy - 63 (57 m-ce); Grecja - 57 (60 m-ce); Szwecja - 34 (69 m-ce w rankingu światowym pod względem zachorowań w ciągu ostatniej doby). Teraz pytanie za 100 pktów: Do którego z tych krajów wstrzymane są loty z Polski z powodu koronawirusa? Odp: SZWECJA! Czy to ja czegoś tutaj nie rozumiem ........ czy to może próba dania psztyczka w nos Szecji za to, że nie poszła śladem "reszty europy". Ludzie, albo zamykamy wszędzie granice, albo faktycznie tam, gdzie sytuacja nie jest opanowana, czyli np. Hiszpania czy Włochy. Tak wiem, obydwa te kraje są krajami turystycznymi, ale chyba nie turystyka jest najważniejsza w tej chwili, a powstrzymanie koronawirusa. W tym momencie otwarcie lotów na większość kierunków Europy z wyjątkiem Szwecji, nie jest de fakto ciosem wymierzonym w Szwecję, a ciosem w Polaków, którzy tam pracują i jednocześnie mają rodziny w Polsce .... ciosem w ludzi, którzy zarobiony kapitał zagranicą wydają i inwestują w Polsce ..... siosem we mnie.
pasażer
4 lata temu
Przede wszystkim trzeba zwracać bilety za odwołane loty, a nie kombinować jak nie oddawać.
Premier
4 lata temu
Jak na razie, to zakazałbym lotów do Polski, bo najtrudniejsza sytuacja epidemiologiczna jest tutaj.
zw
4 lata temu
To czym różni sie epidemia w Szwecji od tej na Ukrainie?
Jacy Wy jeste...
4 lata temu
Zauważcie, że Pan Premier jest dosłownie zaorany robotą. Porządnie rządzić krajem nie ma czasu bo ma na głowie kampanię prezydencką a Wy o jakichś duperelach, odwołanych lotach... Nie rozumiecie, co to będzie za armagedon jak zmieni się prezydęt na prezydenta?