Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

"Ogrom pracy w handlu i to w święta". Handlowcy załamani po decyzji rządu

26
Podziel się:

Zmiana stawki podatku VAT na produkty żywnościowe obowiązująca od 1 kwietnia zmusi pracowników handlu do ogromu pracy i to w czasie świąt wielkanocnych. Najbardziej ucierpią niewielkie placówki handlowe - oceniła Polska Izba Handlu.

"Ogrom pracy w handlu i to w święta". Handlowcy załamani po decyzji rządu
Zmiana stawki podatku VAT na produkty żywnościowe obowiązująca od 1 kwietnia zmusi pracowników handlu do ogromu pracy - alarmuje PIH (PAP, Wojciech Pacewicz)

Prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński uważa, że przywrócenie stawki VAT na żywność od 1 kwietnia br. w największym stopniu dotknie przedsiębiorców prowadzących małe sklepy, bo w odróżnieniu od dyskontów, placówki te oferują szerszą ofertę, z co najmniej 6 do 9 tysiącami pozycji asortymentowych.

Każdy z tych produktów musi być oznaczony tzw. cenówką. Konieczność informowania o nowej cenie produktu sprawia, że zdecydowana większość z nich będzie musiała zostać zmieniona.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Przedsiębiorcy będą mieli na to zaledwie kilka dni w trakcie największego szczytu zakupowego przed świętami. Nowe ceny nie mogą też pojawić się za wcześnie, ponieważ nie mogą widnieć obok starych, jeszcze aktualnych. W praktyce więc zmiana będzie musiała zostać przeprowadzona w świąteczny weekend.

- Zmiana cenówek będzie czasochłonnym zajęciem, wymagającym dużego nakładu pracy personelu. Tymczasem w placówkach mniejszego formatu pracuje zazwyczaj tylko kilka osób - wyjaśnia Ptaszyński. - Placówki mniejszego formatu odznaczają się także niższym poziomem automatyzacji. Oznacza to, że dostosowanie systemów kasowych oraz informacji na cenówkach będzie wymagało od nich wykonania większej liczby czynności. Naturalnie zajmie to również więcej czasu - podkreślił.

Zdaniem PIH odpowiednio długie okresy przygotowawcze przed wejściem w życie powinny dotyczyć wszystkich regulacji istotnych dla gospodarki, a tak ważne postanowienia jak te dotyczące nieprzedłużenia obowiązywania zerowego podatku VAT na żywność nie powinny być ogłaszane na dwa tygodnie przed wygaśnięciem rozporządzenia.

Półroczne vacatio legis. Ważny apel do rządzących

W opinii Izby należy je poprzedzić szerokimi konsultacjami społecznymi i anonsować z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, by nie stawiać przedsiębiorców działających w handlu detalicznym w trudnej sytuacji. - Wzywamy, by akty prawne i podejmowane decyzje o znaczeniu gospodarczym miały co najmniej półroczne vacatio legis - dodał Maciej Ptaszyński.

Zerowa stawka podatku VAT na niektóre produkty spożywcze nie zostanie przedłużona po 31 marca 2024 r. - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Jako powód podało utrzymujący się trend spadkowy inflacji i spadek tempa wzrostu cen żywności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
UE17
4 miesiące temu
Mają po 40% marży i nagle muszą zmieniać ceny bo 5%muszą oddać w podatku czysta ściema by wykorzystać sytuację i zarobić na klientach!!
Kama
4 miesiące temu
5 procent to jakieś 50 gr na 10 zł. Na stówie to 5 zł. Czy mnie to przeraża. W ogóle. Ceny poszły tak do góry że za 5 zł lizaka nie kupię. Kurczak 100 % jajka 30% produkty kosmetyczne 40 % Średnio za normalne zakupy wydawałam 150-200 zł a teraz przygotowuje 150 zł a rachunek 230 i to jest problem. A te różnice cenowe o parę groszy były zawsze w zależności od sklepu. Ceny też się zmieniają w sklepie co jakiś czas a produkty objęte 0 VAT to warzywa, owoce pieczywo mięso nabiał spożywka nie całą. Zawsze gownoburza nie o to co trzeba.
Engie
4 miesiące temu
VAT obniżony 5 %a ceny wzrosły 200%..Pisowska propaganda dobroci
----
4 miesiące temu
Tak, oczywiście, bo wcale od 2 lat nie zmieniają cen co jakieś 2-3 tygodnie...
Hihi
4 miesiące temu
Elektroniczne cenówki rozwiązały by problem ...ale są złe, bo trudniej było by o kręcenie wałków i wprowadzanie w błąd.
...
Następna strona