Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opłaca się zatrudniać specjalistów. Polska wśród liderów regionu

2
Podziel się:

Koszty zatrudniania specjalisty plasuje Polskę wśród liderów regionu. Jeśli jednak rządowej plany zniesienia limitu wysokości składek na ZUS zostaną wdrożone w życie, nasz rynek przestanie być tak konkurencyjny.

W Polsce lepiej być specjalistą niż słabo opłacanym pracownikiem. W kieszeni zostanie nam większy "procent" pensji
W Polsce lepiej być specjalistą niż słabo opłacanym pracownikiem. W kieszeni zostanie nam większy "procent" pensji (WP.PL)

Spośród 22 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które pod lupę wzięli eksperci firmy doradczej Mazars, koszt zatrudnienia specjalisty jest w Polsce relatywnie niewielki. Jak wynika z raportu firmy cytowanego przez "Rzeczpospolitą", dla płacy na poziomie 2 tys. euro brutto, łączny koszt dla pracodawcy wynosi 154 proc. pensji netto.

Dużo? To zależy od perspektywy. Z jednej strony bowiem tylko w pięciu spośród ponad dwudziestu zbadanych państw ten koszt był niższy. Dla porównania w Serbii wynosi on 202 proc. Z drugiej strony przy zatrudnianiu osoby, która brutto będzie zarabiać 500 euro, zazwyczaj pracownika mniej wykwalifikowanego, pracodawca będzie musiał wydać 166 proc. jego pensji netto. I tutaj wyższe koszty tych najgorzej opłacanych jest wyższy również tylko w pięciu krajach.

Sytuacja, zwłaszcza tych najmniej zarabiających powinna się jednak poprawić, dzięki zwiększeniu progresji podatkowej po wprowadzeniu w życie rządowych zapowiedzi przynajmniej dwukrotnego podniesienia kosztów uzyskania przychodu.

Oglądaj też: Składka na ZUS bez limitu. Mogłoby to dać około 8 mld zł

Na zmianę obu pozycji Polski w rankingu może poważnie wpłynąć także przyjęcie postulowanego przez rząd zniesienia górnego limitu składek na ZUS - to zdecydowanie podniesie koszty zatrudniania najlepiej wykwalifikowanych i zarabiających specjalistów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
piada
5 lata temu
jeśli ktoś myśli ,że będzie lepiej to jest w sporym błędzie mnożenie wydatków sztywnych w budżecie państwa spowoduje w przypadku spowolnienia ( bardziej niż pewne ) ,że deficyt gwałtownie wzrośnie a koszt obsługi polskiego długu wzrośnie - ryzyko zostanie uwzględnione w cenie )
Ktoś
5 lata temu
Naczelne hasło pisu to "Polska w ruinie". Już niedługo będzie ono zrealizowane.