Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opłaty za torby foliowe. Nowe przepisy od 1 września

Za każdą torbę foliową, oprócz tzw. zrywek, trzeba będzie zapłacić. Nowe, ostrzejsze przepisy będą obowiązywać od 1 września - przypomniał w wywiadzie dla "Jedynki" Polskiego Radia minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Od 1 września za każdą foliówkę, która nie jest tzw. zrywką, pobierana będzie opłata - 20 groszy + VAT. (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Nowe przepisy to konieczność w obliczu obchodzenia obecnych przepisów przez sklepy. Te bowiem wydawały klientom torby "cięższe" - nieobjęte opłatą recyklingową.

- Efektów ekologicznych nie osiągnęliśmy - przyznał minister, mówiąc o przepisach obowiązujących od 2018 r. - Stąd decyzja, aby objąć wszystkie foliówki powyżej 15 mikrometrów opłatami, żeby rzeczywiście zachęcić ekonomicznie wszystkich do porzucenia foliówek, by wreszcie używano toreb wielokrotnego użytku na zakupy - tłumaczył Kowalczyk w Programie 1 Polskiego Radia.

Za każdą torbę foliową będziemy płacić. - Od 1 września za każdą torebkę foliową, z wyjątkiem tak zwanych zrywek, będziemy płacili 20 groszy plus VAT - powiedział minister. I dodał: - Mam nadzieję, że każdy będzie powoli rezygnował z używania foliówek.

- Torebki foliowe najczęściej są torebkami jednorazowymi. Po jednym użyciu są wyrzucane, zalegają na składowiskach. Nie chodźmy z foliówkami na zakupy, nie kupujmy kolejnych foliówek. Używajmy toreb wielokrotnego użytku - od dawna apeluje minister Kowalczyk.

Obejrzyj także: Polacy zużywają setki foliówek rocznie. W Danii to nie do pomyślenia

Przepis o opłacie recyklinowej dotyczący sprzedawanych w sklepach toreb foliowych i plastikowych obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2018 r. Ustawa nie przyniosła jednak oczekiwanego rezultatu, ponieważ sieci handlowe znalazły sposób na jej obejście. Zaczęły produkować grubsze siatki, od których podatku już nie ma. Biorą za nie więcej pieniędzy od klientów, a ci myślą, że opłata to efekt działań rządu.

W efekcie wprowadzono zmiany w ustawie. Opłacie mają podlegać wszystkie torby foliowe i plastikowe wydawane w sklepach - poza "zrywkami".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-08-2019

wiola1971I jeszcze – ściągnęłam ze strony PZTSZ (Polski Związek Tworzyw Sztucznych) pismo wystosowane do Ministerstwa. Nie wiem jaki to ma sens, ale mali … Czytaj całość

21-08-2019

MarcinKolejny podatek wprowadzony przez PIS. 500+ kosztuje, loty polityków kosztują, trzeba szukać kasy gdzie się da, a naiwni wierzą, że chodzi o ekologie.

21-08-2019

Bez jaj!Polak ma tylko płacić za wszystko, a kto na tym kasę robi?! Restrykcje ws. foliówek, a ktoś pomyślał, aby butelki plastikowe były oddawane w sklepach … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (82)