Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Opłaty za torby foliowe. Nowe przepisy od 1 września

83
Podziel się:

Za każdą torbę foliową, oprócz tzw. zrywek, trzeba będzie zapłacić. Nowe, ostrzejsze przepisy będą obowiązywać od 1 września - przypomniał w wywiadzie dla "Jedynki" Polskiego Radia minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Od 1 września za każdą foliówkę, która nie jest tzw. zrywką, pobierana będzie opłata - 20 groszy + VAT.
Od 1 września za każdą foliówkę, która nie jest tzw. zrywką, pobierana będzie opłata - 20 groszy + VAT. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Nowe przepisy to konieczność w obliczu obchodzenia obecnych przepisów przez sklepy. Te bowiem wydawały klientom torby "cięższe" - nieobjęte opłatą recyklingową.

- Efektów ekologicznych nie osiągnęliśmy - przyznał minister, mówiąc o przepisach obowiązujących od 2018 r. - Stąd decyzja, aby objąć wszystkie foliówki powyżej 15 mikrometrów opłatami, żeby rzeczywiście zachęcić ekonomicznie wszystkich do porzucenia foliówek, by wreszcie używano toreb wielokrotnego użytku na zakupy - tłumaczył Kowalczyk w Programie 1 Polskiego Radia.

Za każdą torbę foliową będziemy płacić. - Od 1 września za każdą torebkę foliową, z wyjątkiem tak zwanych zrywek, będziemy płacili 20 groszy plus VAT - powiedział minister. I dodał: - Mam nadzieję, że każdy będzie powoli rezygnował z używania foliówek.

- Torebki foliowe najczęściej są torebkami jednorazowymi. Po jednym użyciu są wyrzucane, zalegają na składowiskach. Nie chodźmy z foliówkami na zakupy, nie kupujmy kolejnych foliówek. Używajmy toreb wielokrotnego użytku - od dawna apeluje minister Kowalczyk.

Zobacz także: Obejrzyj także: Polacy zużywają setki foliówek rocznie. W Danii to nie do pomyślenia

Przepis o opłacie recyklinowej dotyczący sprzedawanych w sklepach toreb foliowych i plastikowych obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2018 r. Ustawa nie przyniosła jednak oczekiwanego rezultatu, ponieważ sieci handlowe znalazły sposób na jej obejście. Zaczęły produkować grubsze siatki, od których podatku już nie ma. Biorą za nie więcej pieniędzy od klientów, a ci myślą, że opłata to efekt działań rządu.

W efekcie wprowadzono zmiany w ustawie. Opłacie mają podlegać wszystkie torby foliowe i plastikowe wydawane w sklepach - poza "zrywkami".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(83)
pol
4 lata temu
Czas wprowadzić wyminne opakowania.
Mała
5 lata temu
Bzdura, jak może kosztować 20 gr + Vat,? tyle to trzeba odprowadzić opłaty recyklingowej; a gdzie koszt zakupu takiej reklamówki, reklamówka będzie kosztować 50 gr z vatem u ostatecznego sprzedawcy
Rivnin
5 lata temu
czy te przepisy dotyczą też grubych toreb kupionych przed 1 września?
podatnik
5 lata temu
Mam kupione torebki cienkie i zaksięgowane jako koszt. Torby przeznaczone do pakowania warzyw, owoców, pieczywa, wędlin i innych towarów. Nie mogę tych torebek sprzedawać ponieważ nie mam ich w swojej ofercie . A grubych torebek foliowych nie będę już sprzedawać, niech klienci noszą zakupy w kieszeniach.
Majka
5 lata temu
A może by tak podatek recykling-owy naliczać u producenta reklamówek? cena reklamówek wzrośnie i wtedy każdy właściciel sklepu zastanowi się czy chce sprzedawać czy rozdawać reklamówki klientom.Prosty sposób,mniej biurokracji,większa efektywność!
...
Następna strona