Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Torby foliowe. Minister środowiska chce zaostrzyć "ustawę foliówkową"

Henryk Kowalczyk przyznał, że jego resort pracuje nad zaostrzeniem tzw. ustawy foliówkowej. A to oznacza, że niebawem być może trzeba będzie płacić za więcej rodzajów plastikowych toreb. Być może nawet za wszystkie - poza "zrywkami".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Henryk Kowalczyk rozdawał w Otwocku torby wielokrotnego użytku (Fot: PAP/Leszek Szymański)

Gdy w ubiegłym roku rząd wprowadził w Polsce opłaty od jednorazowych torebek, niektóre sieci handlowe szybko znalazły rozwiązanie, by pieniędzy od klientów nie pobierać. Zdaniem resortu środowiska, obowiązująca od 1 stycznia 2018 r. ustawa jest zbyt często obchodzona.

Przypomnijmy, że jednorazowe plastikowe toby w sklepach są objęte opłatą recyklingową, która wynosi 20 groszy netto. Opłata dotyczy jednak tylko toreb z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów. Sieci handlowe wprowadziły do oferty po prostu torby grubsze, niż przewidziano w ustawie.

Teraz politycy chcą tę furtkę zamknąć. - Zastanawiamy się nad wprowadzeniem opłat od grubszych toreb - powiedział minister Kowalczyk. Ale nie tylko tego miałaby dotyczyć nowelizacja.

- Chcemy wprowadzić element weryfikacji sprawozdań, na razie są tylko deklaratywne - dodał minister.

- Takie propozycje będę dawał, żeby torby cienkie i grubsze były potraktowane jednakowo, oczywiście z wyjątkiem tzw. zrywek, które zgodnie z dyrektywą UE są zwolnione z opłat, służą bezpośrednio do pakowania żywności - mówił dziennikarzom minister.

- Torebki foliowe najczęściej są torebkami jednorazowymi. Po jednym użyciu są wyrzucane, zalegają na składowiskach. Nie chodźmy z foliówkami na zakupy, nie kupujmy kolejnych foliówek. Używajmy toreb wielokrotnego użytku. Na pewno dla środowiska jest to znacznie wygodniejsze - mówił minister.

Szef resortu środowiska podkreślił, że statystyczny Polak zużywa rocznie średnio ok. 300 foliówek. 10 lat temu było to blisko 500 foliówek rocznie. - Mam nadzieję, że po tej akcji i po uszczelnieniu systemu te torebki będą odchodziły do historii - dodał minister, który wziął udział w akcji "Moja Ekotorba nie tylko od święta" w Otwocku. Wraz z współpracownikami, minister rozdawał tam handlowcom na rynku torby wielokrotnego użytku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: torby foliowe, henryk kowalczyk, ministerstwo środowiska, plastik, wiadomości, gospodarka, ekologia
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-04-2019

obeiktyffA może zajmą się produktami , które bez trudności można zastąpić szkłem? Co z wodą butelkowaną w plasticzku i jogurcikami? Wielkie koncerny mogą … Czytaj całość

13-04-2019

ewatak. prosze kilo kapusty kiszonej do torby wielokrotnego uzytku

13-04-2019

Ten wieśniakministrem. Polska upadła na dno.

Rozwiń komentarze (69)