Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Torby foliowe. Minister środowiska chce zaostrzyć "ustawę foliówkową"

69
Podziel się

Henryk Kowalczyk przyznał, że jego resort pracuje nad zaostrzeniem tzw. ustawy foliówkowej. A to oznacza, że niebawem być może trzeba będzie płacić za więcej rodzajów plastikowych toreb. Być może nawet za wszystkie - poza "zrywkami".

Henryk Kowalczyk rozdawał w Otwocku torby wielokrotnego użytku
Henryk Kowalczyk rozdawał w Otwocku torby wielokrotnego użytku (PAP/EPA, PAP/Leszek Szymański)
bDUCjYet

Gdy w ubiegłym roku rząd wprowadził w Polsce opłaty od jednorazowych torebek, niektóre sieci handlowe szybko znalazły rozwiązanie, by pieniędzy od klientów nie pobierać. Zdaniem resortu środowiska, obowiązująca od 1 stycznia 2018 r. ustawa jest zbyt często obchodzona.

Przypomnijmy, że jednorazowe plastikowe toby w sklepach są objęte opłatą recyklingową, która wynosi 20 groszy netto. Opłata dotyczy jednak tylko toreb z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów. Sieci handlowe wprowadziły do oferty po prostu torby grubsze, niż przewidziano w ustawie.

Teraz politycy chcą tę furtkę zamknąć. - Zastanawiamy się nad wprowadzeniem opłat od grubszych toreb - powiedział minister Kowalczyk. Ale nie tylko tego miałaby dotyczyć nowelizacja.

bDUCjYev

- Chcemy wprowadzić element weryfikacji sprawozdań, na razie są tylko deklaratywne - dodał minister.

- Takie propozycje będę dawał, żeby torby cienkie i grubsze były potraktowane jednakowo, oczywiście z wyjątkiem tzw. zrywek, które zgodnie z dyrektywą UE są zwolnione z opłat, służą bezpośrednio do pakowania żywności - mówił dziennikarzom minister.

- Torebki foliowe najczęściej są torebkami jednorazowymi. Po jednym użyciu są wyrzucane, zalegają na składowiskach. Nie chodźmy z foliówkami na zakupy, nie kupujmy kolejnych foliówek. Używajmy toreb wielokrotnego użytku. Na pewno dla środowiska jest to znacznie wygodniejsze - mówił minister.

bDUCjYeB

Szef resortu środowiska podkreślił, że statystyczny Polak zużywa rocznie średnio ok. 300 foliówek. 10 lat temu było to blisko 500 foliówek rocznie. - Mam nadzieję, że po tej akcji i po uszczelnieniu systemu te torebki będą odchodziły do historii - dodał minister, który wziął udział w akcji "Moja Ekotorba nie tylko od święta" w Otwocku. Wraz z współpracownikami, minister rozdawał tam handlowcom na rynku torby wielokrotnego użytku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUCjYeW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
obeiktyff
2 lata temu
A może zajmą się produktami , które bez trudności można zastąpić szkłem? Co z wodą butelkowaną w plasticzku i jogurcikami? Wielkie koncerny mogą zaśmiecać świat ? KASA MISIU KASA
ewa
2 lata temu
tak. prosze kilo kapusty kiszonej do torby wielokrotnego uzytku
Ten wieśniak
2 lata temu
ministrem. Polska upadła na dno.
bDUCjYeX
PYTA
2 lata temu
TU W NIEMCZECH WRZYSTKIE BUTELKI SA Z KAUCJA , KTORE PO OPROZNIENIU Z POWROTEM WRZUCAMY DO PRZY SKLEPOWYCH AUTOMATOW KTORE ODDAJA KALCJE 25 CENTOW ZA SZTUKE. trzeba dobrze sie naszukac ,aby znalezc pusta butelke czy puszke po piwie
Ryba
2 lata temu
A może by tak coś w kwestii recyklingu zrobić,butelki po napojach skupować nie będą się walać gdzie popadnie. Kraj w środku Europy a zadupie na skalę światową.
...
Następna strona