Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Opłata recyklingowa obejmie niemal wszystkie torebki foliowe. Nowelizacja przepisów uchwalona przez Sejm

58
Podziel się:

W czwartek Sejm przyjął nowelizację tzw. ustawy śmieciowej. Poszerza opłatę recyklingową o niemal wszystkie torby foliowe i plastikowe wydawane w sklepach - poza "zrywkami". Ustawą, która ma zacząć obowiązywać od 1 września 2019 r., zajmie się teraz Senat.

Opłata recyklingowa. Sejm znowelizował przepisy
Opłata recyklingowa. Sejm znowelizował przepisy (PAP)

Nowelizacja poszerza opłatę recyklingową na wszystkie torby foliowe i plastikowe powyżej 15 mikrometrów. Darmowe mają zostać zrywki, czyli te torby, do których zazwyczaj pakujemy pieczywo, owoce i warzywa. Za nowymi przepisami zagłosowało w czwartek 258 posłów. 142 było przeciw, a 26 wstrzymało się od głosu.

Przepis o opłacie recyklinowej dotyczący sprzedawanych w sklepach toreb foliowych i plastikowych obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2018 r. Ustawa nie przyniosła jednak oczekiwanego rezultatu, ponieważ sieci handlowe znalazły sposób na jej obejście. W efekcie ustawa zostanie znowelizowana.

Rząd PiS wprowadził opłatę 20 gr od każdej jednorazówki o grubości od 15 do 50 mikrometrów. Cieńsze pozostały darmowe, za grubsze i tak trzeba było płacić więcej, ale od nich rząd opłat nie pobiera.

Opłaty za torebki foliowe miały zachęcić Polaków do bardziej ekologicznego życia. Z drugiej strony rząd liczył, że wpływy z opłaty recyklingowej od foliówek przyniosą budżetowi niemal 4 mld zł w pierwszym roku. Wyliczenie oparto o proste założenie – jeszcze w 2014 r. każdy Polak zużywał 466 reklamówek rocznie, co pomnożone przez liczbę mieszkańców i 20 gr od każdej torebki, dawało właśnie taką kwotę.

Zobacz także: Zobacz: Fuzje i przejęcia w Polce i Europie. Tłumaczy Maciej Jacenko

Z naszych nieoficjalnych informacji już w marcu wynikało, że tak się nie stanie. Nasz informator otwarcie przyznawał, że pieniędzy jest o wiele mniej, niż założono.

System przechytrzyć chciały sieci handlowe, które zaczęły produkować grubsze siatki, od których podatku już nie ma. Biorą za nie więcej pieniędzy od klientów, a ci myślą, że opłata to efekt działań rządu.

Pieniądze z opłaty recyklingowej rząd ma przeznaczać na cele związane z polepszaniem życia mieszkańców Polski oraz stanu środowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(58)
Czesław
5 lata temu
Gdzie ta ekologia...¿ Torba papierowa dopuszczona do bezpośredniego kontaktu z żywnością powinna być z mega czystego surowca, bez domieszki papieru z odzysku. Czy ma ktoś pojęcie ile drzew potrzeba na wyprodukowanie kilkuset toreb papierowych... To jest dopiero dramat dla środowiska. Zamiast pomyśleć o recyklingu toreb plastikowych, które w 90% są zrobione z oryginału czyli czystego granulatu przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Takie torby można poddać recyklingowi i wykorzystać jako regranulat wysokiej jakości... A torby papierowe które np. zawilgotnieją można wyrzucić na kompost. OK one wchłoną się szybko do środowiska lecz nie mogą być przetworzone na coś innego - ile lat potrzeba aby na tym kompoście urosło kolejne drzewo i można było wyprodukować papierową torbę¿ Ludzie nie dajcie się OBŁUDZIE
aga
5 lata temu
Bedzie na wyższe premie dla "swoich"
śmieciowo fol...
5 lata temu
wszystkie mądre artykuły piszą o ustawie "śmieciowek" , "foliówkowej" itd. a nikt nie poda ustawy, czy też nr dziennika ustaw. Mógłbym napisać równie dobrze "dziennikarstwo"...
MISIEK
5 lata temu
SPOSÓB NA NIE PŁACENIE OPŁATY RECYKLINGOWEJ SPRZEDAWAĆ TORBY PAPIEROWE. 23 % vatu od reklamowki to im za mało. opłata recyklingowa za reklamówki to nic innego niż zapłata po raz drugi za te same śmieci
szkonmak
5 lata temu
Prawo i Sprawiedliwość zrozumiał, tak jest w tytule. Nie wiem, czy zrozumiał Wirtualna Polska, no ale wicie, rozumicie.
...
Następna strona