Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Orban się doigrał. Bruksela chce wstrzymania miliardów dla Budapesztu

23
Podziel się:

Komisja Europejska chce po raz pierwszy skorzystać z mechanizmu warunkowości w stosunku do Węgier. Bruksela chce wstrzymania wypłaty ok. 7,5 mld euro funduszy. Ma to na celu "ochronę budżetu UE i interesów finansowych UE przed naruszeniami zasad praworządności na Węgrzech".

Orban się doigrał. Bruksela chce wstrzymania miliardów dla Budapesztu
Komisja Europejska chce wstrzymania części środków dla Węgier (Getty Images, 2020 Anadolu Agency)

Komisja Europejska zaproponowała uruchomienie wobec Węgier mechanizmu warunkowości w budżecie UE. Oznaczałoby to zawieszenie ok. 7,5 mld euro funduszy UE dla Budapesztu w związku z korupcją.

Jak podała KE, "ma to zapewnić ochronę budżetu UE i interesów finansowych UE przed naruszeniami zasad praworządności na Węgrzech".

Pierwszy taki przypadek w historii UE

Jest to pierwszy taki przypadek w historii UE, od czasu kiedy ustanowiony został dwa lata temu mechanizm warunkowości, który ma chronić budżet wspólnoty przed korupcją.

Dzisiejsza decyzja jest wyraźnym dowodem determinacji Komisji w zakresie ochrony budżetu UE i wykorzystania wszystkich dostępnych nam narzędzi, aby osiągnąć ten ważny cel. Chodzi o naruszenia praworządności, która zagraża wykorzystaniu i zarządzaniu funduszami UE – powiedział komisarz ds. budżetu Johannes Hahn.

Zwrócił on uwagę na nieprawidłowości w węgierskich przepisach, dotyczących zamówień publicznych, brak zabezpieczeń przed konfliktami interesów i nieskuteczną walkę z korupcją.

KE proponuje zawieszenie 65 proc. zobowiązań na trzy programy operacyjne w ramach polityki spójności. Jak podaje Reuters, te 7,5 mld euro to ok. 5 proc. szacowanego PKB na 2022 rok.

Rada ma teraz miesiąc na podjęcie kwalifikowaną większością głosów decyzji, czy przyjąć takie środki. W wyjątkowych okolicznościach termin ten można przedłużyć maksymalnie o kolejne dwa miesiące.

Węgry zaproponowały w ostatnich tygodniach utworzenie nowej agencji antykorupcyjnej w tym kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
Krystian
5 dni temu
Korupcja to jest w infrastrukturze komisji europejskiej, wiec niech zaczną narpiew tam i to jest tak z tym że Węgrzy są zabiedzona niezależni i nie zachowują się jakby Niemcy tego oczekiwali bo maja tańszy gaz, Włochów tez ostrzegają że jak wybiorą złe to wyciągnął konsekwencje czyli nie dla „ demokracji narodowej”
Ela
1 tyg. temu
Orban popiera Putina a PiS Orbana... i wszystko jasne.
ala
2 tyg. temu
gdzie mój komentarz węgrzy pierwsi, wyjdą a my następni jak UE będzie sobie sama wydzielać kasę komu - gdzie i kiedy - koniec z tym kołchozem i mówieniu państwom jak mają myśleć i co kolorowego kiedy wprowadzać
EUROPUTILANDI...
2 tyg. temu
Francuski dziennik „Liberation” w serii artykułów z dziennikarskiego śledztwa ujawnił handel wpływami i inne nieuczciwe praktyki, których mieli dopuszczać się sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej(TSUE), urzędnicy Komisji Europejskiej (KE) oraz politycy Europejskiej Partii Ludowej (EPL).W czwartkowym wydaniu "Liberation" pisze o lobbystach, którzy wywierają wpływ na sędziów TSUE i na urzędnikówKE. W centrum handlu wpływami mają znajdować się politycy EPL, "kontrolowanej przez niemieckich chrześcijańskichdemokratów". Francuska gazeta oskarżyła o korupcję i handel wpływami między innymi przewodniczącego TSUE sędziego KoenaLenaertsa oraz ważnych unijnych urzędników związanych z EPL. POLSKA MA TAKIE WYROKI I TAKI SĄD RESPEKTOWAĆ !!!!! POLACY OBUDZCIE SIĘ !!!
EUROPUTILANDI...
2 tyg. temu
Cieszą mnie podwyżki, zielone łady, kary dla Polski i Węgier. Wreszcie rozpadnie się UE !!! WIOSNA LUDÓW NADCHODZI !!! . Byłam za UE ale do czasu... Dość IDEOLOGII, ZAKŁAMANIU . W kiedy będą kary na TSUE, KE i EPL za romanse z lobbystami i co to za Sąd ?
...
Następna strona