Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Organizacje sędziowskie pozywają Brukselę. Chodzi o KPO

6
Podziel się:

Cztery europejskie stowarzyszenia sędziowskie zaskarżyły decyzję Rady UE o zatwierdzeniu polskiego Krajowego Planu Odbudowy – informuje agencja Reuters. Rzecznik rządu Piotr Müller skomentował, że "decyzja pozostaje ważna i takie działania na nic nie wpływają".

Organizacje sędziowskie pozywają Brukselę. Chodzi o KPO
Europejskie organizacje sędziowskie zaskarżyły zatwierdzenie polskiego KPO do Sądu UE (Photo by Omar Marques/Anadolu Agency via Getty Images) (GETTY, Anadolu Agency)

W czerwcu Komisja Europejska przyjęła polski KPO. Ta decyzja otworzyła drogę do zatwierdzenia tego dokumentu również przez Radę UE, co było warunkiem wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Pieniądze jak dotąd nie zostały wypłacone.

Cztery europejskie stowarzyszenia – Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ), Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ), holenderska fundacja "Sędziowie dla sędziów" i Europejscy Sędziowie dla Demokracji i Wolności (fr. Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés - MEDEL) zaskarżyły decyzję (Rady – przyp. red.) do Sądu UE – podał Reuters w niedzielę wieczorem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ostre hamowanie gospodarki. Sawicki: pieniądze z KPO są niezbędne
Niniejszy wniosek ma na celu unieważnienie decyzji Rady na tej podstawie, że kamienie milowe w zakresie praworządności nie są wystarczające do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej i lekceważą wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie – napisały organizacje sędziowskie w komunikacie.

Europejskie organizacje sędziowskie zaskarżyły zatwierdzenie KPO

Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany przez PAP o informację o tym, że największe europejskie organizacje sędziów skarżą decyzje o polskim KPO, zaznaczył, że "akceptacja KPO to była decyzja Rady Unii Europejskiej, czyli przedstawicieli państw UE, na podstawie rekomendacji Komisji Europejskiej".

Decyzja pozostaje ważna i takie działania na nic nie wpływają. Krajowy Plan Odbudowy jest zaakceptowany, dzięki czemu w Polsce rozpoczynamy realizację projektów w nim przewidzianych na zasadzie prefinansowania - przekazał rzecznik rządu.

Według Müllera, "działania wskazanych organizacji to próba zaskarżenia decyzji Rady UE i KE". - Czyli działanie skarżące instytucje UE, a nie Polskę. Oczywiście nie ma do tego żadnych podstaw - dodał rzecznik rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Wyborca
2 lata temu
TEN KTO POSTAWI PRZED TRYBUNAŁEM STANU KACZYŃSKIEGO, ZIOBRO, MORAWIECKIEGO I DUDĘ, WPROWADZI EURO, ZNIESIE KONKORDAT, WPROWADZI FINANSOWANIE IN VITRO I RZADKICH CHORÓB U DZIECI KTO ODSUNIE KOŚCIÓŁ I RYDZYKA OD POLITYKI I MILIONOWYCH ŁAPÓWEK Z BUDŻETU PAŃSTWA - TEN BĘDZIE MIAŁ MÓJ GŁOS W WYBORACH!
Emeryt
2 lata temu
Dziwne to bo właśnie w mediach Europy aż huczy o skandalu PiS z podsłuchiwaniem Pegasusem!!! tysiące polityków różnej maści przez tego wstrętnego mikrego prezesa! I dlatego EU nie chce tym kryminalistom z PiS dać 2 mld poszło + ile zapłacili Izraelowi za Pegasusa? Śmieszne to wszystko i Duda dał się poniżyć!!!
ARTUR
2 lata temu
Gdyby rządzili sędziowie to prawo mogłoby wyglądać jak na filmie " Sędzia Dred " , najpierw nich zaczną od siebie i zlikwidują prawo do dziedziczenia stanowisk gdyż każde ich dziecko bez względu na stan umysłu ma zagwarantowaną pracę w sądzie .
logiczny
2 lata temu
To już nawet nasza ubecka niezawisla kadra woli nie wychylać się w tej sprawie bo każdy naród posiada granice cierpliwości!🤒
Błażej
2 lata temu
Kamienie milowe się osiąga. A nie spełnia.