Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
aktualizacja

Orlen łączy się z Lotosem i PGNiG. W ciągu trzech lat powstanie zupełnie nowy koncern

60
Podziel się:

– Fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG stanie się faktem w ciągu półtora roku, drugie tyle zajmą procesy restukturyzacyjne i optymalizacyjne – zapowiada Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Z tego połączenia powstanie koncern multienergetyczny, który nie tylko zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne, ale też stanie się ważnym graczem w regionie.

Jak zapowiada prezes Daniel Obajtek, proces przejęcia potrwa 1,5 roku. Drugie tyle zajmie restrukturyzacja i optymalizacja procesów w nowej grupie kapitałowej.
Jak zapowiada prezes Daniel Obajtek, proces przejęcia potrwa 1,5 roku. Drugie tyle zajmie restrukturyzacja i optymalizacja procesów w nowej grupie kapitałowej. (East News)

Materiał powstał we współpracy z PKN Orlen

Polska, podobnie jak cała Europa, stoi dziś przed wyzwaniem, jakim jest przeprowadzenie transformacji energetycznej kraju. Szacuje się, że tzw. europejski zielony ład, czyli osiągnięcie do 2050 roku neutralności klimatycznej, będzie nas kosztował 380 mld euro.

– Tego procesu nie przeprowadzi sam rząd. Potrzebna jest współpraca i wszystkie strony to rozumieją. Po stronie polityków jest stworzenie mechanizmów i odpowiednich ram prawnych, ale to firmy wezmą na siebie ciężar przeprowadzenia inwestycji. Bezpieczeństwo multienergetyczne kraju zapewnią nam nie nakłady pojedynczych podmiotów, a inwestycje sektorowe – mówił prezes Obajtek podczas Forum Wizja Rozwoju 2020 w Gdyni.

I stąd konieczność przeprowadzenia fuzji PKN Orlen, Grupy LOTOS i PGNiG.

Jak zapowiada prezes Daniel Obajtek, proces przejęcia potrwa 1,5 roku. Drugie tyle zajmie restrukturyzacja i optymalizacja procesów w nowej grupie kapitałowej.

– Transformacja będzie wyzwaniem dla PKN Orlen i wszystkich podmiotów, które będą częścią dużego koncernu multienergetycznego. A jednym z ważniejszych zadań, jakie będą stały przed grupą, będzie zwrot ku nisko- i zeroemisyjnym źródłom wytwarzania – zapowiada Robert Śleszyński, dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych PKN Orlen.

Zobacz także: Fuzja PKN Orlen, Lotosu i PGNiG? To konieczność

Innowacje z Lotosu

PKN Orlen ma już doświadczenia akwizycyjne z Czech, Litwy i Polski, z których może czerpać wiedzę.

– Najważniejsze dla powodzenia całego procesu jest umiejętne zarządzanie zmianą. Proste narzucanie własnej kultury organizacyjnej przejmowanym spółkom nie sprawdza się. Ważne jest precyzyjne zdefiniowanie, jak koncern ma wyglądać w przyszłości, jaki będzie docelowy model operacyjny całej grupy – zwraca uwagę dyrektor Śleszyński.

Wagę tej zmiany podkreśla również Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica.

– Zwrot strategiczny, którego dokona PKN Orlen i który sprawi, że powstanie zupełnie inna firma, jest niezwykle istotny. Ta zmiana zdecyduje, czy nowy Orlen będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, ale też ekonomiczne kraju – podkreśla.

Przykładem, na którym chce się wzorować PKN Orlen, jest hiszpański Repsol. Koncern ma przychody na poziomie 200 mld zł i dziś mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. W Polsce spore doświadczenie w tym zakresie ma Lotos.

– Jesteśmy innowatorem jeśli chodzi o energię zieloną. Od lat inwestujemy w elektromobilność i energetykę odnawialną w obszarze morskim. I to są wartości, które Lotos wniesie do nowego koncernu – zapowiada Krzysztof Nowicki, dyrektor ds. strategii i relacji inwestorskich Lotos.

Fuzja to konieczność

XXI wiek to wiek energii, a bezpieczeństwo energetyczne stanowi o rozwoju całej gospodarki i – jak zapewnia Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego – powinno być utożsamiane z bezpieczeństwem narodowym.

– Sytuacja geopolityczna, boom technologiczny, innowacje, odnawialne źródła energii i rosnąca konkurencja międzynarodowa, to największe wyzwania, z którymi dziś mierzą się najwięksi rynkowi gracze. Jak na nie odpowiadają? Konsolidując, inwestując w nowe technologie, stawiając na multinenergetyczność i budując centra kompetencyjne. Polska jest jednym z ostatnich krajów, gdzie konkurują ze sobą dwa koncerny, należące do tego samego właściciela – mówi Marian Szołucha.

Zwrot w stronę zielonej energii i ograniczania konsumpcji paliw tradycyjnych widoczny jest w całej Europie.

Jak podkreślają eksperci, za dwie, trzy dekady nie będzie już koncernów stricte paliwowych. I dlatego fuzja PKN Orlen, Grupy LOTOS i PGNiG, to w ocenie Tomasza Wróblewskiego, prezesa Warsaw Enterprise Institute, jedyna słuszna droga.

– Wśród pięciu najszybciej rosnących firm na światowym rynku BP jest dopiero na piątym miejscu. Wszystkie wcześniejsze pozycje zajmują firmy z sektora energii odnawialnej. Mamy dziś do czynienia z rewolucją, która zachodzi znacznie szybciej niż można się było spodziewać. Jeśli chodzi o zwrot w stronę innowacji jesteśmy mocno spóźnieni. Tego nie da się już cofnąć, możemy tylko nadrabiać stracony czas – przekonuje Tomasz Wróblewski.

Materiał powstał we współpracy z PKN Orlen

inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(60)
POLACY
4 lata temu
BRAWO ! TAK TRZYMAĆ !
Polka
4 lata temu
Przypomina mi to proces w PZU jak zaczęli dzielić molocha i centralizować a potem znowu łączyć. Wyszło tak, że na przestrzeni kilku lat "warszawka" pęka w szwach od ilości zatrudnionych niby specjalistów wysokiej klasy, a na prowincji pusto i klient może sobie tylko porozmawiać z infolinią jeśli jest bardzo zdeterminowany a i tak nie uzyska satysfakcjonujących informacji.
mm
4 lata temu
ropa na zachodzie tańsza jak u nas , a po połączeniu będzie niezła jazda, uduszą nas cenami
WOLF
4 lata temu
Połączenie, więc spodziewam się efektu synergii, a zatem i obniżenia kosztów. Czyli koncern będzie mógł obniżyć ceny paliw nie tracąc zysków. Ciekawe jak będzie...
maxicorp
4 lata temu
Pod płaszczykiem połączenia wyprzedaż majątku i reorganizacja polegająca na zwolnieniu tysięcy "nie swoich" specjalistów i zatrudnienie w ich miejsce karnych Misiewiczów.
...
Następna strona