Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

Orlen wyciąga rękę do rządu. Zakup Energi może pomóc w sfinansowaniu 13. emerytur

134
Podziel się:

Orlen gotowy kupić energetyczną spółkę Energa to świetna wiadomość dla rządu. Sprzedaż akcji Skarbu Państwa spółce Skarbu Państwa da budżetowi zastrzyk gotówki, a równocześnie pozwoli utrzymać kontrolę państwa nad firmą. Prawdziwy księgowo-polityczny majstersztyk.

Daniel Obajtek, prezes Orlenu, szykuje solidne "przedświąteczne" zakupy w swojej spółce
Daniel Obajtek, prezes Orlenu, szykuje solidne "przedświąteczne" zakupy w swojej spółce (PAP, Wojciech Olkuśnik)
bEsoOuwl

Czwartkowe popołudnie. Kilka minut przed godz. 17:30 PKN Orlen wypuszcza komunikat giełdowy, który zmieni dynamikę na polskim rynku kapitałowym. I nic dziwnego - oto jedna z największych polskich spółek chce kupić jeden z czterech polskich koncernów energetycznych. Mocno przeceniony koncern, którego jednym z byłych prezesów jest obecny prezes Orlenu.

Wiadomość jest zaskoczeniem dla rynku – następnego dnia kurs akcji Orlenu pikuje, a Energi nieco zyskuje. GPW podaje, że to właśnie na akcjach płockiego koncernu notowane są najwyższe obroty w chwili pisania artykułu.

bEsoOuwn

Ale na pomysł trzeba spojrzeć nie tylko jak na transakcję biznesową, która uczciwie trzeba przyznać - wygląda sensownie. W końcu znaczenie Orlenu na energetycznej mapie Polski wciąż rośnie, a koncern planuje wejść mocno w obszar morskich farm wiatrowych. Warta niespełna 3 mld zł spółka wydaje się idealnym środkiem do osiągnięcia celów biznesowych, co potwierdził w rozmowie z nami były minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Zobacz także: Orlen pod rękę z PGE wybuduje farmę wiatrową na Bałtyku

Z transakcji przebija jednak jej kontekst polityczny - oto spółka Skarbu Państwa kupi drugą spółkę Skarbu Państwa. Jeśli rząd zdecyduje się na sprzedaż, budżet zainkasuje niemal 1,5 mld zł za posiadane 213 326 317 akcji. To prawie 30 proc. z brakujących 5 mld zł, które miały trafić do budżetu za sprawą zniesienia limitu 30-krotności przy obliczaniu wysokości składek na ZUS. Czyli pomysłu, z którego PiS musiał się wycofywać w obawie przed wstydliwą publiczną porażką - okoniem stanął wicepremier Jarosław Gowin.

bEsoOuwt

A dodatkowe pieniądze w budżecie są potrzebne, by sfinansować wypłatę 13. emerytur, których wciąż do niego nie wpisano, choć minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia, że świadczenie trafi do emerytów. Pieniądze mogą pochodzić m.in. ze sprzedaży Energi - prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewniał, że chce dopiąć transakcję w pierwszej połowie przyszłego roku.

- Jesteśmy w stanie biznesowo uzasadnić ten pomysł, ale moim zdaniem głównym celem jest wygenerowanie gotówki, bo rzeczywiście po tej operacji - z punktu widzenia Skarbu Państwa - nic się nie zmieni, a pojawi się przychód budżetu ze sprzedaży praw majątkowych. Akcje zostaną zamienione na gotówkę, którą będzie można wydać - ocenia w rozmowie z nami ekonomista Marek Zuber.

Za takim przedstawieniem sytuacji przemawiają nasze nieoficjalne ustalenia - jeszcze krótko po wyborach niemal nikt w partii władzy nie wiedział o pomyśle. Także wśród osób zajmujących się spółkami. Podobnie sytuacja ma się z kalendarzem w samym Orlenie. Prace nad wnioskiem o zgodę, która 20 listopada trafiła do Komisji Europejskiej, rozpoczęły się w październiku. Czyli w miesiącu, gdy w rządzie zdawano sobie sprawę, że nad 30-krotnością ciąży ryzyko zablokowania przez koalicjanta, a zrównoważony budżet się oddala.

bEsoOuwu

W ten sposób rząd piecze dwie pieczenie na jednym ogniu - zyskuje dodatkowe 1,5 mld zł wpływów do budżetu i unika zarzutu o sprzedaż "sreber rodowych” – Skarb Państwa nadal będzie kontrolował Energę. Tyle że za pośrednictwem Orlenu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsoOuwO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(134)
Były zwolenni...
2 lata temu
I kto za to zapłaci? My bo wliczą w koszty paliwa. Podniesienie akcyzy już nie wystarcza.
Kasia
2 lata temu
WOW rząd szuka pieniędzy na 13-tki
bajtek
2 lata temu
- ciągle wkłada łapki do kieszeni kierowców.
bEsoOuwP
kib14
2 lata temu
Proponuję aby Orlen przejął też 49% PKO BP, a za rok PKO BP żeby przejęło Orlen i tak co roku....Będziemy mieć machinę do robienia pieniędzy i cały świat będzie nam zazdrościł.Wreszcie PiS mnie do siebie przekonał;brawo Wielki Wodzu i TY Wielki Ekonomisto.
A czas zrobi ...
2 lata temu
Przyjdzie czas, gdy PIS odejdzie (i to nie za 40 lat) i pan Obajtek zostanie oskarżony o działanie na szkodę spółki. Potem sąd i odsiadka 10 lat. Pewien znany wódz 3 rzeszy też myślał, że może wszystko i zawsze, a tu po 10 latach był koniec.
...
Następna strona