Notowania

porozumienie
19.11.2019 17:46

Koalicyjne Porozumienie zadowolone z ruchu PiS. "Deficyt, jeśli się pojawi, będzie symboliczny"

Porozumienie, koalicjant PiS w ramach Zjednoczonej Prawy, z zadowoleniem przyjmuje decyzję o wycofaniu projektu o zniesieniu ustawy likwidującej limit 30-krotności przy obliczaniu wysokości składek na ZUS. - Przyjmujemy ją nawet z wdzięcznością - mówi money.pl Kamil Bortniczuk, poseł Porozumienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Kamil Bortniczuk (Fot: Marcin Obara)

Kilkanaście minut przed godziną 17 na stronie internetowej Sejmu pojawiła się informacja o wycofaniu przez posłów PiS projektu ustawy o zmianie sposobu naliczania składek na ZUS dla najbogatszych Polaków. Projekt dzielił jednak koalicjantów w ramach obozu władzy złożonej przez z Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia. Ta ostatnia formacja, kierowana przez Jarosława Gowina, posiadająca 18-osobową reprezentację w Sejmie, była przeciwna pomysłowi PiS. Bez jej głosów partia władzy potrzebowałaby głosów polityków innych partii, by ustawę uchwalić.

Pod oświadczeniem o wycofaniu podpisał się wskazany jako reprezentant wnioskodawców poseł PiS Marcin Horała, który otwarcie przyznał, że za decyzją stoi brak poparcia dla projektu.

- To dobra decyzja posła Horały, przyjmujemy ją z zadowoleniem, a nawet wdzięcznością. Wielokrotnie mówiliśmy, że byliśmy przeciwni tej regulacji, ponieważ niosła ze sobą negatywne skutki dla polskiej gospodarki i przedsiębiorczości. Stąd wycofanie projektu było dobrą decyzją - mówi w rozmowie z money.pl poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk.

30-krotność ZUS. Gowin: obronię przedsiębiorców, nie umierając. Będę królem życia

Jednym ze skutków wycofania się z forsowania przepisów oprotestowanych nie tylko przez koalicjantów PiS, ale tez pracodawców i związki zawodowe, będzie pojawienie się w przyszłorocznym budżecie deficytu. Dla polityków porozumienie nie jest to jednak wielki problem. - Wielokrotnie mówiliśmy, że nawet jeśli pojawi się deficyt, to nie będzie on problemem, bo będzie on symboliczny - tłumaczy nam Kamil Bortniczuk.

Za wycofanie się posłów PiS z forsowanego projektu ustawy podziękowała także wiceprezes Porozumienia i minister rozwoju w rządzie Mateusza Morawieckiego Jadwiga Emilewicz. "Dobra decyzja. Dziękujemy" - napisała na Twitterze.

Jadwiga Emilewicz i Jarosław Gowin
Jadwiga Emilewicz dziękuje za wycofanie projektu ws. 30-krotności

Pomysł zniesienia limitu składek dla najlepiej zarabiających Polaków nie jest nowy. Poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości zdołał nawet przeforsować ustawę przez parlament, jednak ze względu na wątpliwości dotyczące trybu prac nad nią, prezydent skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Ten uchylił ustawę ze względu na złamanie przepisów przy stanowieniu prawa.

Pomysł wrócił, gdy został zapisany w Wieloletnim Planie Finansowym, jednak nie zyskał poparcia rządu. Zablokował go wtedy wicepremier i prezes koalicyjnego Porozumienia Jarosław Gowin, stąd PiS zgłosił go jako projekt poselski. Dzisiejsza decyzja o wycofaniu go z porządku obrad, oznacza kolejną nieudaną próbę wprowadzenia nowych regulacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: porozumienie, zus, polityka, 30-krotność, składki, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2019

NeonWięcej w postaci VAT, akcyzy a nawet PIT 32% wpadnie do państwa jak pieniądze wydadzą Ci ludzie a nie państwo. Państwo zazwyczaj wydaje pieniądze … Czytaj całość

19-11-2019

+ -Gowin ostatnio jakiś oszołomiony jest i nieracjonalny. Nikt nie wie o co mu chodzi.

19-11-2019

qqqGowin się uważa za Boga

Rozwiń komentarze (25)