Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Ostrołęka C. Minister klimatu: "o przyszłości bloku zadecydują inwestorzy"

6
Podziel się

Michał Kurtyka nie chciał jednoznacznie zadeklarować, czy powstanie węglowy blok C elektrowni Ostrołęka. Minister klimatu wskazał, że polska energetyka z węglowej podąża "w kierunku transformacji na zieloną, jak ta pochodząca, chociażby, ze źródeł odnawialnych".

Michał Kurtyka stwierdził, że przyszłość Ostrołęki C zależy bardziej od inwestorów, niż od rządu.
Michał Kurtyka stwierdził, że przyszłość Ostrołęki C zależy bardziej od inwestorów, niż od rządu. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bDoUeOmt

– Minister Tchórzewski zadeklarował, że blok w Ostrołęce będzie ostatnim polskim blokiem węglowym – wskazał Kurtyka w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Chociaż stwierdził, ze jest "to deklaracja członka rządu", to jednak nie odpowiedział wprost na pytanie, czy rzeczywiście Ostrołęka C powstanie.

– To pytanie mniej skierowane do rządu, a bardziej do podmiotów, które – jak powiedziałem – istotnie rewidują swoje strategie. Na przykład Tauron kilka miesięcy temu ogłosił konieczność znacznego zwiększenia inwestycji w odnawialne źródła energii – powiedział minister klimatu. Dodał też, że ostatni blok węglowy powstanie, jeżeli zdecydują się na to inwestorzy.

Zdaniem Kurtyki, priorytetem w polityce energetycznej będzie skupienie się na odnawialnych źródłach energii.

bDoUeOmv
Zobacz także: Zobacz także: "Formalnie polska elektrownia jądrowa powstaje"

– Udział węgla będzie malał w polskim miksie energetycznym. Dzisiaj musimy dokonać zmian w całości systemu elektroenergetycznego. Bezpieczeństwo jego funkcjonowania będzie gwarantował w najbliższych latach rynek mocy. W miarę rozwoju OZE oba systemy będą musiały synchronizowane. Neutralność klimatyczna, którą Europa chciałaby osiągnąć do 2050 roku, wyznacza czas, w którym wiele aspektów będzie musiało być połączonych – podsumował polityk.

bDoUeOmB

Ostrołęka C, według deklaracji byłego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, będzie ostatnim blokiem węglowym, który powstanie w Polsce. W negocjacje dotyczące jego powstania zaangażowała się państwowa spółka PGE. Grupa jednak odstąpiła od rozmów. Tłumaczyła to zmianą strategii i chęcią zaangażowania się we własne projekty inwestycyjne oraz strategiczne. Natomiast Ostrołęka C jest wspólnym projektem Energi i Enei.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDoUeOmW
KOMENTARZE
(6)
aw
rok temu
Ostrołeka C na węglu rosyjskim ? To chore tak jak były minister energetyki.
Polak z krwi ...
rok temu
Pitu pitu. Nie macie pomyslu na OZE. Nie macie funduszy.
Rak
rok temu
Likwidacja wiatrakow, brak decyzji w atom, wiec o jakiej zielonej rewolucji mowicie
bDoUeOmX
Obserwator
rok temu
To po cholerę taki minister. Środowiska? Chyba pisowskiego.
Rak
rok temu
Likwidacja wiatrakow, brak decyzji w atom, wiec o jakiej zielonej rewolucji mowicie