Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Oto jak Polska może odpowiedzieć Unii ws. KPO. "Znaleźlibyśmy furtkę"

187
Podziel się:

Jeśli doszłoby do takiej sytuacji, że będziemy mieli pewność, iż środków z KPO nie otrzymamy, to na pewno nie partycypowalibyśmy w spłatach pożyczek. Znaleźlibyśmy jakąś furtkę, by do takiej sytuacji nie doprowadzić - przekonuje w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Oto jak Polska może odpowiedzieć Unii ws. KPO. "Znaleźlibyśmy furtkę"
Waldemar Buda (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Według ministra Budy wszystko wskazuje na to, że środki z Krajowego Planu Odbudowy "z punktu widzenia formalnego" powinny zostać Polsce wypłacone. Jak jednak dodał, nie jest w stanie odpowiedzieć z pełną stanowczością na pytanie, czy w ogóle do wypłaty środków dojdzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co z pieniędzmi dla Polski? Marek Borowski nie ma złudzeń

Odpowiedź polskiego rządu ws. KPO

Jak podkreślił Buda w rozmowie z wPolityce.pl, sygnały z Komisji Europejskiej nie napawają optymizmem w kwestii terminu wypłat pieniędzy. - Powinniśmy się ich spodziewać za kilka miesięcy, ale preteksty czy inne mniej lub bardziej istotne przyczyny mogą ten proces przewlekać - wskazał minister rozwoju i technologii.

Złożenie pierwszego wniosku o płatność z KPO ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy - przekazał Buda, nie kryjąc obaw o przedłużony okres rozpatrywania pisma. Co w przypadku odmowy ze strony KE?

Jeśli doszłoby do takiej sytuacji, że będziemy mieli pewność, iż środków z KPO nie otrzymamy, to na pewno nie partycypowalibyśmy w spłatach pożyczek. Tu nie mam wątpliwości, znaleźlibyśmy jakąś furtkę, by do takiej sytuacji nie doprowadzić. Natomiast tak jak mówiłem - poczekałbym na rozstrzygnięcie pierwszego wniosku o płatność z KPO i po nim mogłaby zapaść polityczna naszego kierownictwa, w którym kierunku zmierzać - powiedział minister.

Plan rządu chybiony? Udział składek w budżecie UE może spaść

Jak jednak zaznacza "Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na odpowiedź z Ministerstwa Finansów, nie ma możliwości wyjścia z mechanizmu finansowania KPO z powodu jego konstrukcji.

Otóż nie ma żadnej osobnej puli z napisem "spłata funduszu odbudowy", na który zrzucają się państwa unijne, a spłata bieżących należności jest jedną z pozycji w budżecie UE na dany rok. A jak wyjaśnia resort finansów, w budżecie UE, tak jak w budżetach państw członkowskich, nie ma powiązania między określonymi kategoriami dochodów a realizowanymi za ich pośrednictwem konkretnymi zadaniami - pisze "DGP".

Jak dodaje dziennik, wpłacane do budżetu UE dochody służą sfinansowaniu wszystkich działań UE. Odsetki i dług zaciągnięty na sfinansowanie pomocy bezzwrotnej w ramach Unijnego Funduszu Odbudowy będą spłacone przez kraje UE ze składek członkowskich i nie jest możliwe wyłączenie się z ich finansowania.

"Przyjmując zatem założenie, że udział Polski w finansowaniu budżetu UE w latach 2021–2027 będzie utrzymywać się na poziomie ok. 4,9 proc., koszt sfinansowania odsetek (zaplanowanych w budżecie UE w tym okresie na łączną kwotę 14 mld 976 mln euro) wyniesie dla Polski niecałe 734 mln euro (czyli 4,9 proc. ogólnej kwoty)" - przytacza komentarz resortu finansów "DGP". Jak jednak wskazuje dziennik, może się to zmienić. Wkrótce mają wejść w życie nowe kategorie dochodów własnych UE, a to może oznaczać spadek udziału składek w finansowaniu budżetu UE.

W Krajowym Planie Odbudowy, który ma wspomóc polską gospodarkę po pandemii, nasz rząd wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(187)
baba
rok temu
Panie Buda, nie płacimy Panu, żeby Pan myślał jak wycofać się z tanich pożyczek, tylko żeby sprowadził Pan DARMOWE PIENIĄDZE, które na nas czekają.
ohg
rok temu
potrącamy sobie spłatę ze składek członkowskich więc wychodzimy na czysto a kasę i tak musimy uzyskać bo co z naszą kasą zrobi unia chyba że to co wice przewodnicząca
katolik
2 lata temu
Nie wiem na co pis liczy ...ale chyba na to że szybko wyprowadzą polskę z ue i znowu będą kupowac wszystko od Putina
Prawda
2 lata temu
Pisuary jakby dostali się na Saharę to piasek by zniknął, tak dobrze rządzą. Węgiel był zniknął, gaz płynie rurą,i go magazynują tak jak statki widma płyną z dalekich krajów.
TED55
2 lata temu
Polska rządzona przez nieudaczników i psychopatę dyktatora - upada. Rząd Polski, ośmiesza się i kompromituje, wskazując kozłów ofiarnych aktualnego kryzysu. Panie Premierze, do tej poru obwinialiście p. Tuska i jego dziadka. Teraz Niemców oraz Unię Europejską. Gubicie się. Nie kontrolujecie, swoich wypowiedzi.
...
Następna strona