Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|
aktualizacja

Ekonomista nie wytrzymał. "To zdrada stanu. Trzeba zatrzymać to szaleństwo"

1174
Podziel się:

PiS w ostatnich dniach przeszedł do medialnej ofensywy i tłumaczy, co dalej ma się dziać z pieniędzmi z KPO oraz czy jest jeszcze przestrzeń na dialog z Brukselą. Stanowisko partii rządzącej jest jasne - w rozmowach z Unią już dalej się nie posuniemy. "Obecna gra rządu na zwarcie z UE i tym samym de facto pogodzenie się z przepadkiem olbrzymich, 'rozwojowych' pieniędzy z KPO to zdrada stanu. Trzeba zatrzymać to szaleństwo" - kwituje krótko Mateusz Urban, ekonomista Oxford Economics.

Ekonomista nie wytrzymał. "To zdrada stanu. Trzeba zatrzymać to szaleństwo"
Ekonomista mówi dość. Brak pieniędzy z KPO to według niego zdrada stanu (Licencjodawca, Jacek Dominski/REPORTER)

Najpierw prześledźmy ostatnie wypowiedzi członków obozu rządzącego dotyczące relacji z Unią Europejską w związku z sądownictwem oraz odblokowaniem pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

PiS o relacjach z Unią Europejską. Ekonomista krytykuje

W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezes PiS skomentował opinie europosłów Zdzisława Krasnodębskiego, Ryszarda Legutki i Jacka Saryusza-Wolskiego, według których "czas na zmianę polityki wobec UE".

Kaczyński przypomniał, że w połowie lipca powiedział to samo: "koniec tego dobrego". - Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na duże kompromisy. Trzeba było spróbować choćby po to, by sprawa była jasna. I dzisiaj jest jasna, każdy widzi, o co chodzi, jaka to gra - stwierdził prezes PiS.

Jest kryzys, wojna, to warunki w pełni uzasadniające podjęcie działań nadzwyczajnych. Skoro w tym obszarze Komisja Europejska nie wypełnia swoich zobowiązań wobec Polski, to my nie mamy powodów wykonywać swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej. To były jednak umowy i uzgodnienia działające w obie strony. Przy czym nie chodzi tu o niepłacenie składki członkowskiej, ale o inne działania i przedsięwzięcia - zaznaczył Kaczyński.

Dodał, że "o szczegółach przyjdzie czas mówić". - Gdybym wiedział, że dadzą nam te główne pieniądze, to bym miał inne podejście. Ale jestem przekonany, że chcąc Polskę złamać i zmusić do pełnej uległości wobec Niemiec, zablokują także te fundusze. Znajdą nowe preteksty - ocenił.

Z kolei Radosław Fogiel, rzecznik PiS, ocenił, że Polska wynegocjowała KPO oraz spełniła warunki, na które się umówiła z KE.

Jest - tak jak dla innych krajów - cała masa wskaźników, punktów do osiągnięcia, nazywanych z angielska kamieniami milowymi, i one będą sukcesywnie, w ramach zapisów KPO, osiągane. Na przykład modernizacja pewnej liczby szpitali powiatowych. My oczekujemy, że Komisja Europejska dotrzyma słowa, a po drugie wykona to, co jest w jej obowiązkach, czyli będzie refinansować kolejne transze z Funduszu Odbudowy - przekonywał rzecznik PiS w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Na uwagę, że według KE warunki nie zostały przez Polskę spełnione, Fogiel odpowiedział, że Polska nie ma już możliwości, "by wyjść jeszcze bardziej naprzeciw niż to, co zostało zrobione".

Ekonomista nie wytrzymał. "To zdrada stanu"

Te wypowiedzi w ostrych słowach skomentował Mateusz Urban, ekonomista Oxford Economics. "Staram się tutaj ograniczać wypowiedzi stricte polityczne, ale teraz milczeć się nie da: obecna gra rządu na zwarcie z UE i tym samym de facto pogodzenie się (z przepadkiem - przyp. red.) olbrzymich (ponad 100 mld zł!), "rozwojowych" pieniędzy z KPO to zdrada stanu. Trzeba zatrzymać to szaleństwo" - napisał na Twitterze.

Dodał przy tym, że może należałoby w związku z tym zorganizować protest.

Z kolei Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetycznych, odnosząc się do ostatnich wypowiedzi rządzących, stwierdza, że "polexit na złość Brukseli to byłoby samobójstwo geopolityczne Polski".

"Cały myk polega na tym, że my tej kasy nie dostaniemy, dopóki PiS jest u władzy, bo po pierwsze sam PiS nie może się cofnąć (#polityka), a po drugie Bruksela może w ten sposób pozbyć się PiS i chce z tego skorzystać (#polityka). Retoryka PJK (prezesa Jarosława Kaczyńskiego - przyp. red.) to tylko konsekwencja" - napisał natomiast dr Marcin Kędzierski, współzałożyciel i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Dla przypomnienia: w KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1174)
Prawdziwy Pol...
rok temu
Zdrada stanu niestety wciąż postępuje. Patologia PiS już dawno temu sięgnęła kompletnego dna. Zdrajcy narodu polskiego ciągną społeczeństwo i państwo na dno. Należałoby było w miarę szybko przejrzeć na oczy i zareagować na najbliższych wyborach dla dobra własnej ojczyzny i naszych najmłodszych , dla ich przyszłości. Przyszłe pokolenia będą was - starsi , wyszydzać za te błędy , na jakie pozwoliliście patolom z pisu. Polska jest w opłakanym stanie. To moje osobiste prywatne przemyślenia - Obywatel , płatnik, podatnik, Polak.
jonasz
2 lata temu
Ojcze - św. Janie Pawle II obaliłeś Komunę , prosimy Cię, pomóż nam obalić ten rząd w Polsce , który zniszczył polski przemysł ,zakłady pracy i spółki państwowe, który doprowadził do dużej inflacji, spadku złotówki , braku węgla i cukru. Doprowadził do super drożyzny. Młodzież chce pozbawić smartfonów, Dość oczekiwania na leczenie w służbie zdrowia , dość ingerencji w naukę naszych dzieci. "Masz honor i godność - stan po stronie Narodu i Ojczyzny. W ŻADNYCH WYBORACH NIE GŁOSUJ NA PiS. Odsuńmy ich od rządzenia i oszukańczej propagandy kłamstwa ,chamstwa i niszczenia i rozkradania NASZEJ OJCZYZNY - POLSKI ! Ps. podaj dalej.............
Fol
2 lata temu
Po co Kaczyński krzyczy jak Mateuszek kłamczuszek już dawno podpisał wszystko co kołchoz sobie życzył za chwilę się ugnie i uciszy a naród będzie zniewolony przez globalistów?
polak
2 lata temu
Jest więcej niż pewne, że kolejne wybory pisowcy sfałszują. Dla nich prawo nic nie znaczy.
Jędrzej
2 lata temu
Tak, można to nazwać zdradą stanu, a z pewnością zdradą interesów Polski. Podobnie jak zdradą taką była rezygnacja z planu Marshalla, który bardzo pomógł zachodniej Europie w podźwignięciu się po katastrofie II Wojny Światowej. Bardzo tych pieniędzy potrzebowaliśmy - zniszczenia wojenne były straszliwe. Wtedy nawet komuniści polscy chcieli zgodzić się na plan Marshalla - dopiero kategoryczny sprzeciw Stalina pozbawił nas pieniędzy. W rezultacie już na starcie byliśmy w dużo gorszej pozycji niż Zachód. Dziś sytuacja się powtarza - znowu będziemy w gorszej pozycji - po pandemii Covidu, wojnie w Ukrainie i wszystkich zaburzeniach gospodarczych. Gorszej niż inne państwa UE (może z wyjątkiem Węgier). Czemu? Przecież nie ma Stalina, nie ma nacisków z zewnątrz? Cóż, teraz to nasi ideolodzy u władzy przejęli rolę Stalina. Nawet premier Morawiecki liczył na te pieniądze - ale Prezes wolał ostatecznie stanąć po stronie Ziobry i ziobrystów. Ugrupowania, które popiera... 0,7% Polaków. Widać teraz, jak wygląda 'polska demokracja' i 'polski patriotyzm'. Powtórzmy: ZDRADA!
...
Następna strona