Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Polska kontra KE. Kaczyński: nie mamy już gdzie się cofnąć

74
Podziel się:

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" pytany o relacje między Polską a Komisją Europejską odpowiedział: Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, ale ustępstwa nic nie dały. Czas wyciągnąć wnioski. Szczegółów jednak nie zdradził.

Polska kontra KE. Kaczyński: nie mamy już gdzie się cofnąć
Jarosław Kaczyński na posiedzeniu w Sejmie (East News, Wojciech Olkusnik)

- Wszystkich oczywiście nie przekonamy, niektórzy chcą trwać w głupocie, złudzeniach, inni cynicznie liczą na fortuny, które zarobią na jakimś zniewalaniu Polski. Operacja ewentualnej zmiany złotego na euro byłaby dla spekulantów mających dostęp do odpowiedniej wiedzy okazją do zarobienia miliardów. Ale reszta powinna zrozumieć i przyjąć, że próbuje się nam zabrać wolność, suwerenność i jeszcze nas obrabować — mówił w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: jeśli wygramy stosunki z UE będziemy musieli ułożyć po nowemu

Polityk dodał, że teraz czas, aby zadbać o polskich obywateli, podjąć np. działania, które obniżą koszt energii. Przekonywał, że jest kryzys i wojna, więc warunki, które uzasadniają podjęcie działań nadzwyczajnych.

Skoro w tym obszarze Komisja Europejska nie wypełnia swoich zobowiązań wobec Polski, to my nie mamy powodów wykonywać swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej — stwierdził w rozmowie z tygodnikiem prezes PiS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nagrody Money.pl 2024

Szybko jednak doda, że nie chodzi mu o  niepłacenie składki członkowskiej, ale o inne działania i przedsięwzięcia. Nie zdradził jednak jakie.

Jarosław Kaczyński szczerze także przyznał, że "to wszystko razem powoduje, że nie mamy już gdzie się cofnąć. Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na kompromisy, ale widać, że nie o to tu chodzi. Jeżeli wygramy, stosunki z Unią Europejską będziemy musieli ułożyć po nowemu".

Pieniądze z KPO

Przypomnijmy, że Komisja Europejska zaakceptowała na początku czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in., że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy.

Choć weszła w życie już nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Sejm odrzucił 23 z 29 senackich poprawek do tej noweli. Poparcia nie zyskały wszystkie kluczowe poprawki dotyczące unieważnienia orzeczeń likwidowanej Izby Dyscyplinarnej. Komisja Europejska m.in. od zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN i systemu dyscyplinarnego sędziów uzależniała akceptację Krajowego Planu Odbudowy i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(74)
PODATNIK
2 lata temu
Premier nazwał Unię oligarchią. Czyżby oceniał innych według siebie (rządu).
Rrrrtt
2 lata temu
Oni sie boją rozliczenia przes sądy jak wybory by przegrali. Muszą mieć swoich sędziów i najlepiej prezydenta który jak co to ich ulaskawi.
Wyborca
2 lata temu
Chory człowiek rządzi naszym krajem, głupota nie ma granic
Policjant
2 lata temu
Kaczyński z Dudą myśleli że w KE siedzą już tak ślepi na ich wałki politycy że nie dostrzega że wcale nie zlikwidowali Izby Dyscyplinarnej tylko nazwę zmienili na Izbę odpowiedzialności zawodowej. BUAHHHHA
upod
2 lata temu
Czyli jutro zgodzą się na wszystko i na kolanach PiS podpisze, co każą! To jest już nudne: w kraju krzyczą, a w Brukseli podpisują pierwsi wszystko "jak leci"!
...
Następna strona