Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

PiS nie dogada się z KE? Szukają furtki

187
Podziel się:

Obóz władzy szuka furtki, która pozwoli ułożyć się z Komisją Europejską bez konieczności nowelizacji wdrażanej właśnie ustawy o Sądzie Najwyższym - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

PiS nie dogada się z KE? Szukają furtki
Ziobryści i opozycja oceniają, że PiS już nie dogada się z KE w sprawie sądów i odblokowania KPO - pisze "DGP" (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Przypomnijmy, że w wywiadzie dla "DGP" szefowa KE oceniła, że nowa ustawa o sądownictwie nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innych sędziów bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej. – Tę kwestię należy rozwiązać, aby spełnić warunki przyznania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy i umożliwić Komisji uruchomienie pierwszej płatności – podkreśliła.

Jak pisze w czwartek gazeta, otoczenie głowy państwa nie zamierza pod presją Brukseli proponować kolejnej nowelizacji ustawy o SN, która dopiero co weszła w życie. "Zdaniem prezydenta i jego doradców wszystkie elementy związane z orzeczeniem TSUE w sprawie działalności Izby Dyscyplinarnej zostały wypełnione" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: UE przeznaczy pieniądze na pomoc Ukraińcom w Polsce? Wiceszef MSZ o "zasadzie solidarności"

PiS nie dogada się z KE ws. KPO? Szukają furtki

Gazeta dodaje, że zdaniem Pałacu Prezydenckiego spełnienie oczekiwań Brukseli, by test bezstronności sędziego miał bardziej powszechny charakter i przysługiwał nie tylko stronom postępowań, możliwe jest bez konieczności zmiany przepisów.

Chodzi o istniejący już art. 26 par. 2 ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którym do właściwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych należy rozpoznawanie wniosków lub oświadczeń dotyczących wyłączenia sędziego albo o oznaczenie sądu, przed którym ma się toczyć postępowanie, obejmujących zarzut braku niezależności sądu lub braku niezawisłości sędziego - zaznacza.

Zdaniem otoczenia prezydenta, taki zapis daje sędziom uprawnienie do testowania bezstronności innych sędziów, ale jednocześnie nie doprowadzi do paraliżu wymiaru sprawiedliwości, czego obawia się obóz PiS.

W pomysł Pałacu powątpiewa nasz inny rozmówca z obozu władzy. Zwraca uwagę, że przepis, na który powołuje się otoczenie prezydenta, był objęty postanowieniem TSUE z 14 lipca 2021 r. kwestionującym te przepisy, więc KE nie będzie skora do uznania go za rozwiązanie - podaje gazeta.

Dodaje, że politycy związani ze Zbigniewem Ziobro i opozycja są zdania, że PiS już nie dogada się z KE w sprawie sądów i odblokowania KPO. – Gołębie odleciały, zostały tylko jastrzębie – podkreśla polityk opozycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(187)
2022
2 lata temu
To jest bardzo skomplikowany temat. Myślę, że tutaj powinny wypowiedzieć się kobiety lewicy. One zawsze wszystko wiedzą a nic nie robią. Hmm. Ja bym je nawet zatrudnił w aptece.
2022
2 lata temu
A kto odpowiada za sądownictwo ?
obciach /
2 lata temu
......... i to totalny ............ cukier po 10 ! .......... skandal światowy ! ... totalny upadek
123
2 lata temu
Dość już tego. Dla rządu te pieniądze są niepotrzebne bo przy takich zarobkach to inflacja dla nich pikuś. A my corazzzzzzzzz drożej.
Jan
2 lata temu
Niemcy również wtrącali się do innych państw przed II wojną światową. Obecna polityka Niemiec jest zaborcza i chcą dominować nad całą Europą, państwa wrócą do epoki feudalizmu.
...
Następna strona