Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pakiet dla emigranta. Rząd chce skusić Polaków do powrotu

Rząd szykuje ułatwienia dla osób wracających z emigracji zarobkowej do Polski. Do specjalnego pakietu emigranta mają trafić m.in. zachęty podatkowe, co ujawniła minister Jadwiga Emilewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister Jadwiga Emilewicz zapowiada pakiet zachęt dla emigrantów (Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Przygotowywany jest pakiet zachęt dla Polaków, którzy chcieliby wrócić z emigracji do Polski. Chodzi między innymi o zachęty podatkowe - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Minister dodała, że trwają już rozmowy z minister finansów Teresą Czerwińską oraz premierem Mateuszem Morawieckim. - By przygotować taki pakiet dla tych, którzy z Polski jakiś czas temu wyjechali, a dziś być może nawet nie zdają sobie sprawy, jakie oferty mogą znaleźć na polskim rynku pracy - powiedziała Emilewicz.

Jak zapewnia szefowa resortu przedsiębiorczości, pakiet ma być w pełni autorski, przygotowany na polski rynek pracy. Podkreśliła, że zachęty dla powracających przygotowały na przykład Czechy i Portugalia. Takie rozwiązania są znane także w krajach pozaeuropejskich.

Zobacz też: "Powrotów nie będzie". Brexit utrudni życie, ale nie wypchnie Polaków

- Także mamy nadzieję, że zwłaszcza w sytuacji bardzo wysokiej niepewności związanej z Brexitem, zachęcimy tymi rozwiązaniami Polaków, którzy będą chcieli wrócić do kraju - podkreśliła. Co konkretnie znajdzie się w pakiecie zachęt i jakie to ulgi podatkowe? Tego minister nie zdradziła.

Przypomniała jednak, że w kwietniu w Londynie zostaną zorganizowane targi pracy dla Polaków. W ocenie minister Emilewicz, z pakietu zachęt może skorzystać 30 proc. emigracji. Doprecyzowała, że chodzi o "nową falę emigracji po 2004 roku", a nie tylko emigrantów zarobkowych z Wysp Brytyjskich.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), na koniec 2017 roku poza granicami Polski przebywało łącznie 2,5 miliona Polaków. Najwięcej z nich, aż 793 tysiące, w Wielkiej Brytanii. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy - przebywają tam 703 tysiące Polaków.

Choć na koniec 2017 roku brytyjski Office for National Statistics oszacował liczbę Polonii mieszkającej na terenie Wielkiej Brytanii na około 1 mln 21 tysięcy osób. W jej skład wchodzą również dzieci urodzone przez Polki na Wyspach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2019

ZK590Przecież wielu z nich wyjechało ze względu na obciążenia wynikające z utrzymywaniem uprzywilejowanych, mundurowych, rozmnożonej do granic … Czytaj całość

15-02-2019

piadaaby dać im ulgi podniesie się podatki i obciążenia tym co zostali - GENIALNE

15-02-2019

dsdfsdfvvvvvvvpropaganda dla kogo? Polacy ciągle wyjeżdżają

Rozwiń komentarze (514)