Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Państwowy kolos na krawędzi. Sejm chce zawieszenia spłaty

177
Podziel się:

Zawieszenie spłaty około 1,8 mld zł zobowiązań PGG wobec ZUS i PFR — zakłada uchwalona w środę przez Sejm ustawa. Posłowie koalicji rządzącej domagali się audytu w spółkach górniczych i umowy społecznej dla górnictwa.

Państwowy kolos na krawędzi. Sejm chce zawieszenia spłaty
Sejm zagłosował za zawieszeniem spłaty około 1,8 mld zł zobowiązań PGG wobec ZUS i PFR (iStock.com, iStock.com)

Za uchwaleniem noweli ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego głosowało 341 posłów, dwóch było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Ustawa zakłada m.in. wydłużenie do końca 2025 r. terminu zawieszenia spłaty blisko 820 mln zł zobowiązań PGG z tytułu niezapłaconych składek ZUS oraz 1 mld zł pożyczki z PFR. Trzy spółki węglowe objęte wsparciem mają też być zwolnione z zaliczek na podatek CIT — uregulowanie należnego podatku miałoby nastąpić do końca trzeciego miesiąca następnego roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Studenci rezygnują z uczelni, bo nie stać ich na wynajem. "Sytuacja jest zła. To dyskryminacja"

Zawieszenie (i docelowe umorzenie) wymienionych w projekcie ustawy zobowiązań PGG umożliwiła poprzednia nowelizacja ustawy górniczej, która weszła w życie w lutym 2022 roku. Spłatę tych zobowiązań zawieszono do momentu decyzji KE w sprawie notyfikacji polskiego programu dla górnictwa, jednak nie dłużej niż do końca 2023 r. KE dotąd nie notyfikowała programu górniczego, stąd propozycja wydłużenia terminu zawieszenia spłaty do końca 2025 r., a także propozycja zwolnienia z zaliczkowego regulowania CIT, co ma wspomóc płynność spółek węglowych — mogliśmy przeczytać w serwisie money.pl.

Gorąca debata w Sejmie

- Musimy zmieniać prawo, tak żeby PGG nie była postawiona w stan upadłości z dniem 1 stycznia 2024 r. Nie mamy danych jak wygląda sytuacja finansowa PGG i spółek wydobywających węgiel, jak wygląda sytuacja zobowiązań spółek po dobrym roku, kiedy ceny węgla szybowały w górę — powiedział poseł Nowak z KO. Dodał, że transformacja energetyczna powinna przebiegać w sposób sprawiedliwy i odpowiedzialny, a od węgla należy odejść tak, żeby nie przewrócić spółek i życiorysów ludzkich.

Poseł Marek Wesoły z PiS-u i były wiceminister aktywów państwowych zapewnił podczas debaty, że żadna ze spółek węglowych nie ma sytuacji, stanowiącej o tym, że byłyby w jakimś problemie finansowym, poza tymi wynikającymi z udzielenia pomocy publicznej, czy też z programu, w który wchodzą spółki górnicze na podstawie umowy społecznej i złożonego wniosku, który jest notyfikowany w UE.

Wesoły dodał, że kiedy w czerwcu był w Brukseli z pytaniem dlaczego KE nie wydaje notyfikacji dokumentu, dowiedziałem się, że Bruksela nie akceptuje roku 2049 jako punktu odchodzenia od węgla. - W związku z tym postępowanie będzie otwarte i cały proces potrwa 18 miesięcy — wskazał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(177)
Taa,
5 miesięcy temu
Nóż w kieszeni otwiera się na taką niegodziwość. Dokąd tak będzie? i po co na was głosować?
Arian1
5 miesięcy temu
Dla sejmu sprawiedliwość to umorzyć PGG daniny a do prywatnej firmy wysłać komornika i ją zniszczyć. A premie, 13stki, 14stki, barbórka i pewnie wypłata z zysków były.
????/
5 miesięcy temu
W takim razie za co te premie?
dziwne
5 miesięcy temu
Tymi cenami w zeszłym sezonie nie nadrobili strat?
Trent
5 miesięcy temu
PGG złupiło nas w 2022 tak, że miało 2,5 mld zysku netto - więc o co chodzi z zawieszaniem spłaty 1,8 mld? mają kasę więc niech płacą! Moja firma bez względu na to czy ma stratę czy zysk, to nie może liczyć na żadne uchwalenie przez Sejm odroczenia. Znowu górnicy terroryzują wszystkich dookoła, tak jak to robią od dziesięcioleci i zaczynam dostawać piany jak to słyszę.
...
Następna strona