Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
JACEG
|
aktualizacja

Papierosy elektroniczne. Jakie skutki wywołują?

0
Podziel się:

Papierosy elektroniczne zyskują popularność w ostatnich latach jako "zdrowszy" zamiennik tradycyjnego tytoniu. Czy rzeczywiście tak jest? Jakie są skutki palenia e-papierosów?

Papierosy elektroniczne przedstawiane są jako tańsza i zdrowsza alternatywa dla palenia. Ale czy na pewno tak jest?
Papierosy elektroniczne przedstawiane są jako tańsza i zdrowsza alternatywa dla palenia. Ale czy na pewno tak jest? (Wikimedia Commons)

Elektroniczne papierosy są reklamowane jako alternatywa dla palaczy, która pozbawiona jest tradycyjnego dymu papierosowego. Dzięki temu ma być znacznie mniej szkodliwa dla płuc i zdrowia ludzkiego.

Urządzenie jest zasilane elektrycznie za pomocą akumulatora. Z kolei zamiast dymu do płuc dostaje się specjalny aerozol, powstający z liquidu, czyli specjalnego roztworu.

Elektroniczne papierosy. Czym się różnią od zwykłych?

Fani tego rozwiązania podkreślają, że:

  • jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż tradycyjne papierosy (zestaw startowy kosztuje więcej, ale późniejsza eksploatacja to już dużo niższy koszt),
  • nie zawiera tlenku węgla i jest mniej szkodliwy dla płuc,
  • nie naraża osoby w pobliżu na bierne palenie.

Jak jednak informowaliśmy w money.pl, to wcale nie znaczy, że e-papieros jest w stu procentach zdrowym zamiennikiem klasycznego tytoniu.

Papierosy elektroniczne. Skutki zdrowotne

GIS bał się też, że do płynów dodawane są ciężkie i miękkie narkotyki, co powoduje dodatkowe komplikacje. W e-papierosach – w zależności od tego, skąd pochodzą – mogą się znaleźć m.in. THC (czyli substancja, która znajduje się w marihuanie) lub CBD, pochodne czuwaliczki jadalnej, kokaina, metaamfetamina, GHB, czyli tzw. pigułka gwałtu, a także heroina i fentanyl.

Branża producentów liquidów podkreśla, że problem może dotyczyć płynów produkowanych nielegalnie w szarej strefie albo komponowanych przez samych e-palaczy.

Przy czym popularność e-papierosów nie podlega wątpliwości. Jest to szczególnie rozpowszechnione wśród osób młodych. Już 30 proc. nastolatków twierdzi, że pali je regularnie, a 60 proc. miało okazję spróbować ich przynajmniej raz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)