Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

PE i kraje członkowskie porozumiały się w sprawie unijnego budżetu na 2020 r. Więcej pieniędzy na walkę ze zmianami klimatu

2
Podziel się:

Parlament Europejski i kraje członkowskie reprezentowane w Radzie UE dokonały ustaleń w sprawie unijnego budżetu na 2020 r. Więcej pieniędzy będzie przeznaczone na badania naukowe, małe i średnie firmy, młodzież oraz działania na rzecz klimatu.

Największy wzrost wydatków dotyczy europejskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo
Największy wzrost wydatków dotyczy europejskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo (Fotolia)

Wstępne porozumienie zakłada, że w 2020 r. Unia Europejska przeznaczy 168,7 mld euro na wieloletnie projekty i programy oraz 153,6 mld euro na projekty, które zostaną zrealizowane w ciągu kolejnych 12 miesięcy – informuje PAP.

21 proc. budżetu zostanie przeznaczone na działania związane ze zmianami klimatu. Program LIFE na rzecz środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu otrzyma 589,6 mln euro, czyli o 5,6 proc. więcej w porównaniu do 2019 r. "Horyzont 2020", który, jak podkreśla KE, w znacznym stopniu przyczynia się do osiągnięcia celów klimatycznych, otrzyma do dyspozycji 13,46 mld euro ( więcej o 8,8 proc. w porównaniu do 2019 r.).

Europejski globalny system nawigacji satelitarnej Galileo otrzyma wsparcie w wysokości 1,2 mld euro (aż o 74,7 proc. więcej w porównaniu do 2019 r.).

Zobacz także: Obejrzyj: Brexit i co dalej? Ekspert: "Rozwodnicy doszli do porozumienia, będzie okres przejściowy"

Młodzi ludzie skorzystają z szeregu programów: 2,89 mld euro trafi na edukację w ramach Erasmus+. Europejski Korpus Solidarności, który tworzy możliwości wolontariatu lub pracy przy projektach w kraju lub za granicą, otrzyma 166,1 mln euro ( o 15,9 proc. więcej w porównaniu do 2019 r.).

Dla europejskich rolników trafi 58,12 mld euro. Zarządzanie bezpieczeństwem i migracją będzie nadal cieszyć się unijnym wsparciem finansowym. Przykładowo, 2,36 mld euro zostanie przeznaczone na Fundusz Azylu, Migracji i Integracji, Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz agencje działające w tej dziedzinie (Europol, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), EASO, eu-LISA).

Porozumienie opiera się na założeniu, żeZjednoczone Królestwo - po wystąpieniu z Unii Europejskiej najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r. - będzie nadal uczestniczyć w realizacji budżetu do końca 2020 r., tak jak gdyby było nadal państwem członkowskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Szkoda
4 lata temu
Szkoda ze polskie uczelnie i firmy tak mało dostaną wsparcia na B+R. Nakłady krajów zachodu są ogromne. Budowane są cale dzielnice dużych miast pod instytuty badawcze i uczelnie. Technologie puchna jak drożdże.
Ojej
4 lata temu
14 mld euro na zmyślone zmiany klimatu...oczywiście z kieszeni podatnika, sukces!