Notowania

PE i kraje członkowskie porozumiały się w sprawie unijnego budżetu na 2020 r. Więcej pieniędzy na walkę ze zmianami klimatu

Parlament Europejski i kraje członkowskie reprezentowane w Radzie UE dokonały ustaleń w sprawie unijnego budżetu na 2020 r. Więcej pieniędzy będzie przeznaczone na badania naukowe, małe i średnie firmy, młodzież oraz działania na rzecz klimatu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Największy wzrost wydatków dotyczy europejskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo

Wstępne porozumienie zakłada, że w 2020 r. Unia Europejska przeznaczy 168,7 mld euro na wieloletnie projekty i programy oraz 153,6 mld euro na projekty, które zostaną zrealizowane w ciągu kolejnych 12 miesięcy – informuje PAP.

21 proc. budżetu zostanie przeznaczone na działania związane ze zmianami klimatu. Program LIFE na rzecz środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu otrzyma 589,6 mln euro, czyli o 5,6 proc. więcej w porównaniu do 2019 r. "Horyzont 2020", który, jak podkreśla KE, w znacznym stopniu przyczynia się do osiągnięcia celów klimatycznych, otrzyma do dyspozycji 13,46 mld euro ( więcej o 8,8 proc. w porównaniu do 2019 r.).

Przyszłoroczna pula inwestycyjna ma wynieść blisko 171 mld euro.
Budżet UE na 2020. Więcej pieniędzy na ochronę klimatu

Europejski globalny system nawigacji satelitarnej Galileo otrzyma wsparcie w wysokości 1,2 mld euro (aż o 74,7 proc. więcej w porównaniu do 2019 r.).

Obejrzyj: Brexit i co dalej? Ekspert: "Rozwodnicy doszli do porozumienia, będzie okres przejściowy"

Młodzi ludzie skorzystają z szeregu programów: 2,89 mld euro trafi na edukację w ramach Erasmus+. Europejski Korpus Solidarności, który tworzy możliwości wolontariatu lub pracy przy projektach w kraju lub za granicą, otrzyma 166,1 mln euro ( o 15,9 proc. więcej w porównaniu do 2019 r.).

Dla europejskich rolników trafi 58,12 mld euro. Zarządzanie bezpieczeństwem i migracją będzie nadal cieszyć się unijnym wsparciem finansowym. Przykładowo, 2,36 mld euro zostanie przeznaczone na Fundusz Azylu, Migracji i Integracji, Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz agencje działające w tej dziedzinie (Europol, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), EASO, eu-LISA).

Porozumienie opiera się na założeniu, żeZjednoczone Królestwo - po wystąpieniu z Unii Europejskiej najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r. - będzie nadal uczestniczyć w realizacji budżetu do końca 2020 r., tak jak gdyby było nadal państwem członkowskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet ue, unia europejska, wielka brytania, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2019

Ojej14 mld euro na zmyślone zmiany klimatu...oczywiście z kieszeni podatnika, sukces!

19-11-2019

SzkodaSzkoda ze polskie uczelnie i firmy tak mało dostaną wsparcia na B+R. Nakłady krajów zachodu są ogromne. Budowane są cale dzielnice dużych miast … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)