Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Pensja szefa a "średnia firmowa". Prezes Comarchu zarabia tyle, co 128 pracowników

54
Podziel się:

Statystyczne zarobki prezesów zarządzających największymi giełdowymi spółkami sa nieco ponad 20 razy większe od wydatków na pracowników. Ale są też rekordziści, których pensja wynosi tyle, co koszt zatrudnienia 100 pracowników – wylicza "Dziennik Gazeta Prawna".

Kto zarabia najlepiej wśród prezesów na GPW?
Kto zarabia najlepiej wśród prezesów na GPW? (East News, reporter poland)
bETWgEAB

Rekordzistą jest bezsprzecznie Janusz Filipiak, prezes spółki informatycznej Comarch. W 2018 r. zarobił 15,3 mln zł, co stanowi 128-keotność średnich kosztów osobowych w spółce. Drugie miejsce zajął prezes Celon Pharma (7,7 mln zł samej dywidendy), co stanowi 125-krotność kosztów na pracownika.

Skąd takie dane? O ile w USA spółki mają obowiązek podawać w raportach rocznych, jaki jest stosunek wynagrodzenia prezesa do zarobków osoby, która lokuje się w połowie listy wynagrodzeń w firmie, polskie firmy robić tego nie muszą. Dziennikarze "DGP" porównali więc wynagrodzenia prezesów z wysokością kosztów osobowych (to nie tylko płaca brutto, lecz również składki płacone przez pracodawcę).

Gazeta przeanalizowała sytuację w 50 największych firmach, których kapitalizacja przekracza 1,5 mld zł.

bETWgEAD
Zobacz także: Obejrzyj: Wicepremier o zarobkach w budżetówce: My ministrowie jakoś dajemy sobie radę

Jakie wnioski? Największe różnice między zarobkami prezesów i szeregowych pracowników są tam, gdzie prezesi równocześnie kontrolują spółki. Tak jest właśnie w przypadku Comarchu i Celon Pharma.

bETWgEAJ

Ponad 100 razy więcej na prezesów niż na przeciętnego pracownika poszło w Alior Banku. Trochę poniżej tej granicy uplasowała się siatka wynagrodzeń w LPP (98-krotność). Na piątym miejscu uplasował się Cyfrowy Polsat (90,6-krotność) – czytamy w "DGP".

To nic w porównaniu z różnicami między pensją prezesa a kosztami pracowników w USA. Tam rekordzistą jest Elon Musk, który zarobił prawie tyle, co 45 proc. pracowników. Zrzekł się wprawdzie regularnej pensji, ale zarobił na opcjach na akcje.

Według "NYT" prezesi dużych firm w Stanach zarobili w zeszłym roku o 16 proc. więcej niż w 2017 r.

bETWgEAK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETWgEBe
KOMENTARZE
(54)
Komarszyciel
2 lata temu
Każdego prezesa da się zastąpić skończoną ilością stażystów?
Tobik69
2 lata temu
To nie jest chore tak piszesz bo nie znasz Prezesa i spółki. Prezes Maciej Wieczorek założył sam spółkę biotechnologiczną i posiada 66% akcji i wypłaca raz do roku dywidendę. Jak byś miał 33 mln akcji to też byś dostał dobrą kasę. Polecam zakup akcji spółki i odbieranie dywidendy. Chora sytuacja jest wtedy kiedy jakiś słup partyjny siedzi na stołku z nadania i odbiera kosmiczną kasę a potem odprawę.
Marionett
2 lata temu
I dlatego padają firmy bo prezesi dbają tylko o siebie i swoich kolesiów z biura a wszyscy krzyczą ze winne jest 500+. Od dawna wiadomo ze ci na gorze biorą wygórowane wypłaty dla siebie a później ogłaszają upadłość
bETWgEBf
pawel
2 lata temu
wszystkie zwierzęta są równe -konstytucja art. 2 i 32 , ale ….
wAlka
2 lata temu
to moze niech sam tylko pracuje w Firmie po co pracowników.
...
Następna strona