Notowania

PFN opłaca podróże Jannigera. Były współpracownik Macierewicza próbował zablokować tekst

Polska Fundacja Narodowa miała na celu poprawiać wizerunek Polski za granicą. Zamiast tego opłaca ona przeloty Edmunda Jannigera, a także posiłki amerykańskiej agencji PR. Na dziennikarskie doniesienia zareagował już Antoni Macierewicz, a sam Janniger próbował zablokować wydanie tekstu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Twitter)
Podróże Edmunda Jannigera (byłego współpracownika Macierewicza, na zdj. po lewej) do USA opłaca Polska Fundacja Narodowa. (Fot: Edmund Janniger)

W ramach wypełniania swoich obowiązków, Polska Fundacja Narodowa podpisała umowę z waszyngtońską firmą White House Writers Group, która specjalizuje się w PR, reklamie i doradztwie komunikacyjnym. Jej założycielami są Clark Judge – były doradca ds. komunikacji prezydenta Ronalda Reagana – i Philip Hughes, były urzędnik oraz ambasador USA na Barbadosie.

PFN nie chce ujawniać, ile płaci za kontrakt. Jednak dziennikarze Onetu, który informuje o całej sprawie, skorzystali z amerykańskiego prawa – ustawa FARA nakłada obowiązek na wszystkie firmy, organizacje oraz prywatne osoby obowiązek składania rozliczeń z pieniędzy otrzymywanych z zagranicy.

W najnowszym raporcie finansowym WHWG dziennikarze Onetu znaleźli informację o wydatkach firmy na Edmunda Jannigera, byłego doradcę ówczesnego ministra obrony Antoniego Macierewicza. PFN płaciła za przeloty do USA i zakwaterowanie Jannigera – w maju 6 tys. 284 dolary (niemal 25 tys. złotych). Hotel kosztował ponad tysiąc dolarów (niemal 4 tys. złotych), a bilet lotniczy – 5 tys. 280 dolarów (ponad 20 tys. złotych).

Obejrzyj: Już czas pomyśleć jak mądrze zamknąć rok podatkowy

Janniger, poproszony o kontakt w tej sprawie przez dziennikarzy, odesłał ich do nowojorskiej kancelarii prawnej Gordon Law Firm. "Jesteśmy świadomi Państwa komunikacji z panem Jannigerem i Państwa bezpodstawnych oskarżeń" – napisał mec. Richard S. Godron i dodał: "Jeśli zdecydują się Państwo na publikację fałszywych informacji o naszym kliencie, w dowolnym medium, zarówno drukowanym, jak i elektronicznym, podejmiemy wszelkie możliwe działania i środki zaradcze".

Na publikację odpowiedział również Antoni Macierewicz. Polityk napisał na Twitterze: "Wczoraj w wydaniu PO byłem Stalinem, dzisiaj według Onetu szastam kasą jak szejk arabski… Brednie. Wierzba zdębiała. Dąb się zaperzył. Jeż się okocił, a kot najeżył".

Skontaktowaliśmy się z Antonim Macierewiczem, ale nie udzielił komentarza w tej sprawie.

Według raportu, na który powołuje się Onet, od maja do października PFN zapłaciła Amerykanom ponad 1,2 mln dolarów (ponad 4,5 mln złotych). Wliczone w to były koszty m.in. prowadzenia serwisów internetowych, takich jak: PolandPerspectives.org, a także profile w mediach społecznościowych: "Polish Fndtn" na Twitterze oraz "Heart of Poland" na Instagramie (więcej przeczytasz tutaj). Co ciekawie, oba profile na serwisach społecznościowych zostały zlikwidowane.

Cezary Jurkiewicz, prezes PFN
Burza wokół PFN. Fundacja zabrała głos

W raportach WHWG podaje, że promuje polskie sprawy wśród amerykańskich polityków i urzędników. Jako jeden z przykładów podaje… korespondencję emailową z ambasador USA w Watykanie Callistą Grinch. Grinch ma wziąć udział w planowanej na przyszły rok konferencji w Rzymie poświęconej Janowi Pawłowi II i Ronaldowi Reaganowi. Wymieniane wiadomości z nią agencja wpisuje do rozliczenia od półtora roku.

Za co jeszcze płaci PFN? W raporcie WHWG dużo miejsca zajmują wydatki na jedzenie w restauracjach usytuowanych blisko siedziby WHWG w Waszyngtonie. Średni koszt jednego posiłku wynosi ok. 50 dolarów.

PFN wydaje miliony, ale nie wymaga "efektów"
PFN płaci za wysyłanie maili i parkingi amerykańskich PR-owców. Przelał już 5,5 mln dolarów

Polska Fundacja Narodowa została powołana przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Jej zadaniem była promocja Polski i lobbowanie za granicą za sprawami polskimi. Jej działalność jest finansowana ze składek 17 największych spółek Skarbu Państwa (m.in. Orlenu czy PKP).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-12-2019

powtórzę:Kaczyński i PiS to największa tragedia, jaka spotkała Polskę w ostatnim półwieczu

09-12-2019

Cały komentarzTak się bawi dojna zmiana, a ty wyborco pis za 500 + już niedługo kupisz sobie pieprz do smaku

09-12-2019

EeeI to jest panie Banaś sprawa dla NIK. Trzeba wysłać kontrolę do tej pseudo fundacji narodowej i do MON. Niech sprawdzi nik jak się okrada Polaków i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1115)