Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGNiG chce wydobywać gaz na Ukrainie. Jest już umowa

PGNiG odkryło niedaleko Przemyśla duże złoże gazu. Po drugiej stronie granicy też jest potencjał. Polski gazowy gigant podpisał umowę z Ukraińcami. Część gazu może trafić do Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Potencjał złóż gazu blisko granicy z Polską jest obiecujący

PGNiG podpisało z ERU Management Services - spółką zależną Energy Resources of Ukraine (ERU) - porozumienie o współpracy, którego celem jest wspólne poszukiwanie węglowodorów na Ukrainie - podano w komunikacie. Umowa przewiduje wspólną pracę nad koncesją, znajdującą się w obwodzie lwowskim w pobliżu polskiej granicy.

Obie spółki współpracują już od 2016 roku przy eksporcie gazu na Ukrainę. W sierpniu bieżącego roku PGNiG kupił transport amerykańskiego gazu LNG z przeznaczeniem dla Ukrainy. Jego odbiorcą będzie właśnie ERU.

- Konsekwentnie realizujemy strategię rozwoju działalności PGNiG na rynkach zagranicznych. Podpisana dziś umowa pozwoli nam prowadzić poszukiwania i wydobycie gazu ziemnego w bardzo obiecującym obszarze. Jestem przekonany, że współpraca z ERU zwiększy wartość obu firm - powiedział prezes PGNiG podczas konferencji prasowej z okazji podpisania kontraktu.

Zobacz też: Dodatkowe 1,5 mld m3 gazu rocznie za kilka lat. PGNiG wydobędzie gaz ze złóż węgla

- Mamy mocne podstawy, aby zakładać wysoki potencjał węglowodorów w tym regionie, podobnie jak na największym złożu gazu ziemnego w Polsce - złożu Przemyśl - wyjaśnił Woźniak.

Złoże Przemyśl zostało zbudowane w 1971 roku i obliczone zostało na 74 mld m.sześc. gazu ziemnego, z czego wydobyto już 65 mld m.sześc. Obecnie pozyskuje się jest stamtąd 0,48 mld m.sześc. rocznie i szacuje, że złoże może być większe o 20 mld m.sześc.

- Złoże Przemyśl zlokalizowane blisko granicy polsko-ukraińskiej daje nam możliwość oceny, z czym możemy mieć do czynienia, jeśli zrealizujemy umowę, której podpisania będziemy świadkami - powiedział wiceminister klimatu i główny geolog kraju Piotr Dziadzio podczas konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy. - Spodziewamy się, że będziemy mieli możliwość odkryć i udokumentować być może podobne zasoby, co daje nam możliwość zapewnienia bezpieczeństwa regionu.

- Wierzymy, że wejście w sektor poszukiwania i wydobycia na Ukrainie to ważny krok dla nas i dla PGNiG. To właściwy partner dla nas i z dumą będziemy z nim współpracować - powiedział Dale W. Perry, partner zarządzający ERU.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślił, że strefy gazonośne rozciągają się zarówno po polskiej, jak i ukraińskiej stronie granicy.

- Co zrobimy z tym gazem? Z całą pewnością będziemy mogli podratować bilans handlowy Ukrainy, ale będziemy myśleli też o tym, by część tego gazu trafiła do Polski - dodał.

Porozumienie o współpracy obejmuje wszystkie fazy procesu, w tym przygotowanie prawne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wydobycie gazu, pgnig, pgn, gaz na ukrainie, wiadomości, gospodarka, gaz ziemny
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-12-2019

GriszaNa pewno szybciej To nie dobrze. Ukraina przyspieszy zczerpanie gazu w okolicach Przemyśla wiercąc otwory przy granicy z Polską. Bezmyślność … Czytaj całość

09-12-2019

BORUTAI TAK POLSKĘ OSZUKAJĄ UPAINCY

15-12-2019

DNONa pierwszym miejscu będziecie "reperować" budżet Ukrainy!!!Brawoo,polskie szpitale zamykane!!!

Rozwiń komentarze (7)