Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Piątka Kaczyńskiego. Minister finansów podała się w lutym do dymisji, premier jej nie przyjął

Kilka dni po ogłoszeniu nowych programów rządu do dymisji w rozmowie z Mateuszem Morawieckim podała się Teresa Czerwińska - dowiedział się portal wPolityce.pl. Premier dymisji jednak nie przyjął. Szefowa resortu finansów sprzeciwia się rozdmuchiwaniu wydatków socjalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
O gwałtownym oporze Teresy Czerwińskiej przeciw zwiększaniu wydatków socjalnych głośno jest od lutowej konwencji PiS. Szefowa resortu finansów od trzech tygodni publicznie milczy na ten temat.

Informacjom wPolityce.pl zaprzecza rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek. "Minister finansów prof. Teresa Czerwińska nie złożyła żadnej dymisji. Takie spekulacje szkodzą pracom prowadzonym w resorcie finansów" - napisał na Twitterze.

Według rządowych źródeł portalu Teresa Czerwińska już od trzech tygodni nie pojawia się na wtorkowych posiedzeniach rządu. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin tłumaczy, że "ma też różnego rodzaju inne zadania, nie tylko w Polsce, ale i za granicą".

Jeden z członków rządu anonimowo powiedział wPolityce.pl, że Czerwińska to "znakomita ekonomistka", ale jednocześnie ocenił, że "jedną rzecz chyba rozumie niewłaściwie: budżet nie jest celem samym w sobie, lecz służy realizacji polityki rządu".

Obejrzyj: Balcerowicz o Czerwińskiej: Jedna z nielicznych w tym rządzie, która ma twarz

Według tego ministra "w najbliższych tygodniach" nie należy spodziewać się zmiany na czele resortu finansów. Jak jednak zaznacza, po wyborach do Europarlamentu "zapowiada się głęboka rekonstrukcja rządu" i "wszystko może się zdarzyć".

O silnym oporze Teresy Czerwińskiej przeciw zwiększaniu wydatków socjalnych wielokrotnie donosił "Dziennik Gazeta Prawna". Szefowa resortu finansów miała nawet zostać postawiona przed faktem dokonanym i nie podpisuje się pod "Nową Piątką".

Rozmowa z Ewą Błaszczyk

Teresa Czerwińska ma nie zgadzać się na złamanie, zawieszenie lub likwidację reguły wydatkowej, czyli bezpiecznika chroniącego finanse państwa przed nadmiernym rozdawnictem.

Minister finansów Teresa Czerwińska wprost komunikuje, że z reguły wydatkowej nie zamierza rezygnować. - Reguła ta jest kluczowym narzędziem konstrukcji budżetu obok przestrzegania norm fiskalnych zawartych w pakcie stabilności i wzrostu - powiedziała na zeszłotygodniowym Forum Bankowym.

W tej sytuacji rysuje się poważny konflikt wokół budżetu na 2020 rok. Teresa Czerwińska może zgłosić weto przy próbach obejścia lub likwidacji reguły. Zapewne nie zgodzi się też na planowanie deficytu łamiącego unijny limit 3 proc. PKB.

"DGP" wcześniej pisał, że minister finansów została podczas planowania nowych obietnic pominięta i nie dano jej nawet szans na weryfikację liczb, którymi sypano podczas hucznej konferencji rządowej na temat "Piątki Kaczyńskiego".

Resort finansów publikuje dane dot. wykonania budżetu za styczeń i luty 2019 r.
Budżet państwa. Rok ledwo się zaczął, a już 800 mln zł deficytu

Z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że źródła finansowania wartych 40 mld zł rocznie programów zostały przygotowane poza Ministerstwem Finansów i resort Teresy Czerwińskiej się pod nimi nie podpisuje.

Teresa Czerwińska miała zostać poinformowana o konferencji w KPRM zaledwie dzień wcześniej, przez co nie miała szans zweryfikować liczb, którymi podczas prezentacji rzucali premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Ministerstwo Finansów zostało zaskoczone skalą nowych wydatków budżetowych, jakie obiecał premier. Według informacji "DGP" resort Teresy Czerwińskiej przygotował dla premiera dokument, w którym na maksymalnie 10 mld zł określił koszt nowych wydatków w tym roku. Teraz MF musi znaleźć dwukrotnie wyższą kwotę.

Na daleko idącą rezerwę wobec "piątki Kaczyńskiego" wskazywał już komunikat Ministerstwa Finansów, który został opublikowany w poniedziałek, po konwencji PiS.

"Tak istotne zmiany są oczywiście znaczącym wyzwaniem dla finansów publicznych. Ich przygotowanie oraz wdrożenie wymaga bardzo szczegółowego przeglądu zarówno strony przychodowej, jak i wydatkowej ustawy budżetowej" - napisano po posiedzeniu kierownictwa MF.

Resort Teresy Czerwińskiej wyjaśnił, że finansowanie nowych rozwiązań nie może spowodować przekroczenia norm deficytu, ponieważ może to grozić wdrożeniem przez Brukselę procedury nadmiernego deficytu i przymusowym ograniczeniem wydatków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: socjal, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-03-2019

jurekNo, nareszcie znalazła się w rządzie PiSu, choć jedna osoba myśląca.

20-03-2019

boroKobieta wie dokładnie że budżet nie jest z gumy.Z pustego i sam ...............

20-03-2019

Teresa .T .NADCHODZI WIELKA GRECJA !

Rozwiń komentarze (338)