Notowania

"Piątka Kaczyńskiego" wciąż czeka. Na razie na wymianę ministra finansów

Dwa z pięciu pomysłów "piątki" Jarosława Kaczyńskiego wciąż leżą ledwo dotknięte. Niższa stawka PIT oraz 0 proc. podatku dochodowego dla młodych czekają już tylko na wymianę ministra finansów. Gdy Teresa Czerwińska odejdzie z resortu, pomysły wrócą do opracowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Teresa Czerwińska, Elżbieta Rafalska i Jarosław Kaczyński. Obie panie mają odejść z rządu - Rafalska trafi do Parlamentu Europejskiego (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

"Kalibracja" - tak Teresa Czerwińska mówiła w kwietniu o swoich pomysłach na realizacje obietnic szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Najprawdopodobniej to nie Czerwińska będzie kalibrować, a sama zostanie skalibrowana. Poza Radę Ministrów. Lada dzień rekonstrukcji rządu ma dokonać premier Mateusz Morawiecki.

Jak wynika z informacji money.pl - los Teresy Czerwińskiej ma być już od dawna przesądzony. Najpoważniejszym kandydatem na stanowisko szefa resortu jest Marian Banaś, dotychczasowy wiceminister i szef Krajowej Administracji Skarbowej. O szansach Banasia pisaliśmy w money.pl w środę. Nic nie jest jednak przesądzone, o wszystkim w ostatnich dniach decydował komitet polityczny partii.

Nowy próg podatkowy - to podstawa rewolucji podatkowej minister finansów Teresy Czerwińskiej
Rewolucja podatkowa od 2020 roku. Ile na zmianie PIT zyskają Polacy?

Zamieszanie ze stanowiskiem Teresy Czerwińskiej odbija się na niektórych pracach resortu. I wiele wskazuje na to, że najpoważniejsze obietnice wyborcze PiS zrealizuje już nowe kierownictwo. Mowa o dwóch częściach z tzw. "piątki Kaczyńskiego". Czerwińska chciała zrealizować pomysły po swojemu. I to w PiS się nie spodobało.

Obejrzyj też: Balcerowicz: Od dawna jedynym ministrem finansów w tym rządzie jest Jarosław Kaczyński

Podatki wciąż czekają

Na przełomie kwietnia i maja na stole miały się pojawić projekty ustaw przyklepujące podatkowe zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. To zamknęłoby całą tzw. "piątkę Kaczyńskiego". Pięć obietnic, wszystkie spełnione. Przed wyborami parlamentarnymi byłby to doskonały przekaz.

Marian Banaś pracuje w ministerstwie finansów od 2015 roku. Obecnie szefuje też KAS.
Marian Banaś nowym kandydatem na ministra finansów. "Potrzebny ktoś z jądra PiS"

Ustawy o 13. emeryturze oraz 500+ na każde dziecko już dawno są przegłosowane przez Sejm i Senat oraz podpisane przez prezydenta. Również ustawa "pekaesowa" jest na finiszu prac. Brakuje tylko ustaw, które miał na siebie wziąć resort finansów.

Szef PiS podczas przedwyborczej konwencji obiecał dwie nowości. Jedna - to zerowa stawka podatku dochodowego dla osób do 26. roku życia. W ten sposób młodzi mieli więcej dostawać na rękę. Druga - to obniżka podatku dochodowego z 18 do 17 proc.

Opracowaniem szczegółów miał zająć się resort finansów Teresy Czerwińskiej. I zajął, pomysły jednak znacznie zmodyfikował. O szczegółach pisał Sebastian Ogórek w połowie kwietnia.

W wersji Czerwińskiej zerowy podatek dochodowy miały zapłacić osoby do 26. roku życia. Warunkiem jest jednak praca na etacie. Oznacza to, że ktoś, kto miałby umowę o dzieło lub umowę zlecenie, będzie musiał zapłacić pełen podatek. W wersji Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego: każdy miał korzystać, bez wyjątku.

W wersji Czerwińskiej miał pojawić się też limit związany z wysokością dochodów. Ulga ograniczona miała być kwotą 42 764 zł dochodu rocznie. W wersji Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego takich progów nie było.

Teresa Czerwińska od 2020 roku chciała wprowadzić dodatkowy trzeci próg podatkowy. Miał on dotyczyć podatników zarabiających do 42 764 zł. To dla nich podatek miał spaść z 18 do 17 proc. W wersji Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego: podatek miał po prostu spaść. To droższe rozwiązanie, ale dla wyborców klarowne. I zyskują wszyscy - również średnio zarabiający.

Po przewrocie w resorcie przy ulicy Świętokrzyskiej w Warszawie, wszyscy Polacy mogą za to zyskać niższy PIT i wyższą kwotę uzyskania przychodów. Teresa Czerwińska podczas kwietniowej prezentacji pomysłów sama mówiła dziennikarzom: dwa tygodnie i projekty ustaw będą gotowe. Skończyło się na prezentacji multimedialnej.

"Minister finansów - Jarosław Kaczyński"

Nie jest tajemnicą, że dla Teresy Czerwińskiej zaskoczeniem była skala obietnic. Resort od dawna planował fiskalne rozwiązania dla pracujących na etacie, jednak znacznie skromniejsze. Teresa Czerwińska miała się na tyle sprzeciwiać, że "rzuciła papierami", chciała odejść. Dymisji nie było, nikt z rządu: ani premier, ani sama zainteresowana nie komentują tego epizodu.

Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 20.02.2019. 77. posiedzenie Sejmu. Debata nad wnioskiem o wyrazeniu wotum nieufnosci wobec ministra sprawiedliwosci Zbigniewa Ziobry.Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 20.02.2019. 77. posiedzenie Sejmu. Debata nad wnioskiem o wyrazeniu wotum nieufnosci wobec ministra sprawiedliwosci Zbigniewa Ziobry. N/z minister finansow Teresa Czerwinska, premier Mateusz Morawiecki.
Zmiany w podatkach. Dymisja Czerwińskiej to niższy PIT

Od dłuższego jednak czasu iskrzyło na linii KPRM - Ministerstwo Finansów. Gdy premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Wirtualnej Polski mówił, że rząd nie wprowadzi "testu przedsiębiorcy", Teresa Czerwińska w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" tłumaczyła, że z pomysłu nie rezygnuje. Drogi PiS i Teresy Czerwińskiej rozeszły się już dawno. Wymiana ministra tuż przed wyborami nie wyglądałaby jednak zbyt dobrze.

O gwałtownym oporze Teresy Czerwińskiej przeciw zwiększaniu wydatków socjalnych głośno jest od lutowej konwencji PiS. Szefowa resortu finansów od trzech tygodni publicznie milczy na ten temat.
Piątka Kaczyńskiego. Minister finansów podała się w lutym do dymisji, premier jej nie przyjął

Ale skoro i tak planowana jest szeroka rekonstrukcja, to łatwo ogłosić wymianę szefa resortu finansów. PiS może to zawsze komunikować jako: nowe otwarcie lub konieczność realizacji planów PiS jeszcze intensywniej i szybciej.

Prof. Leszek Balcerowicz w programie "Money. To się liczy" zamieszanie z szefem resortu skomentował jednym zdaniem. - Od dawna jedynym ministrem finansów w tym rządzie jest Jarosław Kaczyński - mówił.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-05-2019

rolnikPani Czerwińska sama chciala odejść ale jej nie pozwolili a teraz trąbicie, że idzie do dymisji,po co ma odpowiadać za Kaczyńskiego obietnice,które są … Czytaj całość

30-05-2019

Karakan kaczuszkaJedyna madra w tym towarzystwie szkoda babki

30-05-2019

Ida z SGHKaczor-ekonomista, to to samo co Gomułka-ekonomista. Ten sam poziom, czyli poziom ignorancji i głupoty.

Rozwiń komentarze (213)