Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Pieniądze na firmy słupy. NCBR komentuje doniesienia ws. dotacji

103
Podziel się:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podjęło stosowne kroki mające na celu zabezpieczenie środków publicznych - czytamy w komentarzu NCBR do doniesień "Gazety Wyborczej". Dziennik podaje, że z dotacji oferowanych przez Centrum miały korzystać firmy słupy.

Pieniądze na firmy słupy. NCBR komentuje doniesienia ws. dotacji
Siedziba Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (East News, Jakub Kaminski)

"W nawiązaniu do artykułu Gazety Wyborczej pt. "Wyborcza" ujawnia zeznania świadka: Wielkie pieniądze z NCBiR na słupy z 4 maja 2023 r., wyjaśniamy, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podjęło stosowne kroki mające na celu zabezpieczenie środków publicznych" - przekazało money.pl Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milionowe dotacje dla organizacji PiS. "Ktoś za to beknie"

Jak czytamy, "NCBR dokłada wszelkich starań, aby wszystkie realizowane przez nas działania były transparentne, uczciwe, zgodne z obowiązującym prawem i zasadami w zakresie wydatkowania środków publicznych a w przypadku powzięcia wątpliwości, podejmowane są niezwłocznie działania kontrolne".

Komentarz dotyczy doniesień "Gazety Wyborczej" w sprawie dotacji z NCBR i korzystających z nich firm. Chodzi o śledztwo prowadzone przez jedną z prokuratur w Szczecinie wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez Chrystiana C. - właściciela firmy Piezo Vest, która w grudniu 2021 r. miała otrzymać grant w kwocie 868 tys. zł w ramach programu BRIdge Alfa, zarządzanego przez NCBR.

"GW" dotarła do zeznań Chrystiana C. złożonych na policji w innej sprawie w marcu 2023 r. Mężczyzna miał opowiedzieć wówczas o firmach słupach korzystających z dotacji od NCBR. Pieniądze z grantu miał przelać do dwóch kantorów we Wrocławiu i Szczecinie. Środki miał następnie przywłaszczyć Maciej Ż., który według Chrystiana C. napisał mu wniosek do NCBR.

C. podkreślił, że pieniądze przelane do kantorów zostały odebrane za niego i wbrew jego woli. "Układ był taki, że Ż. pomaga mi pozyskać te środki i chyba żądał dla siebie 200 000 zł, ale tego w umowie nie ma. To zachachmęcone jest" - cytuje C. "Wyborcza".

Inną spółką, która miała skorzystać z dotacji z NCBR była Storage Energy. Firma powstała jesienią 2021 r., a w grudniu tego samego roku miała otrzymać 764 tys. zł grantu w ramach programu BRIdge Alfa. Szefem spółki był Mikołaj W., który zmarł kilka miesięcy po tym, jak jego firma dostała pieniądze. W uzyskaniu dotacji miał również pomóc Maciej Ż.

Ż. zaprzeczył, że przejął jakiekolwiek pieniądze należące do C. W odpowiedzi na pytania dziennikarzy "GW", przekonywał, że nie napisał wniosków do NCBiR dla Piezo Vest i Storage Energy.

Tymczasem jak informuje nas NCBR, "zgodnie z założeniami programu BRIdge Alfa monitoring projektów B+R jest umowną odpowiedzialnością Funduszu BRIdge Alfa, a NCBR przy dezinwestycji lub kontroli może stwierdzić ewentualne nieprawidłowości". "Niemniej, Fundusz ma obowiązek zgłosić NCBR niezwłocznie wszelkie nieprawidłowości w umowie realizowanej przez grantobiorcę" - czytamy.

Ponadto przedstawiciele NCBR, nadzorowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, wskazali, że 17 kwietnia bieżącego roku Centrum wszczęło kontrolę w spółkach Storage Energy i Piezo Vest. Obie firmy zostały też wezwane do zwrotu całości otrzymanego dofinansowania.

26 kwietnia fundusz Scitech Fund, który zainwestował w grantobiorców, przesłał pismo do NCBR, w którym przekazał informację o nieprawidłowościach w wyżej wymienionych spółkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(103)
Polacy
rok temu
To jest PIS w całej krasie. oszustwa złodziejstwa teraz zgodnie z teorią szatniarza:nie mam pana płaszcza i co mi pan zrobi.ą
Jarek
rok temu
Kaczy skok na kasę za poparcie i wygranych wyborach. Tylko układanki nieuczciwe , złodziejstwo i przekręty gdzie się da.
pis da
rok temu
bielan z żalkiem to prawdziwe patryoty. Prawie każdy byłby patryotom gdyby dostał 8 mld do rozproszenia pomiędzy kolegów. Pis im odpalił tę fuchę. Teraz chyba trochę zazdrości.
tum
rok temu
To co się dzieje pod rządami mafii Kaczyńskiego, Morawieckiego, Ziobry to przechodzi wszelkie wyobraźnie. Kiedy te mafijne rządy zostaną osądzone? 4-go czerwca pokażemy w marszu co chcemy z tą mafią zrobić po wyborach. To jest zamach stanu tego herszta z Nowogrodzkiej. Kaczyński chce rządzić na wzór Łukaszenki i Putina. W Polsce to się temu podłemu człowiekowi, temu złoczyńcy nie uda. Tylko Tusk z pozostałą opozycją może to bagno pisowskie oczyścić i doprowadzić tych pisowskich barbarzyńców za kraty więzienne.
ANTYMATRIX
rok temu
Do nauki ....Chodzi o TVN I inne moskiewskie szczujnie. Moskwa się edukuje, przegrali i chcą stosować tę samą taktykę. To nic że kwoty małe, można zrobić otoczkę i robić aferę jak dwie wierzę. Pamiętne 50 tys. Kaczyński chciał fakturę i cała POlszewia oburzona
...
Następna strona