Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Pieniądze na nawadnianie i fotowoltaikę. ARiMR: nabór wniosków przedłużony

8
Podziel się:

Do 15 marca został przedłużony nabór wniosków na inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii w gospodarstwach rolnych - poinformowała we wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pieniądze na nawadnianie i fotowoltaikę. ARiMR: nabór wniosków przedłużony
Do 15 marca został przedłużony nabór wniosków dla rolników na inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii (Adobe Stock)

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zmiany w programie "Czyste powietrze". Nacisk na osoby mniej zamożne

Wsparcie w obszarze nawadniania w gospodarstwie będzie przyznawane w formie refundacji części poniesionych kosztów planowanej inwestycji polegającej na wykonaniu nowego nawodnienia, ulepszeniu istniejącej instalacji nawadniającej czy ulepszeniu instalacji nawadniającej połączonym z powiększeniem nawadnianego obszaru.

Wysokość pomocy to 100 tys. zł. Standardowo poziom wsparcia wynosi 50 proc. kosztów, a w przypadku inwestycji realizowanej przez tzw. młodego rolnika – 60 proc.

Refundacja kosztów inwestycji w obszarze zielona energia w gospodarstwie (tzw. obszar F) będzie przysługiwała rolnikom, którzy zdecydują się na instalację paneli fotowoltaicznych wraz z magazynem energii. Pomoc można przeznaczyć również na instalację pomp ciepła, o ile są one połączone z instalacją fotowoltaiczną.

Azbest zakazany. Dom musi stać na gruncie rolnym

Panele fotowoltaiczne mogą być zainstalowane na gruncie lub na budynku, ale w tym przypadku pokrycie dachu budynku nie może być wykonane z wykorzystaniem wyrobów zawierających azbest, a budynek musi być usytuowany na gruntach rolnych zabudowanych.

Do kosztów podlegających dofinansowaniu należą m.in. koszty: zakupu urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego i jej magazynowania, budowy lub zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do ich montażu czy koszty zakupu pomp ciepła. Wysokość pomocy wynosi 150 tys. zł. Poziom wsparcia to 50 proc. kosztów, a dla tzw. młodego rolnika – 60 proc.

Limity wykorzystane w tzw. obszarze E (nawadnianie w gospodarstwie) i w obszarze F (fotowoltaika) nie łączą się z limitami w pozostałych obszarach finansowanych w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych" - zaznaczyła Agencja.

Dokumenty przyjmują oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Wniosek o przyznanie pomocy można złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną nadaną w polskiej placówce pocztowej. Dokumenty można przekazać również w formie elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą.

W trwających naborach do ARiMR wpłynęło 12 wniosków na kwotę 715 tys. zł o wsparcie na inwestycje w nawadnianie i 57 wniosków na kwotę 5,45 mln zł o pomoc na tworzenie instalacji fotowoltaicznych - podała ARiMR.

Nowa edycja programu "Czyste powietrze". Nie przegap

Na początku stycznia ruszyła także kolejna edycja programu "Czyste powietrze", w którym na wymianę "kopciucha" i termomodernizację domu można otrzymać nawet do 135 tys. zł dotacji. Rządowy program podzielony jest na części,wysokość dotacji uzależniona jest od dochodu.

Przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrósł z 1564 do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2189 do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Maksymalna dotacja wynosi teraz 99 tys. zł.

Z kolei przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosły odpowiednio z 900 do 1090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz z 1260 do 1526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych, a wysokość maksymalnej dotacji poszybowała z 79 do 135 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Hbji5trwwryy
rok temu
A dla szaraczka, który nie JEST rolnikiem grosze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Też buduję dom za ciężko zarabione pieniądze i chciałbym dostać TYLE KASY na forovoltaikę o magazyn energii!!!!!!!!!!! Nie mam wprawdzie hektarów i nowych sprzętów John Deera i nie płacę 500 zł na rok krus, ale PONAD 20 tyś zł ZUS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Gdzie sprawiedliwość????????????????
rsgf
rok temu
Ludzie chcą ratować oszczędności przed inflacją i zrujnowaną złotówką. Budują lub kupują pod wynajem. Da się zarobić, ale problemem jest to, że u nas chroni się najemców, którzy nie płacą - złodziei i oszustów, a właściciel mieszkania jest uznawany za bogacza-wyzyskiwacza. Jak ktoś nie płaci i naraża kogoś na straty, powinien być wywalony. A ktoś wynajmujący (właściciel) może jest bezrobotny, chory itd., a ma np. mieszkanie po babci, które daje mu jedyny dochód. Może ma niepracującą żonę albo chore dziecko. I musi utrzymywać naciągacza. Przeczytajcie jak się chronić- na lotdocelu__pl jest artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie by uniknąć problemów z najemcami? – jest tam też cały pakiet dokumentów najmu
Hala
rok temu
Nie dfajcie sie w to wrobic , bo i tak nie dostaniecie pieniedzy. Zainwestujecie swoje a zwrotu pod roznymi pretekstami nie bedzie. Tak dziala program "Czyste powietrze".
TF.
rok temu
To jest taki program by ciemnocie/elektoratowi pokazać, że się daje, ale tak skonstruowany, że nie opłaca sie go brać. Nie ma chętnych dlatego dla picu wydłużyli termin.
yui
rok temu
marketing