Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
23.07.2020 14:27

Pieniądze za odwołane wycieczki dostaniesz szybciej niż myślisz. Powstaje Fundusz Zwrotów

- Rząd planuje utworzyć Fundusz Zwrotów, który dokonywałby zwrotów dla turystów za niewykorzystane wycieczki z powodu pandemii COVID. Operatorzy turystyczni pokrywaliby obecnie jedynie 10 proc. kosztów wycieczki - mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz. Tym samym potwierdziła informacje money.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jadwiga Emilewicz zapowiada, że dzięki Funduszowi pomoc otrzymają zarówno biura podróży, jak i ich klienci.

Zgodnie z projektem, o którego możliwym powstaniu pisaliśmy już wczoraj w money. pl firmy miałyby 6 lat na zwrot tych środków do Funduszu.

- To rozwiązanie podobne do tego, jakie zastosowała Dania na początku pandemii czyli to jest [...] specjalny Fundusz Zwrotów. Zdajemy sobie sprawę, mamy około 90 tys. turystów - to jest około 4800 biur podróży, których klienci wpłacili zaliczki na poczet wycieczek, które w tym roku się nie odbyły - powiedziała Emilewicz.

Zobacz też: Nowe drogi w Polsce. Minister zdradza, które mogą powstać

Jak dodała, te wpłacone zaliczki to nie są środki, które dzisiaj firmy mają na swoich kontach. Stąd Fundusz Zwrotów. Zgodnie z założeniami, zwrot za niewykorzystane wycieczki ma być dokonywany bezpośrednio na konta turystów, którzy zapłacili przelewem, a 10 proc. z tej kwoty będzie musiała dokonać firma. Firmy będą musiały zwrócić środki FZ w okresie 6 lat.

Obowiązek zwrotu środków ciążyć będzie na biurze podróży. Emilewicz przypomniała, że w związku z pandemią wydłużono termin zwrotu środków za niewykorzystane imprezy turystyczne z 14 do 180 dni.

Faktyczny kształt unijnego budżetu poznamy dopiero pod koniec roku.
"Zemsta" Tuska? Morawiecki wynegocjował, Parlament Europejski skrytykował. To jeszcze nie koniec sprawy

- Ten trudny okres dla firm, kiedy będzie musiał nastąpić zwrot to jest wrzesień, połowa września - powiedziała wicepremier. Jak zaznaczyła, zagraniczne biura podróży, które są obecne na polskim rynku, a które zostały zasilone pomocą publiczną w swoich krajach macierzystych, powoli zaczynają dokonywać tych zwrotów.

Pytana czy zwrot będzie dotyczył całości zainwestowanych przez turystów środków, Emilewicz odpowiedziała twierdząco.

Na swoje pieniądze czeka od 210 tys. do nawet pół miliona osób. Jedna rezerwacja dotyczyła najczęściej więcej niż jednej osoby, stąd taka rozbieżność w szacunkach. Biura podróży, zgodnie z wyliczeniami resortu rozwoju, są im dłużne w sumie od pół miliarda do nawet miliarda złotych.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: wiadomości, gospodarka, turystyka, biura turystyczne, fundusz zwrotów, koronawirus
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2020

emerytSytuacja w tym kraju zakrawa juz na jakas kpine.Fundusz na funduszu ,wszystkie pasa sie pieniedzmi podatnikow , nic nie produkuja , posadki dla kolesi … Czytaj całość

23-07-2020

ArtA g mnie obchodzą biura turystyczne ja pieniądze w terminie wpłaciłem nie powiedziałem o to ja za 180 dni zapłacę kasę dostali teraz muszą ją zwrócić

23-07-2020

Elo65No i zaczelo sie !! Dostali z Unii troche siana i juz rozdaja !!! Ludzie to do niczego nie prowadzi !!!!

Rozwiń komentarze (10)