Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Pieniądze za odwołane wycieczki dostaniesz szybciej niż myślisz. Powstaje Fundusz Zwrotów

10
Podziel się:

- Rząd planuje utworzyć Fundusz Zwrotów, który dokonywałby zwrotów dla turystów za niewykorzystane wycieczki z powodu pandemii COVID. Operatorzy turystyczni pokrywaliby obecnie jedynie 10 proc. kosztów wycieczki - mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz. Tym samym potwierdziła informacje money.pl.

Jadwiga Emilewicz zapowiada, że dzięki Funduszowi pomoc otrzymają zarówno biura podróży, jak i ich klienci.
Jadwiga Emilewicz zapowiada, że dzięki Funduszowi pomoc otrzymają zarówno biura podróży, jak i ich klienci. (PAP)

Zgodnie z projektem, o którego możliwym powstaniu pisaliśmy już wczoraj w money. pl firmy miałyby 6 lat na zwrot tych środków do Funduszu.

- To rozwiązanie podobne do tego, jakie zastosowała Dania na początku pandemii czyli to jest [...] specjalny Fundusz Zwrotów. Zdajemy sobie sprawę, mamy około 90 tys. turystów - to jest około 4800 biur podróży, których klienci wpłacili zaliczki na poczet wycieczek, które w tym roku się nie odbyły - powiedziała Emilewicz.

Zobacz także: Zobacz też: Nowe drogi w Polsce. Minister zdradza, które mogą powstać

Jak dodała, te wpłacone zaliczki to nie są środki, które dzisiaj firmy mają na swoich kontach. Stąd Fundusz Zwrotów. Zgodnie z założeniami, zwrot za niewykorzystane wycieczki ma być dokonywany bezpośrednio na konta turystów, którzy zapłacili przelewem, a 10 proc. z tej kwoty będzie musiała dokonać firma. Firmy będą musiały zwrócić środki FZ w okresie 6 lat.

Obowiązek zwrotu środków ciążyć będzie na biurze podróży. Emilewicz przypomniała, że w związku z pandemią wydłużono termin zwrotu środków za niewykorzystane imprezy turystyczne z 14 do 180 dni.

- Ten trudny okres dla firm, kiedy będzie musiał nastąpić zwrot to jest wrzesień, połowa września - powiedziała wicepremier. Jak zaznaczyła, zagraniczne biura podróży, które są obecne na polskim rynku, a które zostały zasilone pomocą publiczną w swoich krajach macierzystych, powoli zaczynają dokonywać tych zwrotów.

Pytana czy zwrot będzie dotyczył całości zainwestowanych przez turystów środków, Emilewicz odpowiedziała twierdząco.

Na swoje pieniądze czeka od 210 tys. do nawet pół miliona osób. Jedna rezerwacja dotyczyła najczęściej więcej niż jednej osoby, stąd taka rozbieżność w szacunkach. Biura podróży, zgodnie z wyliczeniami resortu rozwoju, są im dłużne w sumie od pół miliarda do nawet miliarda złotych.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
gospodarka
turystyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
derk
4 lata temu
Zaplaciłem w biurze Itaka za wycieczke .która została anulowana CZEKAM NA ZWROT GOTOWKI BIuro zaproponowało mi zwrot za 194 dni. CZy tak ma wygladac podrozowanie z biurami turystycznymi.Najpierw zaplata pózniej anulacja i czekanie na zwrot gotówki pol roku Podrozowac tak ale nie z biurem Itaka
44-47
4 lata temu
sprawdza, czy nie ma jakis zaleglosci i wtedy oddadza pomniejszona kwote...oczywiscie elektoratowi, ktory sobie radzi...
ktos
4 lata temu
a ja od roku prowadze interes i ani zlotowki nie odprowadzilem podatku. Mozna ? Tylko trzeba miec prawdziwych znajomych ktorzy pary z ust nie puszcza. I mam wyj... na ich rozdawnictwo. Moich nie rozdaja, bo nie place. Proste
Arturo
4 lata temu
A czy ktoś się zastanowił ze będą wyłudzenia klientów?!
Sb
4 lata temu
Fundusz do zwiększenia zadłużenia państwa, poza budżetem