Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

Rząd tworzy specjalny fundusz. Klienci biur podróży będą spłaceni

57
Podziel się:

Od września ruszają wypłaty zaliczek dla klientów biur podróży, którzy z powodu pandemii nie mogli wyjechać na zagraniczne wakacje. Na zwrot pieniędzy czeka pół miliona turystów. By odzyskać środki, będą musieli sami o nie wystąpić do Gwarantowanego Funduszu Ubezpieczeniowego. Fundusz, po zweryfikowaniu informacji, wypłaci im w ciągu miesiąca gotówkę na konto.

Według nieoficjalnych szacunków biura podróży były winne klientom nawet 1,5 mld zł. Teraz mowa jest o miliardzie.
Według nieoficjalnych szacunków biura podróży były winne klientom nawet 1,5 mld zł. Teraz mowa jest o miliardzie. (WP)

Anna Pawlikowska-Klimczyk z Chrzanowa jest klientką biura podróży Itaka. Wraz z mężem Piotrem wykupili na początku tego roku wycieczkę objazdową, a następnie tygodniowy pobyt w Maroko. Zgodnie z umową wpłacili zaliczkę w kwocie prawie 3,5 tys. zł. Wylot do Agadiru planowany był na 3 lipca.

Z powodu zamknięcia granic i wstrzymania lotów międzynarodowych Anna i Piotr zrezygnowali z imprezy. W maju powiadomili o tym biuro mailem. – Obsługa biura podróży zaproponowała mi voucher, a następnie inne imprezy, ale ze względu na sytuację związaną z pandemią nie chciałam już żadnej wycieczki. Poprosiłam o zwrot gotówki – opowiada nasza rozmówczyni. W odpowiedzi biuro przesłało jej wiadomość, że mają 180 dni na zwrot środków i musi czekać.

Pół miliona osób czeka na zwrot pieniędzy

Takich osób jak Anna Pawlikowska-Klimczyk jest od 210 tys. do nawet pół miliona. Jedna rezerwacja dotyczyła najczęściej więcej niż jednej osoby, stąd taka rozbieżność w szacunkach. Biura podróży są im dłużne w sumie od pół miliarda do nawet miliarda złotych – szacuje resort rozwoju.

Zobacz: Bon turystyczny, gdzie nim płacić? Prezes ZUS wyjaśnia

Jak dowiedział się money.pl, we wtorek późnym popołudniem kierownictwo Ministerstwa Rozwoju oraz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przedstawiło branży turystycznej główne założenia do pakietu ustaw pomocowych, które mają zostać wdrożone jeszcze przed wrześniem 2020 r. We wrześniu kończy się bowiem ustawowy (wprowadzony w pierwszej tarczy antykryzysowej) okres 180 dni, jakie dostały biura podróży na zwrot zaliczek klientom. Do września biura podróży muszą zatem zwrócić klientom pobrane od nich pieniądze.

Jak to będzie przebiegało? 3 lipca poinformowaliśmy naszych czytelników, że rząd zamierza stworzyć specjalny fundusz pomocowy dla turystyki, z którego będą dokonywane wypłaty. Pieniądze pochodzą z funduszu Covid-19 i będą wypłacane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Osoby, które wykupiły zagraniczną wycieczkę i chcą teraz zwrotu pieniędzy, będą musiały się do tego funduszu zwrócić osobiście.

Chcesz zwrotu? To działaj!

W tym celu będą musieli wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i założyć tam indywidualne konto klienta. Do weryfikacji ich tożsamości posłuży: profil zaufany, podpis cyfrowy lub dane z cyfrowego dowodu osobistego.

Uwaga! Konto w UFG powinna założyć ta osoba, na którą była zawierana umowa z biurem podróży.
Konto na stronie UFG można założyć już teraz, nie czekając, aż pakiet pomocowy wejdzie w życie – to znacznie przyspieszy procedurę zwrotu środków w przyszłości.

Użytkownik konta zostanie też poproszony o wypełnienie odpowiedniego formularza cyfrowego wraz z podstawowymi informacjami, takimi jak: kiedy, u kogo i za ile wykupił wycieczkę oraz danymi do przelewu bankowego, na który ma być dokonany zwrot. Proces obsługi wniosków będzie zdalny i cyfrowy. Fundusz nie przewiduje osobistej ani telefonicznej obsługi interesantów.

- Chcemy szybko i sprawnie przeprowadzić proces zwrotów tak, aby najdalej do końca 2020 r. wszyscy, którzy się do nas zwrócą, a będą uprawnieni do świadczenia, otrzymali zwrot gotówki. Dzięki wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej unikniemy kolejek i stresu – argumentuje Damian Ziąber, rzecznik prasowy UFG.

Jak podaje rzecznik, w sprawach niebudzących wątpliwości, po zasięgnięciu informacji z biura podróży, UFG będzie miał 30 dni na zwrot środków na konto. Natomiast w sprawach bardziej złożonych (np. gdy ktoś wykupił wycieczkę dla innej osoby) na wypłatę pieniędzy będzie trzeba zaczekać dłużej, ale nie więcej niż dwa miesiące.

Anna jest optymistką. - Cieszę się, że pieniądze będą nam zwrócone i to w miarę szybko, bez tracenia czasu, jeżdżenia do biur i załatwiania - mówi nasza rozmówczyni.

Biura będą musiały zwrócić państwu

Biura podróży nie będą uczestniczyły w dokonywaniu zwrotów, nie trzeba z nimi niczego załatwiać. Ich zadaniem jest dostarczenie do UFG listy klientów, którym należą się pieniądze. Będą one również zobowiązane do zwrotu środków, które otrzymają ich klienci.

- Biurom podróży zostanie udzielona nieoprocentowana pożyczka, od której nie będą pobierane żadne opłaty manipulacyjne. Biura będą musiały zacząć ją spłacać po roku od zawarcia umowy z Funduszem, czyli dopiero od września 2021 r. Na spłatę środków będziemy mieli 5 lat – informuje Piotr Henicz, wiceprezes największego polskiego biura podróży Itaka.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu pakiet pomocowy dla turystyki i branż pokrewnych ma być wprowadzony pod obrady Sejmu, którego obrady już trwają. Jeśli nie uda się dołączyć projektów do porządku obrad na tej sesji, parlamentarzyści zajmą się nimi podczas kolejnego posiedzenia Sejmu, czyli 6-7 sierpnia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
tomcio
3 lata temu
czy ktoś na górze czyta te komentarze rządzie obudż się zrób coś z tym
tomcio
3 lata temu
dlaczego zwracać pieniądze ma państwo skoro wycieczka się nie odbyła i pieniądze wpłacone leżą na koncie biura podróży
etka
4 lata temu
Dobrze, że udało im się to ogarnąć, choć ja akurat wziełąm w Rainbow voucher, który mam zamiar wykorzystać za rok :D
dw
4 lata temu
Tui zwróciło ale potracili całe ubezpieczenie ...Pytam jakim prawem jak to oni odwołali?Ktoś powinien się tym zająć bo to coś nie tak...
jagodora
4 lata temu
Biura podróży otrzymane zaliczki przekazały swoim zagranicznym kontrahentom i odzyskają je gdy wreszcie ruszy turystyka (czyli, jak dobrze pójdzie, w przyszłym sezonie). Skąd więc mają brać pieniądze na zwroty? Fundusz zwróci Klientom biur zaliczki, ale równowartością OBCIĄŻY biura, tyle że ta pożyczka będzie spłacana po rocznej karencji. Czytajcie ze zrozumieniem. To nie jest subwencja.
...
Następna strona