Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Pieniądze za praworządność. Morawiecki: UE powinna dążyć do solidarności w różnorodności

156
Podziel się:

"Unia Europejska powinna dążyć do solidarności w różnorodności i ochrony Europy ojczyzn" - przekonuje Mateusz Morawiecki. Premier przekonuje, że obecny spór pomiędzy Polską i Węgrami a Brukselą nie jest spowodowany wyłącznie obawą dwóch państw o utratę unijnych funduszy. W jego ocenie jest to spór o kształt i przyszłość UE.

Pieniądze za praworządność. Morawiecki: UE powinna dążyć do solidarności w różnorodności
Mateusz Morawiecki przekonuje, że spór Polski z UE nie toczy się wokół pieniędzy, ale przyszłości samej Unii. (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)

Premier opublikował swoje przemyślenia na Facebooku. Swoją wiadomość rozpoczyna od refleksji na temat trwającej pandemii koronawirusa i jej wpływu na gospodarki państw.

"Kryzys taki jak ten, zdarza się raz na sto lat. I chociaż już niedługo rozpoczną się szczepienia, to nasze problemy nie skończą się tak szybko" - przekonuje Morawiecki. Dodaje, że pandemia COVID-19 jest największym kryzysem "od czasów drugiej wojny światowej".

"Po raz pierwszy po 1989 roku zjednoczona Europa ma okazję solidarnie odpowiedzieć na to wielkie wyzwanie. Ale do tego potrzebny jest wzajemny szacunek i zrozumienie. Wierzę w poszanowanie litery i ducha traktatów europejskich. Unia Europejska powinna dążyć do solidarności w różnorodności i ochrony Europy ojczyzn" - pisze szef polskiego rządu.

Zobacz także: Zobacz: Wiceminister tłumaczy konflikt wokół budżetu UE. "Jesteśmy w pełni transparentni"

Mateusz Morawiecki stwierdził także, że "niezwykle ważne jest", aby głos polskich władz dotyczący mechanizmu warunkującego wypłaty środków unijnych od przestrzegania zasad praworządności był "słyszany i eksponowany w jak największej ilości państw wspólnoty".

"Sposób, w jaki warunkowość budżetowa w zakresie praworządności ma zostać włączona do rozporządzenia nie tylko budzi poważne obawy co do podstaw prawnych tego mechanizmu, ale także podważa zasady zaufania oraz lojalnej współpracy pomiędzy państwami członkowskimi i instytucjami Unii" - oświadczył premier.

Dlatego też Morawiecki uaktywnił się w mediach zagranicznych. Wyjaśnił, że od poniedziałku "w kilkunastu krajach i opiniotwórczych gazetach" ukazują się artykuły, w których premier tłumaczy stanowisko polskiego rządu dotyczące - jak to określił Morawiecki - "fundamentalnego sporu, który się toczy". Na dowód swoich słów zamieścił zrzuty ekranu i zdjęcia z kilku tytułów zagranicznych.

"Nie jest to wyłącznie spór o pieniądze - ale dyskusja o przyszłości i kształcie Unii Europejskiej" - przekonuje polityk.

Szczyt Rady Unii Europejskiej odbędzie się w dniach 10-11 grudnia. To właśnie na nim ma wyjaśnić się przyszłość wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy Gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(156)
wPiS*u
4 lata temu
Tak. Zapisać w traktatach europejskich że można kraść, gwałcić i bić kobiety na wiecach. Te pieniądze się nam po prostu kur...a należą, bo cała unia to pisia wielka rodzina, a Jarek Ojciec nasz Wielki.
Sławek
4 lata temu
Sprzedać się nie można Już to zrobiła PO i mam nadzieję że już do tego nie dojdzie
emeryt
4 lata temu
Dlaczego Rząd rządzi po swojemu nie słucha wyborców którzy na niego głosowali i na tych którzy głosowali o wejście do unii . Dlaczego nie zrobią referendum co sądzi ludność całej Polski ? . Jeżeli zawetują to stracą całe poparcie i do rządu nigdy nie wejdą . A rozgrzeszenie na pewno nastąpi .
ivan
4 lata temu
W kraju mamy dość jego kłamstw, to myśli, że za granicą znajdzie posłuch?!!
plankton
4 lata temu
nastała panika. Sasin bedzie musiał oddac 70 mln wydanych bez zadnej podstawy prawnej. a pan Mateusz wciska ze walczy o suwerennosc.
...
Następna strona