Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Pierwsza taka sytuacja w historii. Sąd uznał udział kobiety w dochodzie męża

3
Podziel się:

Sąd w Indiach wydał pierwszy wyrok dotyczący udziału kobiety w majątku męża. Wyrok jest korzystny dla kobiety. Sytuacja dotyczyła Tamil Nadu. W 1982 r. jej mąż postanowił wyjechać do Arabii Saudyjskiej w poszukiwaniu pracy. Sprawa ciągnęła się od 1995 roku.

Pierwsza taka sytuacja w historii. Sąd uznał udział kobiety w dochodzie męża
Przełomowy wyrok sądu w Indiach (Getty Images, Sudipta Das)

Przełomowy wyrok sądu w Indiach. Sąd Najwyższy w Madrasie zdecydował w sprawie sporu gospodyni domowej i jej męża. Wyrok pozwolił kobiecie na równy udział w majątku – informuje BBC.

Portal zauważa, że zdaniem ekspertów, że jest to pierwszy raz, kiedy indyjski sąd formalnie uznał wkład gospodyni domowej w dochód męża. Podkreślają jednak, że werdykt ten nie jest wiążący dla innych stanów, chyba że Sąd Najwyższy w przyszłości wyda podobne orzeczenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadchodzi wielka fala modernizacji budynków. Na co zwrócić uwagę?

Mąż wyjechał i zostawił żonę samą w Indiach

Sprawa dotyczy Tamil Nadu, która wzięła ślub w 1965 roku. W 1982 r. jej mąż postanowił wyjechać do Arabii Saudyjskiej w poszukiwaniu pracy. Kobieta została w Indiach bez własnych źródeł dochodu, z pieniędzmi przesyłanymi przez męża, postanowiła zakupić kilka aktywów (takich jak nieruchomości i biżuteria) – opisuje sprawę BBC.

Po powrocie do Indii w 1994 roku mężczyzna twierdził, że jego żona rości sobie prawo do wyłącznej własności wszystkich zakupionych przez nich aktywów. Twierdził również, że żona ukrywała swoją biżuterię i planowała sprzedać majątek, udzielając pełnomocnictwa osobie, z którą rzekomo miała romans.

Spór dotyczył czterech nieruchomości nabytych na nazwisko kobiety, w tym domu i ziemi, a także sztabki złota, biżuterii i sari, które dostała od męża. W 1995 roku mężczyzna złożył sprawę do sądu, domagając się własności wszystkich pięciu aktywów, w tym prezentów, które podarował żonie, twierdząc, że wszystkie te aktywa zostały zakupione za jego pieniądze i że kobieta posiadała je jedynie jako powiernik w jego imieniu. W 2007 roku mężczyzna zmarł, a to jego dzieci podjęły się dalszego prowadzenia sprawy.

Wyrok sądu w Indiach

Sąd stwierdził, że żona w równym stopniu przyczyniła się do nabycia majątku rodzinnego poprzez wykonywanie prac domowych – czytamy na portalu BBC.

Według sądu "wkład włożony przez męża poprzez zarabianie lub żonę poprzez służbę i opiekę nad rodziną i dziećmi" oznacza, że "oboje są uprawnieni w równym stopniu do wszystkiego, co zarobili wspólnym wysiłkiem".

Nie miało znaczenia, w czyim imieniu nieruchomość została zakupiona, małżonek, który opiekował się rodziną i dbał o nią, byłby uprawniony do równego w niej udziału.

Sąd uznał również, że praca domowa kobiety pośrednio przyczyniła się do zarobienia pieniędzy, które umożliwiły zakup majątku, a jej praca pozwoliła mężowi na pracę zarobkową – czytamy na portalu BBC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka światowa
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Oloch
4 miesiące temu
A to ciekawe jak byłoby w Polsce. Małżeństwo tworzy rodzinę, ale mają rozdzielność majątkową. Ona zajmuje się domem, mężem i dziećmi, rodziną. Nie może iść do pracy, bo mąż nie ma czasu dla dzieci, gdyż od świtu do późnego wieczora jest w pracy. Czy u nas jest gorzej jak w Indiach z powodu rozdzielności majątkowej?
Obywatel
5 miesięcy temu
W polskim prawie jeśli małżeństwo nie ma rozdzielności majątkowej to niezależnie kto zarabia jakiekolwiek pieniądze należą do wspólnego majątku małżonków.
ALEKSANDER
5 miesięcy temu
Dziwi mnie że to jakaś noiwość - może w INDIACH a może w Polsce też kobiety nie bedą pewne czy majątek rodzinny to nie przypadkiem majątek męża -gdy KONFEDERACJA zacznie rządzić?