Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Pierwszy kraj zamyka całkowicie granice. Kolejne ogłaszają restrykcje

248
Podziel się:

Izrael od niedzieli na 14 dni zamyka całkowicie granice i wprowadza duże restrykcje w przemieszczaniu się swoich obywateli. W ruch poszedł nawet antyterrorystyczny monitoring telefonów komórkowych, który lokalizuje turystów. Aż tak daleko nie idą Szwajcarzy, choć i oni ograniczają wjazd. Nie tylko ludzi z Afryki, ale też Europy.

Pierwszy kraj zamyka całkowicie granice. Kolejne ogłaszają restrykcje
Izrael zamyka granice w walce z nowym wariantem koronawirusa (PAP, PAP/EPA/KIM LUDBROOK)
bFeybxIl

Nowy wariant koronawirusa odkryty w Afryce wstrząsnął światem. Doniesienia o tym, że jest bardziej zaraźliwy i może być odporny na dotychczasowe szczepionki, sprawiły, że państwa zamykają granice.

Były apele Komisji Europejskiej o uszczelnienie granic, by zminimalizować możliwość transmisji koronawirusa. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił, że od poniedziałku obywatele 8 krajów z Afryki nie przekroczą granicy z USA. Teraz Izrael poszedł jeszcze dalej i jako pierwszy kraj całkowicie zamknął swoje granice w związku z pojawieniem się wariantu Omikron.

Premier Naftali Bennett oświadczył w sobotę, że w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa od niedzieli wieczorem Izrael zamyka granice dla cudzoziemców. Zakaz potrwa 14 dni.

bFeybxIn
Zobacz także: Money. To się liczy

Obywatele Izraela, powracający z zagranicy zobowiązani są do zdania testu PCR po powrocie do kraju i kwarantanny. Zaszczepieni i zdrowi Izraelczycy przejdą trzydniową kwarantannę, a niezaszczepieni będą w samoizolacji przez siedem dni (pod warunkiem, że wynik drugiego testu na koronawirusa będzie negatywny).

Już w piątek władze izraelskie postanowiły umieścić wszystkie kraje afrykańskie, z wyjątkiem części północnej kontynentu, na czerwonej liście państw, do których wyjazd Izraelczyków jest zabroniony bez specjalnego pozwolenia.

bFeybxIt

Zabroniony został też wjazd do Izraela podróżnych z tych krajów. Israel Logistics Service, korzystając m.in. z antyterrorystycznego monitoringu telefonów komórkowych, lokalizuje wszystkich, którzy przybyli z tych państw w ciągu ostatniego tygodnia, by "poinstruować ich, aby natychmiast udali się na kwarantannę".

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wariant koronawirusa Omikron występujący w kilku krajach południowej Afryki, został zidentyfikowany w Izraelu u pacjenta, który wrócił z Malawi. Prowadzone są też badania siedmiu kolejnych przypadków zakażenia nowym wariantem.

Szwajcaria ogranicza wjazd z innych krajów

Także w sobotę kolejne restrykcje wprowadziła Szwajcaria. Rozszerzyła wymagania dotyczące kwarantanny dla podróżnych przybywających z krajów, gdzie wykryto nową mutację COVID-19. Mowa o Wielkiej Brytanii, Czechach, Holandii, Egipcie i Malawi.

bFeybxIu

Podróżni z tych krajów będą musieli przedstawić negatywny test na COVID-19 i poddać się kwarantannie przez dziesięć dni. Ograniczenia te nie dotyczą obywateli Szwajcarii lub osób posiadających zezwolenie na pobyt w Szwajcarii, lub szerszej strefie Schengen.

W piątek Szwajcaria zakazała bezpośrednich lotów z RPA i państw sąsiednich z powodu wykrycia nowego wariantu COVID-19, a także nałożyła ograniczenia na podróże z innych krajów, w tym z Hongkongu, Izraela i Belgii.

Dwa przypadki nowego wariantu koronawirusa Omikron wykryto również w Bawarii i we Włoszech, sąsiadujących ze Szwajcarią, ale Szwajcaria do tej pory nie nałożyła ograniczeń w podróżowaniu z nimi.

bFeybxIv

Eksperci o zamykaniu granic

Eksperci rynku lotniczego spodziewają się większego zamknięcia się na kontynent afrykański. Jednak ich zdaniem nie grozi nam powtórka z globalnego uziemienia samolotów i zamknięcia przestrzeni powietrznej, które miało miejsce wiosną 2020 roku.

- Loty samolotem pomiędzy pozostałymi kontynentami będą uzależnione od testów bądź paszportów covidowych lub też od jednego i drugiego, jak to widzimy w przypadku USAkomentuje Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, w rozmowie z money.pl.

Również Dominik Sipiński, analityk lotniczy ch-aviation.com i Polityki Insight, podkreśla, że ograniczenia w ruchu lotniczym z krajami południowej Afryki, to najprostsza metoda ograniczenia transmisji koronawirusa.

bFeybxIw

- Jest równocześnie najbardziej bolesna, zarówno dla branży lotniczej, mieszkańców, jak i kondycji gospodarczej regionu. Jej skuteczność będzie zależała od charakterystyki nowego wariantu, choć dotychczasowe doświadczenia pokazują, że zakaz lotów spowalnia, ale nie blokuje rozprzestrzeniania się wariantów SARS-Cov-2 - komentuje dla money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFeybxIO
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(248)
LJT2021
miesiąc temu
Ludzie zaszczepieni zarażają się zarażają innych i też chorują tak samo jak nie zaszczepieni tylko o tym nikt nie chce mówić. U zaszczepionych wykrywa się wirusa tak samo i też leżą w szpitalach. Delta Gama Omega już zniknęły teraz kolejny i kolejny i tak do końca życia. Dwa lata cyrk trwa a umieralność standardowa jak kiedyś. Wszczepienie wszystkich nic nie da bo wirus jest w zaszczepionych i po zaszczepionych też się przenosi.
Jańcio Wodnik
2 miesiące temu
Ciekawe kiedy w końcu ten "cyrk" padnie. Ile było locdown'ów? Ile było zamkniętych granic? Innych restrykcji nawet nie mam ochoty wymieniać. Czy cały ten sanitaryzm, przyniósł zamierzone skutki? (pytania są retoryczne). O ludzka naiwności!
Sciema
2 miesiące temu
A gdzie Delta znikła ?
bFeybxIP
psik
2 miesiące temu
W tym samym czasie na waszym wp zupełnie odmienne informacje o nowym wariancie. Czy kogoś tam coś naprawdę dopadło , czy drukujecie dla reklam i zysku ?
Polak
2 miesiące temu
Najgorzej jak Niemcy zamkną granice jak targowica i Tusk nie będą jeździć kablować na Polskie i bez instrukcji to POKO padnie
...
Następna strona