Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Walków
Marcin Walków
|

Pierwszy samolot odleci z CPK w 2027 roku? To nie jest przesądzone. Pełnomocnik rządu mówi o "zakończeniu budowy"

56
Podziel się:

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ma zostać otwarty za sześć lat, a pierwsze samoloty odlecą z niego jeszcze przed końcem 2027 r. Słyszymy to od kilku lat. Teraz wiceminister Marcin Horała przyznaje, że termin rozpoczęcia komercyjnych rejsów z nowego lotniska, które ma powstać między Warszawą i Łodzią, nie jest przesądzony. Woli mówić o "zakończeniu budowy".

Pierwszy samolot odleci z CPK w 2027 roku? To nie jest przesądzone. Pełnomocnik rządu mówi o "zakończeniu budowy"
Centralny Port Komunikacyjny ma powstać między Warszawą i Łodzią. Spółka wskazała preferowaną, bardziej szczegółową lokalizację. (East News, Bartosz Krupa)

- Tak, zakończenie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego to 2027 r. - powiedział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK, podczas konferencji prasowej. - Jednak loty komercyjne to decyzja handlowa linii lotniczej. Historia uczy, że niekoniecznie liniom lotniczym opłaca się oferować nową siatkę połączeń w listopadzie czy grudniu - dodał.

- Może się okazać, że będzie potencjalna gotowość [operacyjna lotniska - red.] w grudniu, ale linia lotnicza zdecyduje się na rozpoczęcie operacji dopiero wiosną - dodał Horała. Centralny Port Komunikacyjny ma być nowym hubem Polskich Linii Lotniczych LOT.

Horała zaznaczył, że harmonogram projektu jest "niezwykle ambitny, jego dotrzymanie byłoby olbrzymim osiągnięciem i rekordem na skalę europejską". Dodał, że przed inwestorem jest też wiele niewiadomych. - Na razie trzymamy się w tym harmonogramie, co mnie niezmiernie cieszy - podkreślił wiceminister.

Publicznie deklarowany od lat termin rozpoczęcia operacji lotniczych z Centralnego Portu Komunikacyjnego podał w wątpliwość Piotr Malepszak, były członek zarządu i p.o. prezesa spółki CPK. "Jeśli zapyta mnie pani, czy jest szansa, że w 2027 roku z nowego lotniska poleci pierwszy samolot, to powiem wprost. Ta szansa jest w mojej ocenie zerowa. Podobnie będzie z koleją" - powiedział w wywiadzie dla 300gospodarka.pl we wrześniu br.

Zobacz także: Wykup ziemi pod budowę CPK: dobrowolnie albo wywłaszczenie

Centralny Port Komunikacyjny: 5700 boisk piłkarskich pod nowe lotnisko

Spółka celowa, odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, w czwartek przedstawiła oficjalnie preferowaną lokalizację nowego lotniska. Oficjalnie, bo już dobę wcześniej w mediach społecznościowych ujawnił ją rolnik, mieszkający na terenie przewidzianym pod inwestycję i członek rady społecznej ds. CPK. Bezpośrednio zainteresowani mieszkańcy otrzymali te informacje już w środę.

Wskazany przez spółkę CPK obszar znajduje się na terenie 41 km kw. - to mniej więcej tyle, ile zajmuje ponad 5700 boisk piłkarskich. Obejmuje około 3,8 tys. działek ewidencyjnych, na których znajduje się 520 budynków. Według ewidencji ludności, teren zamieszkiwany jest przez około 1 tys. osób. To działki na terenie gmin: Baranów, Teresin, Wiskitki.

Spółka planuje, że w 2023 r. uzyska decyzję środowiskową dla przyszłego lotniska. Przypomnijmy, że Centralny Port Komunikacyjny ma być nowym węzłem przesiadkowym między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
rik
2 lata temu
w komentarzach duch niewolnikow przemawia
rik
2 lata temu
Makieta by sie przydala
GUT
2 lata temu
PRZEZ TEN OKRES BUDOWY POWSTANIE TYLKO DOKŁADNA MAKIETA PORTU NA NOWOGRODZKIEJ.DLA DZIECI.
Brawo PiS, Br...
2 lata temu
BRAWO PIS!!! PiS moim światłem i zbawieniem moim! Jest nas więcej niż was - POstkomunistów! Razem zwyciężymy i pokonamy zdrajców Ojczyzny takich jak tUSK czy tRZASKOWSKI albo kIDAWA!!!! Jeszcze Polska nie zgineeeła!
Obserwator
2 lata temu
Jak wynika z opublikowanej siatki połączeń, pierwsze loty będą się odbywać na Wielkoradomskie Lotnisko im. Posła Suskiego. PS. A co na to pan od książki "Emerytura nie jest ci potzerbna" ?
...
Następna strona